Házikert

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

Agrofórum Online

Egyre fakóbbá válik a kert, hűvösödnek a napok, korábban sötétedik be, és úgy tűnik, a kertünkben tavaszig nem is igazán van mit tennünk. Vagy mégis? Melyek azok a feladatok, amiket jobb most elvégezni, hogy tavasszal újult erővel vethessük bele magunkat a kerti munkákba?

Az alábbiakban összegyűjtöttünk 10 olyan tennivalót, amellyekkel felkészíthetjük a kertünket a közelgő télre, majd az azt követő tavaszra. Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Most azonban lássuk a feladatokat!

Húzzuk ki az elnyílt egynyári növényeket, amelyek úgyis csak elcsúfítják a kertet, ráadásul teret nyújtanak mindenféle betegség és kártevő terjedésének. Ha ezek egészségesek, csak elszáradtak, akkor a komposztba dobhatjuk. Ha nincs komposztálónk, zöldhulladék-gyűjtőzsákba kell tenni ezeket az összeszedett kerti hulladékkal együtt. A kert így felfrissül, megtisztul, és esztétikailag is sokkal szebb látványt nyújt majd – ráadásul így könnyebb lesz bármit elültetni tavasszal, hiszen átlátható lesz a kert.

Dobjuk ki a veteményesből az ott maradt sérült, megnyomódott zöldségeket, szedjük össze a lepotyogott gyümölcsöket az udvarunkból. Ha ott hagynánk, csak elrothadnának és rovarokat vagy rágcsálókat vonzanának a kertbe. Ha van veteményesünk, ilyenkor érdemes komposztot hozzáadni a talajhoz – a következő szezonban áldani fogjuk magunkat ezért!

Gereblyézzük össze a faleveleket a kertből és az utcáról. Ha van lombdarálónk, komposztot is készíthetünk a levelekből – ha nincs, egészben is bele lehet tenni a kiszáradt levélkupacokat a komposztba. Ügyeljünk arra, hogy a sünök búvóhelyeit ne bolygassuk meg, azok gyakran telelnek át levélkupacokkal kibélelt gödrökben. A fű jobban levegőt kap majd a téli szezonban, ha nem borítják falevelek, és a kertünk is rendezettebb lesz. A virágágyásokban azonban otthagyhatjuk a leveleket, amelyek télen védőrétegként funkcionálnak.

Most van itt a metszés ideje! Vágjuk vissza a fákat, sövényeket. Az elhalt ágakat vágjuk le, a túlságosan sűrűre nőtt részeket ritkítsuk meg. Az ősz kitűnő időszak a cserjék és fák megmetszésére, amelyek a tél elmúltával, újult erővel térnek majd vissza a tavaszi szezonban.

Szerszámok, csapok, madarak

Takarítsuk le a kerti szerszámainkat! Egész évben használtuk őket, sokszor biztos nincs is időnk ezzel foglalkozni, a szerszámok azonban meghálálják a törődést. Most egy darabig úgysem kell őket használnunk, szánjunk hát időt arra, hogy mindet letakarítsuk, lefertőtlenítsük és szép tisztán tegyük el a szerszámos kamrába. Olajozzuk be, amelyiket kell, és tartsuk mindet száraz helyen.

Ha még nem tettük meg, trágyázzuk meg a gyepet! Ezzel felkészítjük a gyepünket a hamarosan beköszöntő téli hónapokra, ami alatt így foszforban gazdag trágyával borítva pihenhet, és tavasszal ereje teljében kizöldülhet.

Mulcsozzunk! A mulcs biztonságban és „melegben” tartja a növényeinket. A gyökerek és a növények töve köré halmozzuk a mulcsot (vagy a komposztot), ezzel megvédjük őket a legkeményebb fagyoktól és szelektől, utóbbinak köszönhetően pedig tápanyagokkal látjuk el.

Zárjuk el a kerti vízcsapot/vízórát, víztelenítsük a slagot! Ezt nem szabad elfelejteni, különben a talajmenti fagyok hamar tönkretehetik az egész rendszerünket. A slagot tekerjük fel, akasszuk fel a garázsban/fészerben a falra.

Kezdjük el etetni a madarakat! Bár télen keveset vagyunk kint a kertben, hogy a hangjukat halljuk és a látványukban gyönyörködjünk, a madaraknak ilyenkor van a legnagyobb szükségük a támogatásunkra. Töltsük fel hát az etetőjüket táplálékkal és ivóvízzel és rendszeresen pótoljuk, ha azok kifogynak.

Ha még nem tettük meg, használjunk kertnaplót! Ebbe írjuk fel az aktuális kerti teendőket, majd kezdjük el megtervezni a jövő évi ültetéseket, kerti munkákat és egyéb teendőket.

    Most már megkönnyebbülten fellélegezhetünk, hiszen mindent megtettünk a kertben, amit kellett, tavasszal pedig szépen, tisztán fog ránk várni az udvarunk. Az ünnepek közeledtével is jó érzés lesz, hogy nem tologatjuk magunk előtt a kerti munkát, hiszen a 10 pontos listánkat végig kipipálhattuk.

    Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

    2025. április 22. 11:10

    A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

    Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

    2025. április 21. 13:10

    A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

    Miért praktikus a hügelkultur?

    2025. április 21. 05:40

    Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

    Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

    2025. április 20. 13:10

    A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

    Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

    2022. szeptember 28. 04:37

    Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

    Íme, a példa: sikeres üzlet lehet a földigiliszta-tenyésztés

    2024. október 7. 14:40

    Egy biogazdálkodó több mint 30 éve tenyészt és ad el jövedelmezően földigilisztákat, állít elő komposztot, és izgalmas kutatásokban is részt vesz.

    Mindent a magaságyásokról - ha most kezdenénk neki

    2023. október 17. 06:40

    Itt egy kis szösszenet a magaságyások valódi világáról, amit érdemes tudni, mielőtt belekezdünk.

    Tavaszi nagytakarítás a kertben

    2019. március 30. 05:38

    A tavasz a takarítás és metszés ideje, sok hulladék keletkezik a talajon. Sokan elégetik az elszáradt gallyakat és elhalt növényeket, pedig jelenleg az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben.