18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Házikert

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

Agrofórum Online

A téli időjárási viszonyok mindenkit megviselhetnek, beleértve a madarakat is. Amikor a hőmérséklet csökkeni kezd, a madáritató is gyorsan befagyhat. Ha valahogyan megakadályozzuk mindezt, kis tollas barátaink továbbra is látogatóba jöhetnek a kertbe.

A cikkből megtudhatjuk, hogy hogyan gondoskodhatunk a téli hónapokban a madáritatóinkról, valamint, hogy milyen módszereket érdemes elkerülnünk.

Meg kell-e tölteni a madáritatót télen?

Sokan elgondolkodnak azon, vajon a téli fagyok közepette meg kell-e tölteni a madáritatót? Hiszen minek vesződni, ha úgyis befagy? A madarak pedig nem vándoroltak már el délre? Vajon tényleg hideg vízben akarnak majd pancsolni?

A közhiedelemmel ellentétben nem minden madár költözik melegebb vidékekre. Sok madár a téli szezonban is marad, vagy csak rövid távolságokat tesz meg, hogy táplálékot találjon. Mivel a hideg évszakokban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet. A madáritatók megbízható vízforrást biztosíthatnak a madarak számára, amelyet ivásra és tisztálkodásra egyaránt használhatnak.

5 tennivaló a madárfürdő téliesítéséhez

#1 Válasszuk ki a megfelelő madáritatót
Ha olyan területen élünk, ahol gyakoriak a fagyok, olyan itatót kell választanunk, amely elég tartós ahhoz, hogy ellenálljon a téli fagyoknak. A kiválasztáskor keressünk műanyagból vagy gyantából készült, illetve „fagyállónak” titulált madáritatót. Ha sötét színűt választunk, az segíthet abban, hogy a téli hónapokban tovább maradjon meleg a felülete. A sötétebb színek általában hatékonyabban szívják magukba a hőt, mint a világosabbak.

#2 Találjuk meg a tökéletes helyet

Helyezzük az itatót olyan helyre, amely elegendő napfényt kap. Ez segít megolvasztani a benne képződő jeget. A további védelem érdekében keressünk egy olyan helyet, amely szélvédett is, vagy készítsünk szélvédőt. Ez lehet minden olyan eszköz, amely segít megakadályozni, hogy a szél a havat a madáritatónkba fújja.

#3 Legyen még sötétebb a felület
Amellett, hogy sötét színű madáritatót választunk, segíthet az is, ha fekete köveket teszünk bele, vagy egy darab fekete műanyagot helyezünk a medence aljára. Ez segít hosszabb ideig megtartani a nap melegét.

#4 Tartsuk vízzel feltöltve a madáritatót
A kis mennyiségű víz gyorsabban megfagy. Ha az itatót mindig teletöltjük, akkor az nehezebben fog befagyni. Ráadásul a víz mindennapos feltöltésével és kiürítésével a víz tiszta és friss marad a madarak számára.

#5 Tegyünk a tálba egy „jégtörőt”
A jégképződés megakadályozása egyszerűbb, mint gondolnánk. Egyszerűen tegyünk egy kis műanyag labdát a vízbe. Egy pingponglabda erre a célra tökéletes lehet. A labda a víz felszínén lebeg, és ezáltal megakadályozza, hogy meginduljon a jégképződés, hiszen a mozgásával folyton megbolygatja a felszínt.

5 kerülendő technika a madáritatók téliesítésekor

#1 Ne használjunk fűtőberendezést!
Ne helyezzünk fűtőberendezést az itató közelébe melegítés céljából, mivel ezeket nem kültéri használatra tervezték, így azok tűzveszélyesek lehetnek. Ha valóban azt szeretnénk, hogy a madáritatónk jó meleg legyen, válasszunk olyat, amelynek beépített fűtött medencéje van, vagy vásároljunk egy merülő fűtőszálat, amelyet eleve úgy terveztek, hogy a vízbe lehessen meríteni (mint pl. a teknősök terráriumában). Csak ezek a fűtőberendezések használhatók biztonságosan a madárfürdőkhöz.

#2 Ne törjük be a jeget!
Használjunk egy kis méretű, forró, nyeles fazekat a jég megolvasztásához. Ez a tanács talán kissé ellentmondásosnak tűnhet, de ha az itatón jég képződik, ne próbáljuk meg betörni. A betörés során akár a madáritatót is megsérthetjük. Biztonságosabb alternatíva, ha felolvasztjuk a jeget: megtöltünk egy lábast vízzel, és felforraljuk a tűzhelyen. Ezután a forró edényt tegyük a jég felületére, amíg az el nem olvad.

#3 Ne használjunk forró vizet!
Ha már a forró víznél tartunk, természetes megoldásnak tűnhet, hogy egy kis forró vizet öntsünk az itatóba, amikor az befagyott. A forró víz azonban szétroppanthatja a jégbe fagyott edényt. Ha csak nagyon kevés forró vizet öntünk a jégre, az segíthet. Érdemes két itató tálat használni, így amikor az egyik befagy, azt be kell vinni a házba, és a másikban pedig friss vizet lehet kivinni.

#4 Ne használjunk sót vagy vegyszereket!
A sók, vegyszerek és más fagyálló anyagok kényelmes megoldást jelentenek a jég és a hó kezelésére az autón, a zárakban vagy a betonon, a madáritatók vizéhez adni azonban tilos, mivel megbetegítheti, megölheti a madarakat.

#5 Ne felejtsük el kitakarítani az itatót!
Télen a legtöbb madár nem fog úgy pancsolni és fürdeni a madáritatóban, mint a tavaszi vagy nyári hónapokban. Ennek ellenére fontos, hogy rendszeresen kitakarítsuk, hogy a benne lévő víz mindig friss és tiszta legyen. A madarak mindig isznak a madáritatóból, és a benne található vizet használják a tollaik tisztítására is.

A nyári hónapok elmúltával nem költözött el minden madár. Segítsünk apró, kis, tollas barátinknak azzal, hogy a szűkös téli hónapokban rendszeresen enni és innivalót biztosítunk nekik. Ezzel nemcsak az ő életüket könnyítjük meg egy kicsit, hanem egész évben élvezhetjük a társaságukat.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

2025. április 16. 08:10

Az április beköszöntével az országban elkezdődtek a kiskertek munkálatai. A fagyok elmúltával elkezdhetjük csinosítani kiskertjeinket.

Vadak károsítják a vetést – Meg lesz a böjtje az enyhe télnek

2023. január 12. 12:45

Lesz még böjtje az enyhe télnek, a növénytermesztők az áttelelő kártevőktől és kórokozóktól, a kertészek és a méhészek pedig az idejekorán aktivizálódó, a gyümölcsfákat és a méheket sújtó tavaszi fagyoktól tartanak leginkább.

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Gyönyörű téli szobanövények és a gondozásuk

2024. október 26. 08:10

Télen virágzó, könnyen beszerezhető szobanövényeket mutatunk. A gondozásuk sem ördöngösség, ha ismerjük az igényeiket.

Mit csinálnak a méhek télen?

2022. december 25. 10:37

Gondolkodott már azon, hogyan élik túl a méhek a telet? Míg a vadon élő méheknek számos különböző téli álom-stratégiájuk van, a házi méhek a kolóniájukban együtt töltik a telet.