Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Eső után erősebb a moníliás fertőzés

Eső után erősebb a moníliás fertőzés

Agrofórum Online

Szeptember utolsó hetének időjárását a nagyfokú változékonyság jellemezte. A kezdeti, nyáriasan meleg és száraz időt felváltotta a kora ősz, csökkent a nappali maximum hőmérséklet, éjszakánként csupán 10 fokot lehetett mérni. A hónap utolsó napjaiban a nyugat magyarországi tájegységekben és délkelet Magyarországon jelentősebb mennyiségű eső is hullott, másutt viszont be kellett érni néhány milliméternyi csapadékkal. Ez azt jelenti, hogy továbbra is fennáll az aszályhelyzet, az ősz és a tél folyamán még sok csapadéknak kell hullania, hogy helyreálljon a talajok vízháztartása. A gyümölcs-és zöldségfélék betakarítása nagy erőkkel folyik, de a termés mennyiségén és minőségén látszik az idei esztendő extrém időjárásának néhány negatív hatása.

Az aktuális növényvédelemre jellemző, hogy a kártevők túlnyomó többsége befejezte tevékenységét erre az esztendőre, már csupán néhány aktív. Az egész évi szárazság hatására őszre jelentősen megnövekedett a mezei pocok népesség. A felszaporodás egyaránt jellemző a ruderális területekre, a szántóföldi évelő pillangósokra és a füvesített gyümölcsösökre. A kártevő aktív jelenléte vonzza a ragadozó madarakat, melyekből egyre többet lehet látni. A gyümölcsössel rendelkező földtulajdonosoknak és földhasználóknak is érdeke, hogy tisztában legyenek földjeik mezei pocok fertőzöttségével, nehogy a későbbiekben meglepetésként érje őket a nagyarányú kártétel. Friss, zöld táplálék híján a rágcsálók szívesen fogyasztják a gyümölcsfák gyökérzetét, mellyel tavaszig sok fa pusztulását okozhatják. Már a sorközök őszi tárcsázásával is sok mezei pocok pusztulását érhetjük el a lakott járatok tönkretételével. Mezei pocok fertőzésnél 100 négyzetméterenként ősszel 3-4 lakott járat veszélyes mértékű lehet.

Már több alkalommal esett szó a gyümölcsfélék moníliás fertőzéséről. Eddig a betegség elsősorban a molyrágta, jég verte termést érintette. A napokban lehullott eső hatására több gyümölcs, a szilva, az őszi alma kocsány körüli részén felrepedt, és a gyümölcsfertőző monília jellegzetes penészpárna telepei megjelentek. A termés megmentése érdekében azonnali szüretre van szükség.

A termés leszüretelése előtt érdemes záró permetezésként olyan készítményt használni, mely egyúttal védi a gyümölcsöket a tárolási betegségektől is. A permetezést bő lével, lemosásszerűen kell végezni.

A cseresznye és a meggy lombozata a szigminás- és a blumeriellás levélfertőzés hatására intenzíven hullik. A fertőzés eddig nem okozott különösebb gondot, de már a kisebb esőzések is felgyorsították a folyamatot, mely hatással lehet a rügyek egészségi állapotára és a jövő évi termésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

Minden kultúrában terjednek a gombabetegségek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 17:10

A meleg és pára határozza meg a kórokozók terjedését, emellett a tetvekkel, a szőlőkabócával és hamarosan a dióburok-fúróléggyel is számolni kell.

Terjednek a napraforgó és a burgonya gombabetegségei – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 16:10

Kalászosokban már a tarlókezelés a téma. Kukoricában rajzik a kukoricamoly, napraforgóban és burgonyában a gombabetegségek jelentenek kihívást.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (3. rész)

2019. november 26. 14:02

A vetési bagolylepke hernyó alakban telel át, így a magas hernyópopuláció már tavasszal, korábban ritkán látott károkat okozott a kukorica és napraforgó kultúrákban.

Fuzáriózis, kukoricamoly, alternária - nem könnyű most a szántóföldeken

2020. június 23. 14:47

Az elmúlt napokban tovább folytatódott a viharokkal, felhőszakadással tarkított nyári időjárás. A helyenként bőséges csapadék több helyen jéggel érkezett, és okozott kisebb-nagyobb károkat. A nagyobb felhőszakadások centrumában a korábbi aszályt belvíz váltotta fel, ahol a növényzet befulladását idézte elő. Az aratás előtt álló kalászos gabonák sok helyen összekuszálódva fekszenek a felázott talajon. Az ilyen fekvő gabonán a kórokozók, elsősorban a kalászfuzáriózis fertőzésveszélye fokozott mértékben jelentkezik.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

2020. szeptember 16. 08:28

Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.