HORSCH Focus – StripTill a repcében! (x)

Agrofórum Online

A repce termesztésének eredményessége – úgy, mint más kultúrák esetében – nagyban függ a vetéstől, és még jobban a talajműveléstől.

A kis repcemagot augusztus végén, szeptember elején, a legnagyobb szárazságban úgy kell sekélyen vetni, hogy ki is keljen, és a karógyökér pedig ellenállásmentesen tudjon akár 40 cm mélységig fejlődni.

A repce általában a kalászosokat követi, így a vetése már az aratásnál elkezdődik, ugyanis nem mindegy, hogy milyen a szalma-menedzsmentünk! A rövidre szecskázott és jól szétterített szalma mellett a pelyvával is ezt kellene tenni, nem csak egy 1,5-2 m-es sávban lehullatni. A kelő repce esetében sok helyen látni lehet a helytelen, nem jó minőségben elvégzett szalma-, ill. pelyvaterítés eredményét, a sárgás repce csíkokon.

A repce előtti magágykészítés – a tarlóhántás után – általában lazítóval történik, majd valamilyen tárcsa vagy szántóföldi kultivátor végzi a magágynyitást. Ezt követi a vetés.

A Focus vetőgép több műveletet foglal egybe: ami idő- és mindenekelőtt víztakarékos technológiát eredményez.

Hogy is néz ki a Focus-os technológia?

A vetés előtt – laza talajokon – sekély rövidtárcsás művelet, míg kötött talajokon középmély kultivátoros talajművelés szükséges. A Pronto vetőgépet nagyon sokan ismerik. A Focus felépítésében hasonló a Pronto-hoz, a különbség csak annyi, hogy a rövidtárcsa helyett kapákat találunk a gépen. A kapák különböző húzástávolságából adódik a Focus-család színessége.

A kapa-mező után egy tárcsás egyengetőt vagy aprító-rendezőt találunk. Minden kapa nyomában jön egy kerék, ami visszatömöríti a talajt, visszaállítja a kapillaritást; a repcevetésnél pedig a kerék nyomában egy vetőtárcsa jár. Az így vetett növények biztonságosabban kelnek, kevesebb a talajból elpárolgott csapadék; a kapa ezen felül a vetési síkból eltávolítja a fölösleges növényi maradványokat, így a magvaknak sokkal közvetlenebb a kapcsolata a talajjal.

A kapákon keresztül műtrágyázni is tudunk, és ez is a Focus egyik erénye! A műtrágyát sekélyen, mélyen, vagy fele-fele arányba ily módon tudjuk kijuttatni. A repce karógyökere ellenállásmentesen tud fejlődni és folyamatosan kapja a tápanyagot 20-25 cm mélységig. A Focus 3 tartállyal rendelkezik, egy 400 l-essel és egy nagy 5.000 l-essel, ami 60:40% arányban osztott. Repcevetésnél a 400 l-est használjuk vetőmagtartálynak, és így van egy 5.000 l-es, osztott műtrágya-tartályunk! Gabonavetésnél az egyik nagy tartály lehet a műtrágya-, a másik a vetőmagtartály (szabadon választható), vagy mindkettő (5.000 l) a vetőmagtartály. Az osztott tartály előnye, hogy kétféle műtrágyával, különböző mennyiségekkel dolgozhatunk, és még a precíziós technológiába is illeszthető, ugyanis helyspecifikusan tudjuk a két műtrágya és a vetőmag mennyiségét változtatni, ezen felül a szemenkénti vetőcsoroszlyákkal felszerelve a búzát, rozst, árpát szemenként is tudjuk vetni! Gabonavetésnél minden kapa/kerék nyomában két vetőcsoroszlyát találunk.

A Focus-t a tavaszi vetés alkalmával is használhatjuk, ugyanis a 3-pont felfüggesztésre akár egy szemenkénti vetőgépet is tehetünk (8 sor 75 cm sortávolságban, vagy 12 sor 50 cm sortávolságban).

A Focus és Maestro kombinációval a kukorica, napraforgó gond nélkül vethető, és a műtrágya logisztika is megoldott, ugyanis a nagy tartályból itt is tudunk műtrágyázni, akár úgy, hogy az egyik műtrágya mélyre kerül a sor alá vagy a sorok közé, a másik pedig a Maestro műtrágya-csoroszlyákon keresztül a vetőmag mellé/alá.

A Focus-szal vetett repce átlagosan 5-8%-kal több termést hoz, és a talajművelést is leegyszerűsíti. Igaz, hogy a vetéshez a megszokottnál nagyobb a lóerő-igény, mivel a mélyítő műveletet is a vetéssel egy menetben végezzük, de összességében tekintve, a végelszámolásnál kevesebb a befektetett energia!

A 2019-es őszi szezonban, az Axiál Kft. a Focus-technológiát egy gépkapcsolattal fogja bemutatni, a helyszínekkel kapcsolatban az értékesítő kollégáknál lehet érdeklődni.

Használjuk ki a technológia nyújtotta előnyöket, ugyanis a többlet Önöknél marad!

Focus 6 TD – Repcevetés

Focus_6_TD_műtrágya lehelyezése a művelési mélységbe

Sekély műtrágya-kijuttatás vagy zöldtrágya nagy magvak

Focus és Maestro 8 CC kukoricavetésben

Focus 12 50 TD – Korai aratás után, direktvetés

A Maestro a kapák nyomába helyezi a vetőmagot

Dolgoznak a rögterelők, tiszta, rög- és szalmamentes vetősávot biztosítanak

Az ULD kapa nem hoz a felszínre nagy hantokat

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen