Növényvédelmi előrejelzés

Erősödik a cseresznyén a moníliás fertőzés – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A meleg idő, a magas páratartalom a betegségek és kártevők számára egyaránt kedvező feltételeket teremt a terjedéshez.

Május utolsó napjaira döntően a kellemesen meleg időjárás nyomta rá bélyegét. A napos órákat gyakran szakította meg felhősödés, zápor, zivatar, időnként jégesővel tarkítva. Elégséges csapadék kevés körzetben hullott, így jelenleg is a vízhiány a jellemző csaknem minden tájegységben.

Almában a varasodás fertőzés felfutása a jellemző. A magas, időnként 80-100%-os relatív páratartalom mellett már befejeződött az aszkospóra szóródás, az újabb tüneteket a konídiumos fertőzés okozza.

A dús, helyenként buja lombozat miatt a tünetek levélen és termésen egyaránt előfordulnak, de a varasodás mellett fogékony fajtákon a lisztharmatos hajtásvégek aránya tovább emelkedett az amúgy is magas szintről.

A levéltetű fertőzést mindkét faj (zöld és szürke) okozza, de jelenleg az előbbi faj a domináns. Emellett a sűrű lombozatban a vértetű kolóniák lassú, de folyamatos terjedése is megfigyelhető, már a zöld hajtásokon is előfordulnak vattacsomók.

Az almamoly mérsékelt ütemben folyamatosan rajzik, a heti lepkefogás a csapdákban 5-12 között alakul, miközben az almalevél aknázómoly enyhén emelkedik, de még így is viszonylag kevés.

Tűzelhalás tünete almán
Tűzelhalás tünete almán

A csapadékosabb nyugati tájegységekben enyhe tünetekkel, de fertőz a baktériumos tűzelhalás almán és körtén egyaránt. A beteg részek mielőbbi eltávolítása és megsemmisítése javasolt. A körtelevélbolha fertőzést most elsősorban a fejlett, L3-L5 fejlettségű lárvák okozzák, erős hajtásfertőzöttség miatt a védekezés javasolt.

A cseresznye és a meggy érése mellett a moníliás gyümölcsfertőzés erősödése figyelhető meg, különösen a jégveréstől sérült gyümölcsökön. További esők miatt a gyümölcsök felrepedése elősegíti a folyamatot.

Moníliás fertőzés cseresznyén
Moníliás fertőzés cseresznyén

A cseresznye fekete levéltetű fertőzés gyakoribbá vált, a cseresznyelégy rajzása viszont még jelenleg is mérsékelt. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása gyengült, a sárga szilva levéltetű viszont egybefüggő kolóniákat képez a hajtásvégeken, de a kajszi levéltetű fertőzés mértéke sem csökken.

A csapadékos napok hatására rendkívüli módon felerősödött a csupasz- és házascsigák károsítása. A domináns faj szerepét a spanyolcsiga vette át, nem válogatva a táplálék között. Nem ritkán szántóföldön is okoznak károkat. A folyamatos védekezés feltétlenül indokolttá vált a bevált módszerekkel.

Gócosan a zöld cserebogár nagyfokú lombkártétele figyelhető meg, ezért a veszélyeztetett növénykultúrákat ellenőrizzük.

A szőlőültetvényekben már megfigyelhetők a lisztharmat primer tünetei a leveleken. A szőlő virágzik, így minden kórokozójára rendkívül fogékony fázisban van, ezért a lisztharmat és a feketerothadás mellett a peronoszpóra és a szürkerothadás tünetei is bármelyik pillanatban megjelenhetnek. A szellős lombozat kialakítása elősegíti a betegségek elleni védekezés hatékonyságát.

Az amerikai szőlőkabóca lárvák 80%-a még L1-es fejlettségű, 20% pedig már L2 stádiumban van. A folyamatos sárgalapos megfigyelést folytatni kell.

Sárgalapos csapdázás szőlőn
Sárgalapos csapdázás szőlőn
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

2024. június 19. 04:40

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?

Meg lehet állapítani, hogy miért hullik a cseresznye termése?

2024. május 16. 04:39

Örömömre cseresznyefámon virágzás után idén sok termés kötött, szépen fejlődésnek indultak, de növekedésük leállt, mintha fonnyadnának. Megindult súlyos hullásuk is. Mi okozhatta? Utólag meg lehet állapítani? Befolyásolható-e a jelenlegi állapotuk?

Mi terem júliusban a kertben, és hogy tároljuk be a terményt télire?

2022. július 13. 04:36

A legtöbb konyhakertész ott szokott elbukni, hogy bár sokféle dolgot vetett tavasszal, nincs ötlete, hogy az egyszerre beáramló cukkini-, barack-, szilvamennyiséget, és más zöldséget, gyümölcsöt hogyan is tárolja be hatékonyan.

Jó szezon előtt állnak a cseresznye termelők

2018. május 22. 07:36

A termőterület az elmúlt 15 évben folyamatosan emelkedett, a becsült termésmennyiség az idei évben megközelítheti a 20 ezer tonnás szintet.