5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Mire jó a facélia?

Agrofórum Online - Címlapfotó: Gribek Tímea

Járva az országot tájegységenként változó arányban, de mindenfelé egybefüggő facéliatáblák vannak. Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

A méhecskebarát kertek nagy rajongójaként mi is gyakran ültetünk facéliát, facéliafoltokat a kertbe, mert beporzó rovarból nem szabad, hogy hiány legyen. A méhek egyik legkedveltebb mézelője a facélia, mely élénk kékes-lila virágaival hívja fel magára a figyelmet, táblaszám az ország számos pontján.

Talajgazdagító kincsünk

A méhek csalogatásáról már írtam fentebb pár szóban, nem véletlen hát, hogy a facélia másik ismert neve a mézontófű. Észak-Amerikából származó lágyszárú egynyári növény, ráadásul rövid tenyészidejű is, ami miatt házikerti szinten akár kétszer is vethető, ha ki akarjuk használni a facéliában rejlő plusz “tudást”. Egyrészt hazánkban vetőmagjáért termesztik, másfelől gazdagítja a talajt és megfelel a zöldtrágyanövényként vethető kritériumoknak, így másodvetésben is egyre nagyobb területeket hódít meg.

De miért jó zöldtrágyanövény? Mivel finomszálú, vékony, de mélyre hatoló gyökérzettel rendelkezik, így átlazítja a talajt, nagy lombtömegével visszaforgatva pedig táplálja is azt.

Kiváló a tápanyagmegkötő és -feltáró képessége a mézontófűnek.

Nincs közös betegség más kultúrnövénnyel

Egy nagy előnye ráadásul, hogy a klasszikusan vetett kultúrnövényekkel nincsen közös betegsége, kártevője, így vetésforgóba is jól beilleszthető.

Növényvédelmi szempontból azért lesz jelentős, mert a fonálférgeket is riasztja, így erősen fertőzött talajra is vethető.

Így lesz jó előveteménye a burgonyának és cukorrépának is.

Hazánkban vetőmagjáért is termesztik (Fotó: Gribek Tímea – Agrofórum Online)

Hamar bevirágzik

Lefelé kunkorodó virágait már a 6-8. héten hozza, egészen a 8-9. hétig virágzik. Többágú virágzata igen jellegzetes és szép látványt nyújt.

TIPP: Házikertben akkor is érdemes vetni foltszerűen, ha színfoltokat szeretnénk létrehozni vele. Jól mutat sárga virágzókkal, mint a kokárdavirág, napszemvirág, díszcsicsóka, dísznapraforgó.

Még takarmánynövénynek is jó!

Állattartóknak lesz jó hír, hogy takarmánynövénynek is alkalmas a facélia. Mivel nincs semmilyen mérgező hatása, aminosav-összetétele és fehréjetartalma is kedvező, beltartalmi értékei meg majdnem elérik a lucernáét. Takarmányértéke a virágzáskor a legnagyobb, elvirágzás után a beltartalom folyamatosan csökken.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

Szójababot halmoznak fel a takarmánygyártók

2020. december 24. 14:02

A csökkenő kínálat több muníciót szolgáltatott a közelmúltbeli árnövekedéshez, és arra ösztönözheti a gazdákat, hogy 2021-ben nagyobb területen ültessenek szójababot a növekvő kereslet kielégítése érdekében.

Kukorica, a takarmánygyártók szemszögéből

2017. december 15. 13:10

A szemeskukorica szerepe a takarmányozásban visszaszorulni látszik, a költséghatékony receptúrázás érdekében a takarmánygyártók egyre inkább a takarmánybúza nagyobb arányú felhasználása, illetve a fehérjeforrást is biztosítani képes kukoricaszármazékok felé haladnak.

Tovább nőtt az állati takarmány külkereskedelme

2021. július 6. 04:37

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala áprilisban a kivitelben 5,0%-kal, a behozatalban 7,7%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Többletforrásban részesülnek az állattartók

2021. július 28. 08:36

A magas takarmányárak okozta rendkívüli gazdasági helyzetre tekintettel az Agrárminisztérium kezdeményezésére a kormány 4,4 milliárd forint többletforrást biztosít az állattartók számára – közölte Nagy István tárcavezető.