Házikert

Mit kell tudni a palástfűről?

Agrofórum Online

A közönséges palástfű (Alchemilla monticola) egy nálunk védett gyógynövény. Jótékony hatásairól ódákat zengenek a gyógynövényeket ismerők és használók. Nézzük sorra, mit érdemes tudni a palástfűről!

Magyarországon az összes palástfű védett faj, 5000 Ft a természetvédelmi értékük, ha abban gondolkodnánk, hogy szabadon gyűjtjük. Válasszuk a kertben termesztett fajokat inkább, ha gyógynövények termesztésébe akarunk kezdeni.

Legnagyobb hazai állományai a Mátrában és a Bükk-hegységben találhatók.

A misztikus palástfű gyógyászati értéke

A közönséges palástfű egy évelő növény, amely könnyen felismerhető a nagy, kerek, ujjasan karéjos leveleiről. Díszítő értéke miatt is gyakran találkozunk vele kertészetekben. Sima, zöld szára 10-40 cm magasra nő és apró, zöldes-sárga virágai sátor virágzatot alkotnak.

Levelei szélén a hajnali harmat szépen gyöngyökbe rendeződve megcsillan, fotósokat is gyakran inspirál ezáltal.

De kinézete mellett a gyógyhatása a fontosabb, amiért kedvelt gyógynövény lett. A palástfűben található cseranyagok (tanninok) összehúzó hatásúak, ezért gyakran használják vérzéscsillapító, hegesedést serkentő termékek gyártásánál összetevőként. Mivel flavonoidokban is gazdag, így jó hatással van a vérkeringésre is. A levele sok C-vitamint, kalciumot, magnéziumot, foszfort tartalmaz. Érdekessége a palástfűnek, hogy az Alchemilla-fajok közé tartozik, és nem írtak még le mellékhatását hosszantartó alkalmazás mellett sem.

A palástfű könnyen felismerhető nagy, kerek, ujjasan karéjos leveleiről (fotó: Pexels)

Bár itt csendben és óvatosan megjegyezném, hogy gyógynövények esetében ez izgalmas és kockázatos kijelentés, mert egyéni érzékenység szinte minden gyógynövénynél lehetséges, gondoljunk csak a bíbor kasvirágra, mely allergiás reakciót válthat ki az őszirózsa-félékre allergiások esetében.

A palástfű a keserűanyagai révén a hasnyálmirigy működését is serkenti a gyógyszerkönyvi leírások alapján.

Természetes progeszteron-termelés támogatásáról is ismert

A palástfűről rengeteg leírás van, nemcsak a népgyógyászati körökben, de valódi Gyógyszerkönyvi leírások és klinikai vizsgálatok is rendelkezésre állnak. Ez gyógynövényeknél nem ritka, de még így is sok téves információ kering a gyógynövényleírásokban a nem hozzáértő oldalak cikkeiben.

A palástfűnek a leírásában egy értékes hatás is szerepel, mely szerint a progeszteronszintet úgy tudja szabályozni, hogy növeli a termelés mértékét a szervezetben. Több hazai gyártású progeszteron-krémként ismert készítmény alapja is lett ezáltal. Egy hasonló összetevője ezeknek a készítményeknek a jamszgyökér (fénygyökér) is.

A palástfű szalicilsav-tartalma nem csupán a menstruációs fájdalmakra jó. Serkenti az emésztést is, és enyhíti a gyomorgörcsöket. A szalicilsav fájdalomcsillapító hatású, így a palástfű fejfájás és migrén esetén is segíthet (forrás: Dr. Valló Ágnes).

Kiemelt kép: Pexels

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Zöldítő szórakozás - Újabb öko-edukáló társasjátékok az ünnepek idejére

2022. december 5. 11:06

Az alábbi társasok kiválóak lehetnek arra, hogy az ünnepek alatt ne csak jól érezzük magunkat, de tanuljunk is, és felhívjuk a figyelmet a környezetünk összetettségére, sérülékenységére, apró és kevésbé apró csodáira.

Ehető virágok: ezeket ültetjük a konyhakertbe

2022. június 14. 07:36

A konyhakertet feldobhatjuk ehető virágokkal is, melyek ráadásul sok esetben a biokert alapnövényei is.

Miért lankadnak az Aloe vera levelei?

2023. február 15. 04:36

Aloe verámat nyáron a szabadban, télen a lakásban tartom. Levelei most kissé lankadtnak tűnnek, mi lehet a probléma?

Gyöngyvirág kontra medvehagyma: így nem téveszthetők össze

2023. március 31. 05:36

Itt a medvehagyma szezonja, ezért éppen aktuális téma a medvehagyma és a gyöngyvirág megkülönböztetésének ismeretei.