Házikert

Mibe vessük el a magokat? – Tapasztalatok a tojástartótól a cserépig

Agrofórum Online

Minden évben rengeteg jó zero waste és kevésbé jó zero waste ötletet lehet olvasni az interneten magvetés témakörben, de lerántom kicsit a leplet a kérdésről, mert nagyon félre is mehet a magvetés, ha nem jól csináljuk.

Zero waste ötleteket keresünk és mégis eredményes magvetést szeretnénk? Akkor menjünk biztosra, és végre felejtsük már el a tojástartót. Elnézést kérek a spoilerért, de a legtöbb olvasói levél úgy érkezik be a palántanevelés idejében, hogy agyonáztatott tojástartókban szenvedő növények képeit nézzük, és természetesen biztos mindenki benne, hogy “csak a maggal lehet a baj”. Nem. A maggal ilyenkor általában semmi gond nincs.

Zero waste: okos és kevésbé praktikus ötletek

Zero waste ötlet lehet a tetejét elhagyott műanyag ételhordó doboz is, amire forró 100-as szöggel alul lyukakat kell készíteni, hogy a felesleges víz ki tudjon alul folyni. A 100-as szöget persze ne kézzel fogjuk meg azért hevítéskor, mert forró hangulat lesz belőle, hanem egy fogóval.

Zero waste ötletek közé említik az általam nagyon nem kedvelt tojástartós és kartondobozos verziókat is, de itt az első öntözésnél a tojástartó átázik és borul minden mindenhova. Emellett hamar be is penészedik a tojástartó és a talaj is, ami a gyökerek berothadásához vezet.

Cserepek: agyagcserép vagy a műanyag a jobb?

A magvetés szempontjából az egyik legfontosabb dolog, hogy a cseperedő magoncok stabil melegben legyenek. A tapasztalat az, hogy az agyagcserepek nem tudnak elég stabilan átmelegedni, és ha visszahűlnek, akkor nehezebben melegszenek vissza, így nagyobb a hőingás a cserép talaján belül.

Az agyagcserepekben viszont a kaktuszok és pozsgások magvetése tud eredményesebb lenni egyébként, ha jót is kéne példaként hozni.

Szaporítótálcába is vethetjük pl. a káposztamagokat (fotó: Pixabay)

A műanyag cserepeknél általában jobban szabályozható a talajban a hőmérséklet, ha bármiért lehűlnek, gyorsabban is melegszik vissza a talaj. Bár az agyagcserépnél a szellőzőképességet szokták még érvként felhozni a műanyag ellen, de nem véletlenül készülnek a profi magvető tálcák is műanyagból. Ráadásul fertőtlenítés szempontjából is praktikusabbak.

Bármelyiket is választjuk nagyon fontos, hogy ki legyen takarítva. Ne legyen vízköves, sókiválásos sem, és a kártevőktől és kórokozóktól is mentes legyen. Ezt nagyüzemekben szem előtt tartják, de kiskertben is fontos a fertőtlenítés, mivel a magvetésnél a kis magoncok nagyon érzékenyek a fertőzésekre, és így egy lépést tehetünk már a megvédésük érdekében.

Szaporítótálcák és sejttálcák, szivartálcák

Aki kicsit professzionálisabban akar magot vetni, vagy több palántára van szüksége és van ideje tűzdelni (pikírozni) is, annak a legegyszerűbb a szaporítóláda használata. Viszonylag sok mag elfér vetésnél benne, ha jól kezeljük az öntözést, akkor nagyon sok egészséges palántát lehet megnevelni bennük.

A sejttálcák és szivartálcák annak valók, akik szemenként akarnak vetni vagy dupla szemesen, mondjuk paprikamagot, mert itt akár a kiültetésig benne tartható a palánta a tálcában és utána alulról picit felfelé megnyomva egy-egy “sejtet”, a palánta sérülésmentesen kiszedhető a tálcából.

Itt érdemes megjegyeznem, hogy minél kisebb “lyuk” van a sejttálcában (szivarpalánták), annál nehezebb kiszedni a palántát és annál fontosabb lesz a megfelelő talajkeverék is, mert ha a gyökerek fejletlenek és nincs a közeg teljesen átszőve, akkor könnyen beleszakadhat a kis palánta a tálcába földdel együtt.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

Kerti kalendárium – májusi teendők a veteményesben

2022. május 7. 06:36

A május rendkívül izgalmas hónap a veteményesben! Kiültethetjük az összes palántánkat, vethetünk magról is számos növényt, felállíthatjuk a támrendszert a támasztékot igénylőknek, és időt kell hagynunk a gyomlálásra és a talajtakarásra is.

Mi virágzik most? Márciusi kerti körkép

2022. március 19. 07:36

Március közepén már igencsak éled a kert és sorra bújnak ki a virágok is földből, rügyekből, fakadnak a rügyek. Mi virágzik most, vagyis egy kis márciusi kerti körkép következik.

Hogyan kerüljük el a virágvégi rothadást?

2023. június 4. 07:34

A virágvégi rothadás gyakori probléma a termelők számára.