Házikert

Most vethető a földicseresznye

Agrofórum Online

A földicseresznye, más néven hólyagcseresznye, zsidócseresznye egy régről újra felfedezett ehető növényünk. Sárga édeskésen fanyar termése a cukrászoktól kezdve az éttermi szakácsokig, sok konyhaművészt megihlet.

A földicseresznyét elsősorban gyümölcséért termesztjük, a melegebb, mediterrán jellegű területeken. Hatalmas gyökér és lombtömege a származását is jól mutatja, a burgonyafélékhez tartozik.

Neve a görög phusa (hólyag) szóból ered, mely elnevezést a csészelevelek formája után kapta.

Eredetileg Dél-Amerikából származik és ott kezdték el a nemesítését is.

Lampionvirágnak is hívják, mert amíg érik a termése, addig fellevelekből lampionszerű levelek védik a termést, melyek később a termés sárgulásával elkezdenek elszáradni, pirosodnak, barnulnak.

Virágkötészetben is gyakori a használata, de ott nem a termést érlelő fajták, hanem a pirosas lampionokat hozó, inkább dekorációs célra neveltek.

Éretlenül mérgező!

Éretlenül viszont még az ehető fajták is mérgezők, ami nem véletlen, ez minden Solanaceae fajra igaz, legyen az burgonya, paradicsom, padlizsán vagy akár a földicseresznye. A solanintartalom az éréskor elkezd lebomlani és mértéke csökken.

Sok C-vitamint tartalmaz, hatásos a reuma ellen, vízhajtó hatású, napi 3-7 gyümölccsel csökkenthető a vér húgysavtartalma.

Fagyérzékenysége miatt nálunk egyéves

Mivel egy fagyérzékeny növényről van szó, a legtöbb esetben nálunk egyévesként ismert. Áprilisban érdemes elkezdeni vetni cserepekbe meleg helyen és később, májusi fagyok után kiültetni szabadföldbe.

Olyan helyre ültessük, ahol nem zavaró a tarackolóhoz hasonló terjedése a talajban, mert nemcsak nagy lombtömeget ad, de erősen terjed, ha jó talajba kerül.

Jó derékmagasságot eléri, ha tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt kap.

Vetni is porhanyós talajba, tőzeges közegbe, kókuszrostosba érdemes, mert így hamarabb csírázik és életerős növényeket nevelhetünk belőle.

Vízigényes az aszályosabb időszakokban, melyet jelez is kókadó leveleivel. Így ha például homoktalajra ültetjük, akkor rendszeresen érdemes locsolni is. Gazdagabb talajoknál, ahol jobb a talajélet és a víztárolási lehetőség, ott elegendő a ritkább öntözés is.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Így kerülhetők el a paradicsom nem fertőző betegségei

2023. július 27. 10:40

Deformált, repedezett, heges a paradicsom termése? Esetleg nem elég tömött, kevés benne a mag és a léállomány? Ilyenkor egyszerűen megelőzhető, nem fertőző betegségek állhatnak a háttérben.

Hogyan gondozzuk nyáron a muskátlit?

2023. július 12. 10:10

A muskátli, amely mindennapjaink virága, egykor csupán főúri kertekben pompázott, többek között fokföldi muskátlik díszítették Esterházy Miklós herceg üvegházait is.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

 Az öntözésre most nagyobb szükség van, mint valaha

2019. április 15. 07:51

Ismét bizonyítja a természet azt a 80-as évek második fele óta ismert jelenséget, hogy bár a csapadék éves mennyisége az évjáratok között átlagban nem változik jelentősen, – a periódikusan visszatérő, hosszú éves szélsőségességet is betudva – azonban az időbeli, térbeli eloszlása igen jelentősen megváltozott. Ezt látjuk ma is.