Az elmúlt hét időjárását a kismértékű felmelegedés és a folyamatos szeles idő jellemezte. Az éjszakák változatlanul hűvösek, némi felmelegedés csak május első napjaiban érzékelhető, mert az éjszakai felhősödés következtében kevéssé hűlt le a hőmérséklet. Nappal 16-20 Celsius fok között alakult a hőmérséklet, de így is hidegebb van, mint ilyenkor lenni szokott. Kevés csapadék szinte mindenütt hullott, de a korábbi hónapok elmaradása továbbra is megmaradt, jelenleg egy havi eső hiányzik a talajokból, ez a kis csapadék csak pillanatnyilag enyhíti az aszályt. A talajhőmérséklet emelkedése már lehetővé teszi a melegigényes növénykultúrák vetését is, de ezzel együtt megkezdődött a T4-es életformájú gyomnövények csírázása és kelése.
Az őszi kalászos gabonák közül a búza általában 2 nóduszos fejlettségű, az árpa kalászai pedig „hasban” vannak, de láthatóak már helyenként a toklászok is. A tavaszi kalászosok sokat fejlődtek a kisebb esők hatására.
A fejlettebb gabona állományokban a párás mikroklíma és a felmelegedés jelentős mértékben elősegítette a gabonalisztharmat tünetek felerősödését. A fertőzés terjedése megkezdődött a felsőbb levélemeletek irányába, így az őszi árpánál már megközelítette a zászlósleveleket, ami veszélyezteti a kalászok töretlen fejlődését. Hasonlóan felerősödött a szeptóriás levélfoltosság és árpán a hálózatos levélfoltosság terjedése, bár ezeknél a kórokozóknál nem olyan látványos a fertőzés, mint a lisztharmat esetében.
Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel. Az eddig lerakott petékből elkezdődött a lárvák kelése, de fejlettségük még zömmel L1-es állapotú. A tömegesebb lárvakelés a későbbiekben várható.
Sok még a repcefénybogár a teljes virágzásban levő állományokban, de kártételi veszélyességük folyamatosan csökkenő mértékű. Ugyanez a helyzet a becőormányosok esetében is, de a magas létszám fokozott kártételi veszélyt jelent. A 20-50 db/10 hálócsapás többszöröse a védekezési küszöbnek, annak ellenére, hogy már történtek kezelések a kártevő ellen. Helyenként igen nagytömegű a repce becőszúnyog rajzás is, ami a magas becőormányos fertőzés következtében aggodalomra ad okot.
A napraforgó és a kukorica kelésével párhuzamosan megkezdődött a különböző barkókártevők támadása. A veszély most még inkább a napraforgót érinti, mert több helyen észlelték, hogy már a talajban lerágják a növények csúcsi részét, így ezeken a helyeken hiányos keléssel kell számolni. Érdemes lesz rendszeresen átvizsgálni a kelő napraforgó és kukorica vetéseket.