Növényvédelmi előrejelzés

A repcében nagy foltokban eltűnt a vetés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október közepére gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig tartó, szokásosnál melegebb időjárást hirtelen hőmérsékletcsökkenés mellett hűvös idő váltotta fel, kevés esővel, és a derült éjszakákon a fagyzugos helyeken nulla fok alatti hőmérséklettel. A lehullott eső nem akadályozta az őszi munkákat, és csak a talajfelszínt nedvesítette át. Az őszi árpa után jelenleg a búza vetése folyik, a vetőmagot porba juttatják ki a vetőgépek.

Az elvetett őszi káposztarepce és kalászos területen tovább erősödött a mezei pocok fertőzés. A területek mintegy 80%-án a lakott járatok száma meghaladja a 7 db-ot 100 m2-ként, 20%-án pedig ehhez közeli a fertőzöttség nagysága. Repcében nagy foltokban eltűnt a vetés, de hasonló helyzet várható az őszi kalászos területeken is, amennyiben halogatják a védekezést.

Mezei pocok kolóniája repcében

Az őszi árpa vetések túlnyomórészt kikeltek vagy sorolnak, a száraz idő miatt heterogén a kelés, nagy foltokban még ki sem kelt a vetőmag. A kikelt növényeken máris megtelepedett a levéltetű, a szárnyas egyedeket a növények mintegy 50%-án figyelhetjük meg.

A levéltetű kolóniák kialakulása rövid időn belül megkezdődik, ugyanis a közeli napokban ismét melegebb időjárás köszönt be. A még most is bőségesen található árvakeléseken szinte minden növény fertőzött vörösrozsdával, különböző levélfoltosodást okozó gombabetegséggel, így a kelőfélben levő vagy kikelt kalászos területekre ez potenciális veszélyt jelent, amennyiben nedvesebbre fordul az időjárás.

A repceterületeken erőteljesen lecsökkent a repcedarázs imágók rajzása, valamint a védekezések hatására az álhernyók lombkárosítása. A levéltetű fertőzés nem erősödött tovább, a kolóniák száma a repcedarázs elleni védekezés hatására kis mértékben még csökkent is. Új jelenség, hogy az éhező és szomjazó hangyák néhány táblán foltszerűen elrágják a szikleveles növényeket, teljes pusztulást okozva.

Az aratásra váró kukorica fuzáriumos csőfertőzöttsége az előző időszakhoz viszonyítva alig változott. A gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly hernyók okozta rágásokon a száraz idő miatt nem képes újabb penészgyep kialakulni.

Kukoricatő makrofominás hamuszürke szárkorhadása

Az aratás előrehaladásával folyamatosan csökken a friss fertőzés kialakulásának az esélye. Az átlagosnál melegebb nyár és ősz viszont előhozott egy kukoricában nem gyakran tapasztalt, de napraforgóban gyakori betegségtünetet, amit a makrofominás hamuszürke szárkorhadás okoz. A fertőzés a kukorica esetében is szártörést okoz, így erősebb fertőzés esetén magasabb aratási veszteséggel kell számolni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Rajzik az almamoly

2021. június 9. 12:16

Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

2018. augusztus 27. 06:08

Augusztus utolsó dekádjában továbbra is a nyári hőség jellemezte az időjárást. A fojtogató meleget csak időnként és szórványosan szakította meg egy-egy zápor, zivatar. A több hete tartó hőségben szinte minden szántóföldi és kertészeti növény a megszokottnál jóval korábban érik. A szántóföldi és a kertészeti kultúrákon országosan jelentkezik a magas UV- sugárzás miatti levél- és terméségés. Ezzel a jelenséggel sajnos nem tudnak mit kezdeni a gazdák.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Rajzik a cseresznyelégy, kelnek ki az amerikai szőlőkabóca lárvák

2020. június 10. 16:09

A jelentősebb csapadékot kapott körzetekben a gombabetegségek terjedése felgyorsult, másutt inkább a rovarkártevők okoznak gondot.