Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sokat tehetünk gyepjeinkért, hogy életerősen vészeljék át a fagyos hónapokat

Agrofórum Online

Az októberi időjárás eddig a vénasszonyok nyarának megfelelően, kellemes meleggel, sok napsütéssel örvendeztetett meg bennünket. A nappalok tartósan 20 Celsius fok körül alakultak, éjszakánként viszont a derült időnek köszönhetően inkább 10 fok alá csökkentek. A nagy hőmérsékleti különbség miatt reggelente igen erős a harmatképződés, ami csak a déli órákra szűnik meg. A kertekben és a szántóföldön a beérett termés java részét már betakarították, csak a késői káposztafélék, a gyökérzöldségek, a cékla vár a sorára.

Az idei nyár viszontagságai messzemenően kihatottak a gyepek-pázsitok sorsára is. A magas hőmérséklet, a légköri aszály, a csapadék hosszantartó hiánya még az öntözött pázsitokat is megviselte, a víz nélkül maradt területekben pedig maradandó károkat okozott. A szélsőséges állapotban változás csak az augusztusi-szeptemberi esőzések után következett be. A természet kész csodája, hogy a megmaradt növényzet nagyon rövid időn belül megpróbált regenerálódni. Most, a tél kezdete előtt még sokat tehetünk, hogy gyepjeink sorsa kedvezőbbre forduljon, és életerősen vészelje át a fagyos hónapokat. Tápanyagutánpótlásra már csak olyan kondícionáló készítményeket, műtrágyákat, szerves anyagokat használjunk, melyek a növények fagytűrését segítik elő. A nitrogén túlsúlyos készítmények alkalmazását most kerüljük, inkább tegyük félre a tavaszodás kezdetére. Jót tesz a télállóság növelésének a magas kálium tartalmú keserűsó (káliumszulfát) kipermetezése a gyepek felületére vagy öntözővízzel való kijuttatása. A készítmény magas dózisban sem fitotoxikus a növényekre, viszont visszafogja a lombozat növekedését, erősíti a gyökérsarjak télállóságát. A pázsitok rendszeres nyírására még most is szükség van, de a tarlómagasságot emeljük fel, nehogy az első fagyok károsítsák a nyugalmi állapotban levő rügyeket a gyökérnyakon. A fűnyírással távolítsuk el a lehullott faleveleket, mert a tartós árnyékolás, pláne, ha vizes a falevél károsítja a gyep növényzetét. A nyár során keletkezett elhalt levélzet eltávolítása elősegíti az élő növények fejlődését, levegőhöz juttatja a gyepet. Ha az árnyékos részeken mohásodást látunk, azt különösen fontos eltávolítani, mert képes kipusztítani az élő gyepet is, a moha télen is képes fejlődni, ezért feltétlenül megakadályozandó megerősödése. A legmegfelelőbb eszköz a gyepszellőztető, gyephasogató a megtisztításra, de ennek híján megteszi egy lombseprő is.

Néhány gyümölcsfa már ledobta lombozatát, a lehullott levelek gyorsabb humifikálódását elősegíthetjük, ha nitrogén tartalmú tápoldattal (ammóniumnitrát, karbamid, mikramid, stb.) lepermetezzük. A nitrogén felgyorsítja a levelek bomlási folyamatát, és hamarabb válik felvehető tápanyaggá, komposzttá a falevél. A lebomlás során néhány növényi kórokozó szintén elpusztul, így egészségesebb lesz a gyümölcsfák környezete.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Erősödött a lisztharmat terjedése és megjelent a varasodás is

2020. május 12. 15:09

A kisebb esők elegendők voltak a varasodás első tüneteinek a megjelenéséhez. Ha csapadékosabb idő lenne, a fertőzés további terjedése rohamosabbá válna.

Aktuális tél végi feladatok: metszés és tápanyag-utánpótlás

2020. február 12. 10:36

Metszés közben vizsgáljuk át a fák törzsét, ágait, így meggyőződhetünk róla, hogy van-e pajzstetű fertőzés, vagy áttelelő takácsatka tojás a növényeken.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés - március 16.

2022. március 16. 12:18

A mögöttünk álló héten nem történt gyökeres változás az időjárásban. Március közepén továbbra is az ilyenkor megszokottnál hidegebb az időjárás. Az éjszakai fagyok még mindig rendszeresek, csupán a nappali hőmérsékletben van némi javulás. Napsütötte időszakokban a hőmérő akár 10-15 C0-ot is mutat, de mihelyt beborul, alaposan csökken a hőmérséklet.

Fokozódik a csőkártétel

2021. augusztus 4. 08:30

Július utolsó napjaiban országosan a kánikulai hőség volt a jellemző, gyakran 34-36 Celsius fok hőmérséklet mellett. A meleg csak a hét végén, augusztus első napjaiban mérséklődött. Csapadék sokfelé esett, de igen szélsőséges eloszlásban, néhány millimétertől felhőszakadás nagyságig, nemritkán jégveréssel társulva. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a tarlóhántás már csak az utoljára learatott területeken folyik. A tarlók nedvességi állapota kedvező az elhullott magvak és az elfekvő gyommagvak csírázásához, különösen erős a parlagfű és a rizómás fenyércirok kelése, így a következő hetekben koncentrálni kell a tarlóápolásra, illetve a nehezen írtható gyomnövények vegyszeres gyérítésére.