Házikert

Mit mikor ültessünk a magaságyásba? – A siker kulcsa az ideális sorrend

Agrofórum Online

A vetési és ültetési szezon márciusban kezdődik és – egy jól átgondolt ültetési tervvel – egész szezonban tart. Az alapos tervezés kiemelt jelentőségű magaságyás esetén, hiszen kis területből szeretnénk kihozni a maximumot.

Az ideális talaj kialakítása már ősszel elkezdődik a magaságyásban. Ha nagyobb kertünk van, és sok olyan fahulladék vagy durvább komposzt keletkezik, amellyel nem tudunk mit kezdeni, alakítsunk ki belőle hügelkultúrát. Az alapja fa, amit levelekkel, komposzttal vagy trágyával fedünk, majd kerti földet helyezünk rá.

A bomlás során termelt hőnek köszönhetően optimális talajhőmérsékletet biztosítunk növényeink számára, ráadásul meggátoljuk, hogy a termőföld összetömörödjön. A tavasszal, újonnan kialakított magaságyás esetén sem kell elkeseredni, jól megválasztott minőségű földdel feltöltve, nincs szükség talajjavításra.

Nézzük, milyen növényeket érdemes választani hónapról-hónapra:

Március:

A tavasz hírnökei már kiültethetők a magaságyásba: a retek, a rukkola, a fejes saláta, a spenót, a cékla és a petrezselyem.

Április:

A retek és társai mellé már csatlakozik az újhagyma, a mogyoróhagyma és a póréhagyma.

Május:

Most már tényleg beindul az élet: az előnevelt paradicsom-, uborka-, cukkini-, paprika- és chilipalánták kikerülhetnek a magaságyásba.

Június/július:

A nyári meleg kedvez a brokkolinak, karfiolnak, karalábénak és sárgarépának.

Augusztus:

Ideje őszi salátákat vagy endíviát termeszteni!

Szeptember/október:

Újra vethetjük a fagyálló zöldségeket, a rukkolát, a retket, a bébicéklát, a zellert vagy a petrezselymet.

Novembertől:

Amennyiben megoldható, érdemes fóliával letakarva téliesíteni a magaságyást. Ez megakadályozza, hogy a tápanyagok kimosódjanak tavaszig.

Télen sem kell lemondani a friss zöldségekről, a mángold és a spenót ideális megoldás.

Zöldtrágyát is lehet biztosítani a következő szezonra, olyan növényekkel, amelyek megkötik a nitrogént a talajban, mint például a lóhere, amit februárban be lehet dolgozni a talajba.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Kevesebb fejes salátát termesztenek

2023. március 15. 14:33

A KSH adatai szerint Magyarországon a fejes saláta termőterülete, ezzel együtt a betakarított termés mennyisége csökkenő tendenciát mutatott az előző években – hívja fel a figyelmet az AKI. Az elemzés szerint 2021-ben 237 hektáron 8,45 ezer tonna salátát termeltek.

Elődeink tudása I. – ízelítő a népi gyógyászatból

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.