Házikert

Milyen anyagból készüljön az időjárásálló magaságyás és virágláda?

Agrofórum Online

Mivel nagy divatja van most a magaságyásoknak, így összeszedtem pár ötletet, amivel időjárásálló változatot készíthetünk vagy készen megvásárolhatunk, hogy ne kelljen évről évre újat vásárolni. Nézzük a lehetőségeket!

Akár magaságyásra, akár nagyobb virágdézsákra, ládákra gondolunk, mindig az a kérdés, hogy a fenntarthatósági oldalról hogyan fogjuk meg a dolgot. Léteznek nagyon dekoratív műanyagból készültek is, de mint tudjuk a Föld szempontjából nem biztos, hogy ez a legjobb választás. Vannak fából készült, igen dizájnos megoldások is, de a fát évről évre kezelni kell, netán impregnálni ahhoz, hogy ne ázzon át, vagy valamivel ki kell tölteni belülről, hogy megtarthassa a nedvességet az öntözések után.

Léteznek köztes megoldások, mint például a WPC nevű anyagból készültek is, illetve vannak a fagyálló kerámiák és agyagedények, melyekkel bátran kacérkodhatunk.

Milyen az időjárásálló, fából készült növénytartó?

Ha fából szeretünk ilyen dézsákat, magaságyásokat, növénytartókat választani, akkor mindenképpen olyan faanyagot keressünk, ami alaposan ki van már száradva, hogy ne vetemedjen vagy repedjen majd a barkácsolás után.

A fából készült kerti eszközöket, bútorokat minden esetben érdemes szakszerűen lekezelni évről évre. Nekem a kedvenc ilyen megoldásom az, hogy alaposan átkenem lenolajkencével a nyers fát, ez az erezetet is szebben megmutatja a fa felületén. Mivel az olajat beissza a faanyag, így a nedvességnek is jobban ellenáll, nem tud megdagadni esős időszakban sem a fa.

Lakkozni csak indokolt esetben szoktam, mert a lakkréteg a napsütésben hamar elkezd felpattogzani. A csónaklakk talán az, ami a legtartósabb ilyenkor, bírja a vizet és a napsütést is, de nem tartozik (nekem) a természetközeli anyagok közé, így maximum pácolni szoktam a faanyagokat.

A fából készült kerti eszközöket minden esetben érdemes szakszerűen lekezelni (fotó: Pixabay)

Mi az a WPC?

Az eredeti WPC bambuszból, ragasztóanyagból és műanyagból áll. A bambuszt és a műanyagot porrá őrölték, összekeverték ragasztóanyaggal és megszilárdulás után egy rugalmas, fagytűrő, időjárásálló anyagot kaptak a feltaláló mérnökök. Gyakorlatilag azt keresték, hogyan lehetne a legjobban ötvözni az alapanyagokat, melyeket ma már kerítésekhez, padlóburkolatokhoz, de még dézsákhoz és magaságyások falához is használunk egy kertben. A WPC egy “gondozásmentes” anyag lett, ami egy adott szintig tényleg semmi törődést nem igényel.

Fontos azonban megjegyezni, hogy vannak a WPC esetében is gyenge „koppintások”, melyre hamar fény derül egy komolyabb fagyásnál. Volt szerencsém belefutni éttermek teraszburkolatánál, ahol szilánkosra tört az aljzat, ami eredetileg WPC-burkolat lett volna. Érdemes megnézni minden esetben, hogy ha már sokat elköltünk egy ilyen anyagból készült magaságyásra, növénytartóra, akkor azt megbízható helyről vásároljuk.

Mi a helyzet a műanyag edényekkel?

Az utóbbi években ez a legjobban támadott kerti anyag, sokan a mikroműanyagok miatt nem látják szívesen a kertjükben. Az tény, hogy messze nem tartozik sem a komposztálható, sem a természetes anyagok közé, mégis ár-érték arányban a műanyag dézsák, növénytartók és magaságyás-oldalfalak is jók arra, amire kitalálták. Az már más kérdés, hogy egy természetes összhatásba hogyan fér bele esztétikailag.

Műanyag és műanyag között is van különbség, és nem véletlen hát, hogy a kerti bútorok egy jó részét is idővel megeszi az időjárás: elszürkülnek, elkoszosodnak és nagyon nehéz tisztán tartani őket. A színes műanyagokat sokszor kiszívja a nap és a fagyok is kárt tehetnek bennük (elfagyásnál szintén törik). Ezután viszont újabb probléma jön: mi legyen a hulladékkal?

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Tapasztalatok: kiskerti tanulságok a sikeresebb jövő évért

2021. december 31. 06:37

Minden évben ugyanazok a problémák lépnek fel a kiskertben? Mi lenne, ha jövőre másképp lenne? Elmondom trükkjeinket, hogy évről-évre egyre sikeresebben tudjunk termelni és csökkenthessük akár még a növényvédőszerek használatát is!

Termesszünk csicsókát a kertben!

2022. április 19. 09:04

A csicsókát igénytelensége és gumóinak táplálkozási értéke együttesen igazi kinccsé teszi, mégis az elmúlt évtizedekben háttérbe szorult. Hála szerteágazó jó tulajdonságainak, újra felfedezték a hobbikertészek is ezt a különleges növényt. Próbálkozzunk meg mi is az otthoni termesztésével!

Hogyan ültessük és ápoljuk a hóvirágot?

2023. február 4. 04:36

Szeretném megtudni, hogy kell-e a hóvirágot valahogy ápolni a házikertben? Hogy végezzük az ültetését?

Erdők-mezők gyümölcsei júniusban

2022. június 21. 07:39

Minden hónap hoz újdonságot, erdőn és mezőn is, így júniusban is érdemes kirándulni és gyűjtögetni.