Az elmúlt hetet a mérsékelten meleg, csapadékmentes időjárás jellemezte. Eső csak szórványosan hullott, néhol zivatar és jégeső kíséretében. A nagy hőmérsékleti kontraszt miatt rendszeresen erős hajnali harmatképződést tapasztalhattunk. Július első napjaiban egy kisebb csapadékfront áztatta a földeket, megakasztva néhány napra a kalászos gabonák aratását. A kapás növénykultúrák intenzív növekedését nagyban segíti a jelenlegi időjárás.
Az őszi árpa aratása lassan a vége felé tart, a könnyebb talajokon belevágtak a búzába is, de a vetések zöme még a viaszérés stádiumában van. Az aratást mindkét kultúra esetében a növények nagy arányú megdőlése nehezíti. Konkrét számadatok a szemek fuzáriumos fertőzéséről még nincsenek, de a megdőlt foltokon a sok korompenészes kalász biztos előjele az erősebb megbetegedésnek. Sok táblát felvert a gyomosodás, főként ott, ahol elmaradt a vegyszeres gyomirtás, néhány üzemben kétmenetes aratással próbálkoznak. Az aratás utáni fő feladat a szalma betakarítása vagy felszecskázása, illetve ezt követően a mielőbbi sekély tarlóhántás. Ez a művelet elősegíti az elszóródott magvak és a gyommagvak minél előbbi kicsírázását és a talaj pihentetését.
Az őszi káposztarepce deszikkálása folyamatban van, a terméskilátások kedvezőek. Az átlagosnál több csapadék ellenére a termést most csupán kis mértékben veszélyeztették a becőt károsító betegségek.
Megkezdődött a napraforgó elővirágzása, az átlagosnál magasabb növények és tányérkezdemények preventív növényvédelmével megelőzhetjük a termést veszélyeztető betegségek kialakulását. A száron és a lombozaton most még alacsony a fertőzöttség, a levéltetű invázió már lecsengett, a mezei- és a lucernapoloska fertőzöttség még alacsonynak tekinthető jelenleg.
A kukorica címerhányása már csak napok kérdése. Intenzív a kukoricamoly rajzása, és az eddig kikelt hernyók károsítása is. A vetésfehérítő bogarak nyugalmi állapot előtti károsítása a kukorica levelein mindenütt általános, de a magas létszám ellenére nem igényel külön védekezést. A méhek nemcsak a virágzó napraforgót, hanem a kukorica címerét is látogatják virágpor és némi nektár reményében, ezért igen fontos, hogy a szomszédos növénykultúrák növényvédelme esetében ezt a körülményt vegyék figyelembe. Több fotó is napvilágot látott foltos kukorica levelekről, feltehetően a területtől távolabb végzett deszikkáláshoz helytelenül használt herbicid elsodródás következményeként. Az ilyen esetek felderítése szinte lehetetlen feladatnak tűnik a termelő és a szakhatóság számára.