Házikert

Mikor vigyem be a leandert?

Agrofórum Online

A leanderrajongók klasszikus kérdése augusztustól egészen novemberig, hogy vajon mikor vigyük be a leandert, és egyáltalán be kell-e vinni?

Sok leanderem volt, sőt még a szüleim kertjében is rendszeresen volt leander, hatalmas dézsákban. A leander egy mediterrán növény, és bár enyhe teleken, leásva a dézsát a talajba, akár át is telelhet (illetve vannak egészen fagytűrők is), de a legtöbb esetben érdemes teleltetni.

A leander teleltetése

A leandert minél nagyobb, annál nehezebb becipelni a teleltetőbe, így ha nagy dézsába kell már átültetni tavasszal, akkor nagyon praktikus füles és/vagy gurulós dézsákat is lehet már kapni, ami nagyban meg fogja könnyíteni a dolgot ősszel.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális, de fagypont felett legyen és lehetőség szerint fényes garázsban, pincében vagy teleltetőben tartsuk a téli időszakban.

Az öntözés elég havi egyszer, főleg, ha 15 Celsius-fokhoz közel van a tartási hőfok, mert könnyen megindulhatnak a friss hajtások, ami a pajzstetvek nagy kedvencévé válik hamar.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális (fotó: Pexels)

Miért kérdés ilyenkor a leander beköltöztetése?

A leandert általában az első fagyoknál (fagy után) szokás bevinni csak a teleltetőbe. Ennek az az oka, hogy így a leveleken, érzugokban, hajtásokon lévő kártevők lefagynak és a teleltetéskor már a növényvédelemmel is kevesebb bajunk lesz.

A leander alapvetően -1-2 Celsius-fokig, de akár átmenetileg -5 Celsius-fokig is bírja a hideget, az edzi a növényeket. Természetesen tartós fagyban már ne legyenek kint, de első pár alkalommal, hogy az áttelelni készülő kártevőket is megcsípje a hideg, az még jót is tesz a növénynek növényvédelmi szempontból.

Milyen a jó teleltetőhely?

A jó teleltetőhely fagymentes, maximum 15 Celsius-fokig melegszik fel télen, de közben világos hely. Míg egy muskátlit lehet sötétben teleltetni, sőt érdemes is, addig a leandereket és más mediterrán növényeket eredményesebben lehet teleltetni, ha elegendő fény van a növényeknek.

Öntözés szempontjából az lesz a fontos, hogy a pára ne tudjon a helyiségben megülni, időnként szellőztethető legyen. Így elkerülhetők a kórokozók általi fertőzések is. A teleltetőhely ne huzatos legyen, hanem csak szellőztethető. Így ha csak garázsunk van, akkor a növényeket lehetőség szerint úgy helyezzük el, hogy az ajtónyitásoknál lévő hirtelen fagyos hideg ne sokkolja a növényeinket.

Kiemelt kép: Pexels

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.

Így készül raklapból: az önöntözős magaságyás

2021. február 22. 09:14

Mi értelme van az önöntözős magaságyásnak? Netán lehet raklapból is készíteni? Hogyan készül és saját barkácseszközökkel is kivitelezhető? Erre adunk most sok tippet, mi hogyan készítettük el saját önöntözős magaságyásainkat!

Új öntözési rendszer: Csepegtető öntözés körforgó berendezéssel

2020. augusztus 8. 12:02

A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.

Valley VRI öntözési bemutató

2016. október 27. 17:08