17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

Agrofórum Online

Tudta, hogy a megfelelő növénytársításokkal nemcsak a szamóca terméshozama növelhető, hanem természetes módon védekezhet a kártevők ellen is? Akár illatos gyógynövényekről, akár hasznos talajtakarókról van szó, bizonyos növények kifejezetten jót tesznek neki.

Amennyiben szeretné, hogy a szamóca egészségesen fejlődjön, kevesebb gondot okozzanak a kártevők, és a terméshozam is bőségesebb legyen, érdemes tudatosan megterveznie, milyen növények kerülnek a közelébe.

A növénytársítás egy régóta alkalmazott kertészeti módszer, amely azon az elven alapul, hogy bizonyos fajok közelsége kedvezően befolyásolja egymás növekedését, míg más kombinációk épp ellenkező hatást válthatnak ki.

Miért fontos a tudatos növénytársítás?

A szamóca kifejezetten érzékeny a gyomkonkurenciára, a kártevők megjelenésére és a talaj minőségére, ezért nem mindegy, milyen társaságba kerül. Egy jól megválasztott növénytárs nemcsak árnyékolhatja a talajt, vagy elnyomhatja a gyomokat, hanem természetes módon segítheti a talajszerkezet javítását, megőrizheti a nedvességet. Sőt, még a rovarokat is befolyásolhatja. Távol tarthatja a károsítókat, vagy épp odavonzhatja a hasznos beporzókat.

Nem minden növény viseli jól a szamóca közelségét
Nem minden növény viseli jól a szamóca közelségét

Ugyanakkor érdemes azzal is tisztában lenni, hogy ez egy vice-versa történet, vagyis nem minden növény viseli jól a szamóca közelségét. A rosszul megválasztott társítás könnyen eredményezhet gyengébb termést, vagy növelheti a betegségek kockázatát. Éppen ezért, mielőtt újabb növényeket ültetne a szamócaágyás köré, érdemes végiggondolni a kert ökológiai rendszerét, a növények igényeit és kölcsönhatásait.

A legjobb társak a szamóca mellé

Az egyik legnépszerűbb és leghasznosabb társított növény a metélőhagyma, amely természetes módon képes visszaszorítani a szamóca gyakori kártevőit, például a levéltetveket. Ugyanakkor a metélőhagyma nem igényel túl sok tápanyagot, így nem áll fenn az a veszély, hogy elvonja a szükséges erőforrásokat.

A metélőhagyma illóolajai zavarják a rovarokat
A metélőhagyma illóolajai zavarják a rovarokat

A spenót és a madársaláta talajtakaróként funkcionálhatnak a szamóca között. Visszaszorítva a gyomokat, árnyékolva a talajt és csökkentve a párolgást. Ezek az alacsony, gyorsan fejlődő növények nem akadályozzák a szamóca fényhez jutását, viszont hozzájárulnak a talaj nedvességtartalmának megőrzéséhez, amely kulcsfontosságú a nyári hőségben.

A bokorbab vagy a zöldborsó, szintén jó partnerei a szamócának. Ezek a növények képesek a gyökereikben élő baktériumok segítségével megkötni a légköri nitrogént, és azt a talajba juttatni. Így természetes módon javítják annak tápanyagtartalmát. A szamóca ezzel a nitrogénnel fejlődése során jól tud gazdálkodni, különösen a korai lombozat- és gyümölcsképződési szakaszban.

A kakukkfű, menta és más aromás fűszernövények is ideális társak lehetnek. Illatuk nemcsak a kártevőket riasztja el, hanem vonzza a beporzó rovarokat, például a méheket, amelyek elengedhetetlenek a virágok sikeres termékenyítéséhez. Ugyanakkor ezek a növények jellemzően jól viselik a kisebb térigényt, így az ágyás szélére ültetve nem nyomják el a szamócát.

A salátafélék nem zavarják a szamóca fejlődését
A salátafélék nem zavarják a szamóca fejlődését

A salátafélék szintén jó választások lehetnek rövid tenyészidejük miatt. Mivel gyorsan beérnek és viszonylag kis helyen is elférnek, nem zavarják a szamóca fejlődését, miközben segítik a talaj takarását és a nedvesség megőrzését.

Mire figyeljen társítás előtt?

Mielőtt kiválasztaná, pontosan milyen növényeket ültessen a szamóca mellé, érdemes néhány alapvető szempontot átgondolnia. Elsőként vegye figyelembe a kert adottságait! Mennyi napfény éri a területet, milyen a talajszerkezet, illetve mennyi hely áll rendelkezésre?

Ezután érdemes olyan növénytársakat választani, amelyek igényei hasonlóak a szamócáéhoz – például szeretik a napos fekvést és a mérsékelten nedves talajt.

Fontos az is, hogy a választott növény ne nőjön túl gyorsan vagy magasra, ne árnyékolja el a szamócát, és ne legyen hajlamos ugyanazokra a betegségekre. Ha pedig szeretné a kertjét még fenntarthatóbbá tenni, érdemes olyan társításokat keresnie, amelyek javítják a talaj állapotát vagy segítik a természetes kártevő-visszaszorítást.

Képek: Pixabay

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Mi legyen a szamóca lombjával szüret után?

2020. június 30. 07:37

Érdemes e eltávolítani a szamóca lombját szüret után? Mi haszna van?

A fóliás után itt a szabadföldi szamóca is!

2020. május 12. 11:51

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a hazai szabadföldi szamóca a hétvégétől kezdve folyamatosan nagyobb mennyiségben jelenik meg a piacokon, üzletekben. A magyar szamóca – amit a köznyelvben epernek hívnak – ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz.

Hogyan gondozzuk a kertbe ültetett szamócát?

2024. április 21. 04:38

Kérem válaszukat! Hogyan gondozzam megfelelően a kertbe ültetett szamócát?

Elkezdődött a hazai szamócaszezon - jön a szabadföldi is!

2020. április 28. 11:48

A szamóca a legkorábban érő, Magyarországon is termesztett gyümölcs. Fóliás termesztési körülmények között már akár április elejétől a fogyasztók rendelkezésére áll, a hazai termesztés főszezonja azonban május elejétől június közepéig tart.