15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Mit mikor ültessünk a magaságyásba? – A siker kulcsa az ideális sorrend

Agrofórum Online

A vetési és ültetési szezon márciusban kezdődik és – egy jól átgondolt ültetési tervvel – egész szezonban tart. Az alapos tervezés kiemelt jelentőségű magaságyás esetén, hiszen kis területből szeretnénk kihozni a maximumot.

Az ideális talaj kialakítása már ősszel elkezdődik a magaságyásban. Ha nagyobb kertünk van, és sok olyan fahulladék vagy durvább komposzt keletkezik, amellyel nem tudunk mit kezdeni, alakítsunk ki belőle hügelkultúrát. Az alapja fa, amit levelekkel, komposzttal vagy trágyával fedünk, majd kerti földet helyezünk rá.

A bomlás során termelt hőnek köszönhetően optimális talajhőmérsékletet biztosítunk növényeink számára, ráadásul meggátoljuk, hogy a termőföld összetömörödjön. A tavasszal, újonnan kialakított magaságyás esetén sem kell elkeseredni, jól megválasztott minőségű földdel feltöltve, nincs szükség talajjavításra.

Nézzük, milyen növényeket érdemes választani hónapról-hónapra:

Március:

A tavasz hírnökei már kiültethetők a magaságyásba: a retek, a rukkola, a fejes saláta, a spenót, a cékla és a petrezselyem.

Április:

A retek és társai mellé már csatlakozik az újhagyma, a mogyoróhagyma és a póréhagyma.

Május:

Most már tényleg beindul az élet: az előnevelt paradicsom-, uborka-, cukkini-, paprika- és chilipalánták kikerülhetnek a magaságyásba.

Június/július:

A nyári meleg kedvez a brokkolinak, karfiolnak, karalábénak és sárgarépának.

Augusztus:

Ideje őszi salátákat vagy endíviát termeszteni!

Szeptember/október:

Újra vethetjük a fagyálló zöldségeket, a rukkolát, a retket, a bébicéklát, a zellert vagy a petrezselymet.

Novembertől:

Amennyiben megoldható, érdemes fóliával letakarva téliesíteni a magaságyást. Ez megakadályozza, hogy a tápanyagok kimosódjanak tavaszig.

Télen sem kell lemondani a friss zöldségekről, a mángold és a spenót ideális megoldás.

Zöldtrágyát is lehet biztosítani a következő szezonra, olyan növényekkel, amelyek megkötik a nitrogént a talajban, mint például a lóhere, amit februárban be lehet dolgozni a talajba.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Fóliák hasznosítása, III. – Tavaszi fejes saláta hajtatása

2024. február 8. 11:10

Nálunk – más európai országokhoz képest - a levélzöldségek fogyasztása (fejes saláta, jégsaláta, endívia saláta, spenót, sóska stb.) meglehetősen szerény. Csúcsidőszaknak számít a kora tavasz és húsvét környéke, még kisebb csúcsnak mondható a késő őszi kereslet, de télen és nyáron minimális az igény a levélzöldségfélék iránt.

A római saláta népszerűsége hamarosan a jégsalátáét is felülmúlja majd

2024. március 18. 08:10

Szinte egész évben elérhető a hazai fejes saláta és az újhagyma a piacon, a nagyobb mennyiségek azonban a kora tavaszi időszakban érhetők el, ekkor a legtöbb boltban az import árut felváltja a hazai termés.

A belföldi fejes saláta termelői ára 15 százalékkal csökkent

2018. március 25. 09:41

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi fejes saláta kínálata egész évben folyamatos - olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet zöldségpiaci jelentésében.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.