6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Házikert

Mikor vigyem be a leandert?

Agrofórum Online

A leanderrajongók klasszikus kérdése augusztustól egészen novemberig, hogy vajon mikor vigyük be a leandert, és egyáltalán be kell-e vinni?

Sok leanderem volt, sőt még a szüleim kertjében is rendszeresen volt leander, hatalmas dézsákban. A leander egy mediterrán növény, és bár enyhe teleken, leásva a dézsát a talajba, akár át is telelhet (illetve vannak egészen fagytűrők is), de a legtöbb esetben érdemes teleltetni.

A leander teleltetése

A leandert minél nagyobb, annál nehezebb becipelni a teleltetőbe, így ha nagy dézsába kell már átültetni tavasszal, akkor nagyon praktikus füles és/vagy gurulós dézsákat is lehet már kapni, ami nagyban meg fogja könnyíteni a dolgot ősszel.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális, de fagypont felett legyen és lehetőség szerint fényes garázsban, pincében vagy teleltetőben tartsuk a téli időszakban.

Az öntözés elég havi egyszer, főleg, ha 15 Celsius-fokhoz közel van a tartási hőfok, mert könnyen megindulhatnak a friss hajtások, ami a pajzstetvek nagy kedvencévé válik hamar.

A leandernek a 15 Celsius-fok alatti teleltetés ideális (fotó: Pexels)

Miért kérdés ilyenkor a leander beköltöztetése?

A leandert általában az első fagyoknál (fagy után) szokás bevinni csak a teleltetőbe. Ennek az az oka, hogy így a leveleken, érzugokban, hajtásokon lévő kártevők lefagynak és a teleltetéskor már a növényvédelemmel is kevesebb bajunk lesz.

A leander alapvetően -1-2 Celsius-fokig, de akár átmenetileg -5 Celsius-fokig is bírja a hideget, az edzi a növényeket. Természetesen tartós fagyban már ne legyenek kint, de első pár alkalommal, hogy az áttelelni készülő kártevőket is megcsípje a hideg, az még jót is tesz a növénynek növényvédelmi szempontból.

Milyen a jó teleltetőhely?

A jó teleltetőhely fagymentes, maximum 15 Celsius-fokig melegszik fel télen, de közben világos hely. Míg egy muskátlit lehet sötétben teleltetni, sőt érdemes is, addig a leandereket és más mediterrán növényeket eredményesebben lehet teleltetni, ha elegendő fény van a növényeknek.

Öntözés szempontjából az lesz a fontos, hogy a pára ne tudjon a helyiségben megülni, időnként szellőztethető legyen. Így elkerülhetők a kórokozók általi fertőzések is. A teleltetőhely ne huzatos legyen, hanem csak szellőztethető. Így ha csak garázsunk van, akkor a növényeket lehetőség szerint úgy helyezzük el, hogy az ajtónyitásoknál lévő hirtelen fagyos hideg ne sokkolja a növényeinket.

Kiemelt kép: Pexels

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Miért lesz fás a karalábé és reped fel?

2023. július 29. 04:39

Az utóbbi években nem sikerül jól a karalábétermesztés, a legtöbb gumó fás belül és fel is szoktak repedni. Kérem szépen válaszukat! Miért lesz fás a karalábé, és miért reped fel?

Már a nagy cégek is a közösségi kertekben gondolkodnak

2022. április 14. 05:37

A közösségi kertek lényege, hogy mindenki számára lehetőséget adnak a kertészkedésre és az ehető zöldségek, gyümölcsök megtermelésére.

Hatékonyabb az átszervezett falugazdász-hálózat

2018. november 12. 11:16

Az adminisztrációs terhek enyhítésén és szakmai tájékoztatáson túl közel ezermilliárd forintra rúg az az összeg, amihez az elmúlt években a gazdálkodók a falugazdász-hálózaton keresztül hozzájutottak.