Házikert

Pici balkon nagy terméssel

Agrofórum Online

A balkonon is lehet termelni, ráadásul nagyon is jól, ha praktikus dézsákat, termesztőedényeket veszünk. Mondom a tippjeim, ami nekem is bevált régen társasházi erkélyemen.

Sok évvel ezelőtt nekem sem voltak hatalmas földjeim és gazdag termőtalajom. Pár éven át egy társasházi lakásban, kicsi erkéllyel léteztem, mert a sors így hozta a nagy vidéki élet előtt. Viszont a kert ott is hiányzott és mindent elkövettem, hogy az alapvető kedvenc zöldségeimet ott is megtermelhessem.

Mi kell a pici balkonra?

Egy korábbi cikkben már írtam, hogy a légkondicionáló berendezésből csepegő vizet is felfogtam és hasznosítottam az erkélyünkön. De emellett gyűjtöttem az esővizet is, mert még erkélyen is lehet ilyesmit tenni, bármekkora az erkélyünk.

Akkora dézsákat vettem, melyek mellett még el lehetett férni a balkonon is, hogyha néha kiülnénk esténként egy pohár borral a kezünkben. A dézsákba tápanyagdús, jó vízáteresztő talajkeveréket vásároltam (saját komposzt és termőföld híján) és némi perlitet is vettem, hogy még levegősebb legyen a talajom.

Már csak a palántákról kellett gondoskodni.

Milyen zöldségeket termeszthetünk kis balkonon?

A zöldségek egy részénél az a szerencse, hogy vannak kompakt, kistermetű verziók is. A törpe koktélparadicsom, a gyerekkézbe való méretű paprika és még minisárgarépa is létezik. Ha elég mély dézsát vettünk, akkor akár magaságyásként is funkcionálhat, ami szintén nagyszerű dolog ám, hiszen kibővíthető a termeszthető növények listája.

Tavasztól őszig a zöldségek és fűszerek egész garmadáját termelhetjük meg még pici balkonon is. Egy körülbelül 40 cm átmérőjű dézsában simán elfér egy tő paradicsom, egy tő paprika, egy metélőpetrezselyem és egy kisebb tő bazsalikom is. De hogyan? Ilyen kis helyen? Bizony ám!

Hogyan készítsünk lépcsőzetes felületet a dézsában?

A legtöbb esetben  a dézsán belüli elrendezéssel jól kiváltható a helyhiány, hiszen lehet felfelé terjeszkedni. A paradicsomot karózzuk ki, az alsó leveleket mindig szedegessük vissza, illetve kacsoljuk is meg. Így a helyigénye a paradicsomnak csökkenthető.

A paprikafajták esetében is lehet a mérettel játszani. Ha a paprika csúcsát kicsípjük, akkor két irányba elkezd elágazni. Így akár a korláthoz fel is kötözhetjük két szálon a paprikát, ami így már dupla akkora mennyiséget fog teremni.

Pár fűszernövény is elfér így még a dézsában, mivel ezeket a növényeket rendre meg is szedjük a konyhai feldolgozáshoz, úgysem lesznek hatalmas méretűek.

Az üres helyekre duggathatunk hagymát is újhagymának, tehetünk a dézsába malabári spenótot is akár, hiszen az még nyáron is megterem.

Egy kis növényvédelem

Ha balkonládáink vannak tele egynyárival, balkonnövénnyel, akkor abba is ugyanúgy duggathatunk fokhagymát, dughagymát újhagymának. Ez többek között azért praktikus, mert gyéríteni tudja a kártevő rovarok számát is, így spórolva meg nekünk a kellemetlenségeket.

Ha van egy vízzel teli dézsánk, akkor érdemes kipróbálni még balkonon a vízkultúrás salátát is, amihez nem kell csak egy kis hungarocell lap, amit megfúrunk, abba beletesszük a salátapalántát, rátesszük a vízre és a gyökerek a vízbe érve fejlődnek, felette meg a fejes saláta. Nagyon izgalmas játék még a gyerekeknek is, így jó nyári projekt lehet a vakációra!

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Erőteljes növekedési képességgel rendelkező „szuperparadicsom” született

2023. október 4. 15:10

A holland vetőmaggyártó társaság, a Totam Seeds bemutatja az új, TopGun nevű alanyát.

A génmódosított paradicsom tényleg angolnaként úszik a vízen?

2023. szeptember 25. 11:10

A közösségi média szinte minden felületét elárasztotta az a videó, amelyen bemutatják, hogyan viselkedik egy organikusan termesztett paradicsom(szelet), ha sós vízbe teszik, és hogyan viselkedik a GMO paradicsom. Az eredmény sokkoló!

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Lehetséges, hogy paradicsomvész fertőzte meg a paradicsomot?

2022. október 16. 04:37

Lehetséges, hogy paradicsomvész fertőzte meg a paradicsom terméseit a még kinn élő, meghagyott töveken? Van-e értelme még a védekezésnek ellene?