Házikert

Mibe vessük el a magokat? – Tapasztalatok a tojástartótól a cserépig

Agrofórum Online

Minden évben rengeteg jó zero waste és kevésbé jó zero waste ötletet lehet olvasni az interneten magvetés témakörben, de lerántom kicsit a leplet a kérdésről, mert nagyon félre is mehet a magvetés, ha nem jól csináljuk.

Zero waste ötleteket keresünk és mégis eredményes magvetést szeretnénk? Akkor menjünk biztosra, és végre felejtsük már el a tojástartót. Elnézést kérek a spoilerért, de a legtöbb olvasói levél úgy érkezik be a palántanevelés idejében, hogy agyonáztatott tojástartókban szenvedő növények képeit nézzük, és természetesen biztos mindenki benne, hogy “csak a maggal lehet a baj”. Nem. A maggal ilyenkor általában semmi gond nincs.

Zero waste: okos és kevésbé praktikus ötletek

Zero waste ötlet lehet a tetejét elhagyott műanyag ételhordó doboz is, amire forró 100-as szöggel alul lyukakat kell készíteni, hogy a felesleges víz ki tudjon alul folyni. A 100-as szöget persze ne kézzel fogjuk meg azért hevítéskor, mert forró hangulat lesz belőle, hanem egy fogóval.

Zero waste ötletek közé említik az általam nagyon nem kedvelt tojástartós és kartondobozos verziókat is, de itt az első öntözésnél a tojástartó átázik és borul minden mindenhova. Emellett hamar be is penészedik a tojástartó és a talaj is, ami a gyökerek berothadásához vezet.

Cserepek: agyagcserép vagy a műanyag a jobb?

A magvetés szempontjából az egyik legfontosabb dolog, hogy a cseperedő magoncok stabil melegben legyenek. A tapasztalat az, hogy az agyagcserepek nem tudnak elég stabilan átmelegedni, és ha visszahűlnek, akkor nehezebben melegszenek vissza, így nagyobb a hőingás a cserép talaján belül.

Az agyagcserepekben viszont a kaktuszok és pozsgások magvetése tud eredményesebb lenni egyébként, ha jót is kéne példaként hozni.

Szaporítótálcába is vethetjük pl. a káposztamagokat (fotó: Pixabay)

A műanyag cserepeknél általában jobban szabályozható a talajban a hőmérséklet, ha bármiért lehűlnek, gyorsabban is melegszik vissza a talaj. Bár az agyagcserépnél a szellőzőképességet szokták még érvként felhozni a műanyag ellen, de nem véletlenül készülnek a profi magvető tálcák is műanyagból. Ráadásul fertőtlenítés szempontjából is praktikusabbak.

Bármelyiket is választjuk nagyon fontos, hogy ki legyen takarítva. Ne legyen vízköves, sókiválásos sem, és a kártevőktől és kórokozóktól is mentes legyen. Ezt nagyüzemekben szem előtt tartják, de kiskertben is fontos a fertőtlenítés, mivel a magvetésnél a kis magoncok nagyon érzékenyek a fertőzésekre, és így egy lépést tehetünk már a megvédésük érdekében.

Szaporítótálcák és sejttálcák, szivartálcák

Aki kicsit professzionálisabban akar magot vetni, vagy több palántára van szüksége és van ideje tűzdelni (pikírozni) is, annak a legegyszerűbb a szaporítóláda használata. Viszonylag sok mag elfér vetésnél benne, ha jól kezeljük az öntözést, akkor nagyon sok egészséges palántát lehet megnevelni bennük.

A sejttálcák és szivartálcák annak valók, akik szemenként akarnak vetni vagy dupla szemesen, mondjuk paprikamagot, mert itt akár a kiültetésig benne tartható a palánta a tálcában és utána alulról picit felfelé megnyomva egy-egy “sejtet”, a palánta sérülésmentesen kiszedhető a tálcából.

Itt érdemes megjegyeznem, hogy minél kisebb “lyuk” van a sejttálcában (szivarpalánták), annál nehezebb kiszedni a palántát és annál fontosabb lesz a megfelelő talajkeverék is, mert ha a gyökerek fejletlenek és nincs a közeg teljesen átszőve, akkor könnyen beleszakadhat a kis palánta a tálcába földdel együtt.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Kertművelést tanítanak a legszegényebb településeken

2023. március 16. 10:39

Ezerhatszáz kilogramm vetőmagot, illetve harmincezer előnevelt palántát osztanak ki a Felzárkózó Települések program munkatársai az ország legszegényebb falvaiban élő családoknak.

Május végi teendők a konyhakertben

2022. május 28. 09:38

Május vége felé már a másodvetéseknek is itt van az ideje és elindult a palánták aktív kiültetési időszaka is.

Fejes saláta hajtatásakor nincs idő a tévedések korrigálására

2023. november 24. 13:10

A fejes salátának, mint a többi hidegtűrőnek nevezett zöldségféle (pl.: karalábé, fejes káposzta, kínai kel, hónapos retek, spenót) hajtatása kiszorult a korszerűbb, jól fűthető üvegházakból, fóliás hajtatóházakból és blokkok alól, termesztésük döntő mértékben a hideg vagy enyhén, 6-10 Δt°C hőlépcsővel rendelkező fóliasátrakba történik.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.