Házikert

Vetésforgó tervezése kiskertben

Agrofórum Online

A vetésforgót főleg a mezőgazdaságból ismerjük, de a kiskertben is bőven lenne létjogosultsága. Csak sokszor nehéz megvalósítani helyhiány miatt.

Miért jó a vetésforgó?

A vetésforgónak nagyon sok ésszerű oka van. Az egyik az, hogy manapság annyira a monokultúrák világát éljük, hogy elfeledkezünk arról, hogy egy jól és sokszor könnyebben fenntartható rendszerben a sokszínűség az, amire szükség van. Egy monokultúrában arra az adott kultúrára jellemző kártevők hamar elszaporodnak és tanyát is vernek, szépen áttelelnek. Mivel a legtöbbször integrált vagy konvencionális növényvédelmet folytatunk, így ráadásul a jótékony szervezeteknek sem kedvezünk növényvédelem címén. A vetésforgó viszont lehetőséget ad arra is, hogy a kártevők egyhangúságát kiküszöböljük és elérhessünk egy olyan állapotot, amikor a jótékony rovarok is például fel tudnak szaporodni.

A vetésforgó alkalmával mindig van olyan terület, mely pihen. Amikor pihen a talaj, akkor azt képzeljük el úgy, mintha mi kivennénk egy hét szabadságot. Ilyenkor javul az ellenállóképesség, csökken a stressz, tisztul a szervezet. Ugyanez igaz a talajra is. Fel tudnak szaporodni jótékony mikroorganizmusok is. Ilyenkor a pihenő talajt érdemes no-till rendszerben „nem művelni”, vagyis ne bolygassuk, ne ássuk fel.

Hogyan álljunk neki a tervezésnek?

Ha van elég helyünk, akkor először is jelöljük ki azokat a felületeket, ahol termeszteni szeretnénk. Ezek lehetnek egymástól teljesen eltérő területek is, közötte virágágyásokkal, díszkerttel.

Szedjük listába, hogy milyen zöldségeket akarunk évről-évre vetni, palántázni és ezen zöldségekben keressük meg a közös pontot. Közös pont lehet a vízigény, a fényigény, a közös kártevők, vagy akár az is, mely lepkefajoknak a tápnövényük.

A közös pontok egyfajta mankóként mutatják, hogy mit mivel érdemes vagy pont nem érdemes összeültetni.

Egymás utáni évben lehetőség szerint ne ültessünk olyan növényt, melynek már kártevői megjelentek az előző évben. Ezzel a szezonban a növényvédelmet fogjuk megkönnyíteni.

A vetésforgó, ahogyan a nevében is benne van évről-évre egy körforgást jelent. Minden növénynek van előveteménye. A nitrogéngyűjtő baktériumokban gazdag bab és borsófélék (pillangósok) például kiváló előveteményei az olyan zöldségféléknek, melyeknek magas a nitrogénigénye. A nitrogén a növekedés egyik alapeleme, így például a bazsalikom, a spenót, mángold kiválóan ültethető a pillangós növények után. Egy dologra figyeljünk, hogy ne kihúzzuk a talajból a letermett borsót, hanem a gyökérgümőket hagyjuk a talajban, hogy a baktériuméletet ne károsítsuk.

A sárgarépának és más gyökérzöldségnek viszont olyan előveteményt keressünk, mely növekedésével lazítja a talaj szerkezetét! Ezzel is csak segíteni fogjuk a gyökérzöldség növekedését.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?

Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?

2024. február 18. 04:39

Hogyan tervezzük meg a veteményest? Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?

A repce állományfejlődésének kihívásai

2018. július 18. 04:45

A cél a maximális ellenálló képesség.