Házikert

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

Agrofórum Online

A virágzó növényekkel teli kert szemet gyönyörködtető látványnak minősül. Azonban nem minden növény bizonyul megfelelő választásnak.

A bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera) látványos rózsaszín virágaival és édes illatával hívja fel magára a figyelmet. Magyarországon elsősorban útszéleken és tisztásokon található meg. Hazánkban jelenleg még nem okoz olyan komoly problémákat, mint néhány nyugati országban.

A bíbor nebáncsvirág és a helyi ökoszisztéma

Bármennyire is szép, ez a növény komoly problémát jelent néhány európai ország ökoszisztémája számára. A bíbor nebáncsvirág ugyanis egy idegenhonos, invazív növényfajnak számít. Idővel veszélyeztetheti az őshonos növényeket.

Ez a növény eredetileg a Himalája hegység nyugati részéről származik. A 19. század elején dísznövényként került Európába. Akár két méter magasra is megnőhet. Leginkább folyópartokon vagy ártereken szeret megtelepedni. A növény elsősorban magokkal szaporodik, de az elszakadt és laza növényi részek is képesek újra gyökeret ereszteni.

Az Innsbrucki Egyetem tájékoztatója szerint a bíbor nebáncsvirág negatív hatással van a biodiverzitásra. Ennek oka, hogy a növény előző évből származó elszáradt szárainak maradványai allelopátiás hatással rendelkeznek. Így környezetében más növények nehezebben tudnak csírázni. Emellett a növény sok őshonos rovar életfeltételeit is veszélyezteti.

A helyi élővilág számára a növény komoly problémát jelentett. Így Németországban és Svájcban is felkerült a feketelistára, ami azokat a növényeket tartalmazza, amelyek terjedését meg kell akadályozni.

Magyarországon is gondot jelent?

A növény Magyarországon is meghonosodott és terjedőben van. Egyelőre nem okoz olyan mértékű problémát, mint Németországban, Svájcban vagy a Brit-szigeteken. A bíbor nebáncsvirág hazánkban főként ártéri erdőkben, folyópartokon és nedves élőhelyeken terjed. Ezeken a területeken gyors növekedésével és sűrű állományai révén kiszorítja az őshonos növényeket.

A bíbor nebáncsvirág jelentős nektártermelő növény, így az őshonos beporzó fajainkat is vonzza. A növény káros hatását tehát fokozza, hogy a természetes, eredeti növényzetet elnyomja, így az őshonos növényeink beporzását is veszélyeztetheti.

A hazai természetvédelem és környezetvédelmi szervezetek ezért igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy a bíbor nebáncsvirágot ne ültessék kertekbe. Ha pedig valaki találkozik vele, lehetőség szerint távolítsa el. Az eltávolításnál fontos, hogy ne csak a növényt vágják le, hanem a gyökerét is eltávolítsák, ugyanis könnyen újrahajthat.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Milyen poloskák másznak a házfalon, az ablaküvegen? Károsak lehetnek?

2023. január 10. 04:37

Újra előjöttek olyan poloskák, amikkel a korábbi években nem találkoztam. Az elmúlt hónapokban időnként a ház körül előfordultak a falon, az ablakok üvegén. Milyen poloskáról van szó, károsak egyáltalán? Egyébként kifejezetten szép rovarról van szó.

A vízi madarakról tettek nagy felfedezést magyar kutatók

2024. május 21. 08:10

Az egymástól elszigetelt víztereken megjelenő halak terjedésében a vízi madaraknak nagy szerepe van, a halak ikrái a madarak emésztőrendszerében túlélve képesek terjedni.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

Inváziós kártevők: Földközi-tengeri gyümölcslégy

2019. szeptember 12. 13:26

A földközi-tengeri gyümölcslégy 1928 óta kisebb-nagyobb szünetekkel került be ismételten Magyarországra elsősorban citrusfélék szállítmányaival. 2010 decemberében először budapesti lakás ablakán tűnt fel egy nőstény példánya.