Június utolsó hetében a nyári időjárás a jellemző, általában száraz periódussal. A 30 Celsius-fok körüli meleget időnként záporok, zivatarok zavarják meg, ilyenkor a magas páratartalom miatt a hőérzet is melegebbet jelez. Nappal és éjszaka is magas a levegő relatív páratartalma, ami kedvez a betegségeknek.
Bőven akad teendő az almásokban
Almásokban a nagyobb meleg miatt lelassult a varasodásfertőzés terjedése, helyette most a lisztharmat került előtérbe, így az intenzíven növekvő hajtásokon produkál új tüneteket. A levéltetű-fertőzés stagnál, a vértetűé pedig növekedést mutat, sok a friss „vattacsomó” a hajtásokon és a metszési ágcsomókon. A védekezés nehézkes, mert sűrű a lombkorona. Az almamoly repülése folyamatos, de nem magas létszámú. A fertőzött gyümölcsök aránya a kezelésben nem részesült gyümölcsösökben eléri az 5%-ot.
A párás, meleg idő miatt még most is újabb erwiniás betegségtünetek figyelhetők meg az érzékeny alma-, körte- és birsfajtákon, ezért a kémiai védekezés mellett folyamatosan el kell távolítani a beteg ágrészeket, azokat megsemmisíteni. A növekedésben levő gyümölcsök folyamatosan igénylik a Ca-levéltrágyázást, a permetlébe rendszeresen adagoljunk a keserűfoltosság elkerülése érdekében.
Csonthéjasokban betakarítás után is folytatni kell a védekezést
A cseresznye és a meggy betakarítása befejeződött, az erjedő gyümölcsökön rengeteg a muslica. A csonthéjasokon a szüret után sem szabad abbahagyni a védekezést, mert a sztigminás levéllikasztó betegség és a blumeriellás levélfoltosság fokozott fellépése jellemző erre az időszakra. Az enyhe tél miatt a sztigmina zavartalanul áttelelt, így már korai fertőzések is kialakultak. A védekezés elmaradása korai lombhullást okoz, a jövő évi termést biztosító virágrügyek differenciálódása veszélyben lesz. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly feromoncsapdák viszonylag kevés lepkét fognak, de a tendencia emelkedést mutat, tehát indokolt a védekezés folytatása.
Az időjárás változása miatt csökkent a diógnomónia fertőzési hajlama, de megjelent a botrioszfériás termésfoltosság, illetve a hajtások is fertőződnek. A nyugati dióburok-fúrólégy rajzó egyedei még nem jelentek meg, de rajzása bármelyik pillanatban várható. A kihelyezett ragacsos sárgalapokat rendszeresen ellenőrizni kell.
Szőlő: támad a lisztharmat
A szőlőültetvényekben csökkent a peronoszpóra fertőzési hajlama, viszont a lisztharmatnak ismét kedvez a párás, meleg idő. A borsó nagyságú bogyók rendkívül fogékonyak a fertőzésre, ezért kiemelt jelentősége van a fürtvédelemnek.
A korábban kialakult feketerothadás-foltokon folyamatosan képződnek a piknídiumok, és szóródnak a levelekre. Az amerikai szőlőkabóca lárváinak gyors fejlődése miatt a populáció 50%-a L3-as, negyede viszont már L4-es fokozatú, a folyamatos védekezés továbbra is időszerű. A fitoplazmás tüneteket mutató szőlőtőkék eltávolítása szintén időszerű feladat.