Növényvédelmi előrejelzés

A kukorica szárfertőzöttsége elérheti a 60-65 százalékot

Agrofórum Online

Az elmúlt héten ismét visszatért a későnyári, csendes és száraz időjárás. a kevés felhőzetnek köszönhetően a nappali maximum hőmérséklet 25-30 Celsius fok között alakultak, viszont az éjszakai hőmérséklet általában csak 5-10 fokra csökkent, emiatt a hajnali páralecsapódás rendszeresen jelentős volt. Eső sehol sem hullott, így minimális a talajok felső rétegének vízkészlete.

Az augusztus utolsó harmadában elvetett őszi káposztarepce kelése az akkor hullott csapadék ellenére igen heterogén, a később vetettek pedig várják az újabb csapadékot. A repce kártevői továbbra is elsősorban az árvakeléseken tartózkodnak, másutt aligha találnának táplálékra és nedvességre.

A sikeresen kikelt vetésekre azonban megindult a bolhák intenzív betelepedése. Az igen heterogén bolha betelepedés miatt elengedhetetlen az elvetett táblák egyenkénti rendszeres megfigyelése, mert a jelenlegi száraz és meleg időjárás egyértelműen a kártevőknek kedvez, a kelő repce pedig szenved a vízhiánytól, kelése és növekedése igen vontatottan halad. A betelepedő bolhák veszélyességi küszöbértéke levelenként 1-2 rágásnyom, vagy négyzetméterenként 2-3 imágó. Fűhálózással csak a fejlettebb állományokban állapítható meg a fertőzöttség. A bolhák betelepedése mellett észlelési szinten megfigyelhetőek a repcedarázs imágói, főként az alkonyati órákban intenzív a jelenlétük.

A síkvidéki területeken megkezdődött a kukorica aratása. Az első eredmények alapján az idén nem várhatóak kiugró eredmények. A kukoricamoly második nemzedékének rajzása általánosan az észlelési szint alá csökkent.

Az eddigi felmérések alapján a jelentősebb kukorica termesztő körzetekben a szárfertőzöttség igen jelentős, helyenként eléri a 60-65 %-os szintet is. A szártörés mértéke ezeken a területeken már most 4-6 százalékos, de ez a szeles idő hatására később fokozódni fog. A gyapottok bagolylepke hernyók okozta csővégrágás a növények 6-10 %-án látható, viszont élő hernyó már nem figyelhető meg a kukoricásokban. Az érett kukorica ellenére még néhány amerikai kukoricabogár látogatja a kukorica csővégeket, táplálkozás céljából. A szárazság következtében nem emelkedett a csőfuzáriózis fertőzöttség, még a csapadékosabb nyugati tájegységekben sem emelkedett néhány százalék fölé.

Folyik ugyan a napraforgó aratása, de még sok helyen most történt meg az állományszárítás. A jelenlegi időjárás kedvez a gyors száradásnak, tehát az elkövetkező napokban sok tábla kerül betakarításra. A termésveszteséget előidéző kórokozók eddig csupán jelentéktelen károkat okoztak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szokatlanul nagy tömegben károsítanak a darazsak

2020. augusztus 26. 11:45

Az őszi betakarítású növények fejlődése és érése felgyorsult, folyamatos a különböző szilva, körte és almafajták valamint a szőlő szürete. A zsendülő és beérett termést szokatlanul nagy tömegben károsítják a különböző darázsfajok.

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.

Növekszik a bolharágás kártétele az őszi káposztarepcén

2019. október 1. 08:17

A repce állományokon folyamatosan kelnek a fiatal repcedarázs álhernyók, hiszen a darazsak már a növények kelése óta repkednek a táblák fölött, várva az első növényekre.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.