Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a lisztharmatos szőlő, veszélyben a cseresznye is

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását alapvetően az évszaknak megfelelő nyárias időjárás jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak és éjszaka sem hűlt 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak szórványosan esett, a talaj vízpárolgása viszont napi 7-8 mm. A meleg időben felgyorsult a növények fejlődése és néhány gyümölcsféle érése. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a betegségek és a kártevők terjedésének.

Az almafalisztharmat és a varasodás dinamikusan terjed, főként az elhanyagolt gyümölcsösökben. A varasodás tünetei nemcsak a leveleken, hanem a diónyi terméseken is károsít, de hasonló a helyzet a körtésekben is. A most kialakuló fertőzés nyomán a gyümölcs egyenetlen növekedése miatt torz termés jön létre, de szélsőséges esetben le is hullhat a fáról. Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, és a feromon csapdák ismét fognak almalevél aknázó molyokat. A vértetű terjedését elősegíti a párás-meleg idő, a sűrűsödő lombozat kedvez ennek a folyamatnak. A levéltetvek a hajtáscsúcsok mintegy 20 %-át fertőzik.

A zsendülő cseresznyét és meggyet a cseresznyelegyek emelkedő létszámban fertőzik, védekezésre már csak a néhány napos rovarölő készítmények alkalmasak. Levéltetvek továbbra is szívogatnak a hajtásvégeken, a mézharmat és a korompenész pedig szennyezi a gyümölcsöt.

A sztigminás levéllikasztó betegség minden csonthéjas lombozatán előfordul, a szüret után a meggyen és a cseresznyén is folytatni kell a védekezést. Az érő gyümölcsökön már fertőz a gyümölcsmonília, főként, ha eső miatt felreped a termés. A szilvamoly rajzása most csökkenőben van, a keleti gyümölcsmolyból viszont a csapdák ismét többet fognak.

A szőlő ültetvényekben a leveleken egyre több a lisztharmatos tünet, de a peronoszpórás fertőzés veszélye is maximális. A virágzás kezdete miatt fokozódik a szürkerothadás fertőzés kialakulásának a lehetősége, különösen csapadékos napokon. Az amerikai szőlőkabócák nagyobbik része már kikelt, a lárvák zöme most L2-es lárvafokozatú, de már előfordulnak L3-as fejlettségű is, tehát rövid időn belül védekezni kell a kártevő ellen.

Megkezdődött a burgonya sorzáródása, emiatt erősödött a burgonyavész fertőzés veszélye. A kórokozó támadásának megelőzésére ideje megkezdeni a védekezéseket. A levéltetvek tömegesen telepszenek be a burgonya állományokra, de a burgonyabogár folytatja károsítását. Folytatódik peterakása, de már vannak kikelt lárvák is, egyelőre nem nagy számban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.

Egyre több a fénybogár a repcén

2021. április 22. 18:21

Április második dekádjának végén egy Földközi tengeri eredetű csapadékfront megszüntette az éjszakai fagyokat. A felhőzet csapadékából szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső mindenhova jutott, de csak a talaj legfelső rétegében javult némileg a nedvesség ellátottság. A mérsékelt nappali hőmérséklet ellenére a talajok napi párologtatása eléri a 4-5 millimétert. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce kedvezően reagáltak a lehullott csapadékra, visszanyerték az ilyenkor jellemző eleven zöld állapotukat.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.