Növényvédelmi előrejelzés

Sok a mocskospajor, a diófák alja terítve van beteg terméssel

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a csendes, időjárási frontoktól mentes időszak jellemezte. Csapadék csak szórványosan esett, sokat sütött a nap. A derült éjszakák miatt általában 100C alá csökkent a hőmérséklet, nappal pedig 200C körüli meleget mutatott a hőmérő. Tovább csökkent a talaj nedvesség tartalma, pedig még számos gyümölcs- és zöldségféle éréséhez szükség lenne egy alapos esőzésre. Gyümölcsféléink közül folyamatosan szüretelik a késői érésű szilvát, a téli alma fajtákat és a szőlőt.

A korábbi erős gyümölcsmoly kártételek miatt a szüret során igen sok moníliával fertőzött gyümölccsel találkozni a fákon és a fák alatt. A korábban leszüretelt fákon a beteg termés már összeaszalódva, gyümölcsmúmia formájában látható. Az érett gyümölcsökön elegendő egy parányi sérülés ahhoz, hogy megfertőződjön a termés, elegendő 1-2 nap és kialakul a gyümölcsfertőző moníliára jellemző koncentrikus penészpárna, mely hamar felemészti a teljes gyümölcsöt.

Ha egy ilyen termés bekerül az egészségesek közé a szüret során, a körülötte levőket is megfertőzi rövid időn belül, pláne, ha nem alacsony hőmérsékleten tároljuk télire. A beteg terméseket mielőbb gyűjtsük össze a fák alól, és semmisítsük meg. Legjobb elásni vagy leforgatni a talajba, így elbontják a mikroszervezetek, és nem fertőz a továbbiakban.

Az idei szezonban a diófák alja is terítve van beteg termésekkel. Ennek elsődleges oka a magas nyugati dióburoklégy fertőzés és a baktériumos termésfoltosság. Az ilyen korán lehullott termés belsejében csak összeaszott, piacképtelen magbelet látni. A megrágott magbél az almamoly dión okozott károsítására utal, ezért ezeket a lehullott terméseket szintén semmisítsük meg.

Az őszi betakarítás előtt a gyökérzöldség féléken ismét felütötte fejét a lisztharmat, valamint a különböző levélfoltosság betegségek. Most még van idő visszaszorításukra, mert még hetekig kint maradnak a talajban, és fejlődik gyökérzetük, de csak akkor, ha egészséges marad a lombozat.

Mocskospajor

Augusztus során kiültettük a jövő évi termesztésre szánt szamóca palántákat. A jó begyökerezéshez a szárazság miatt többször öntözni kellett, így most a fejlődő lombozatot meg kell védeni a mikoszferellás levélfoltosságtól és más levélbetegségtől. A betegségek mellett az idei különösen erős vetési bagolylepke rajzás miatt a mocskospajor is károkat okoz a palántákban, hiszen egy hernyó több növény gyökérnyaki részét is képes elrágni néhány nap alatt.

Az alacsonyabb nappali és éjszakai hőmérséklet miatt valamelyest csökkent az ázsiai márványos poloska és a zöld vándorpoloska aktivitása, de még most is sok található belőlük az érő paprikán, paradicsomon és a szőlő fürtjein. Kellemetlen poloskaízük sajnos érződik az elfogyasztott termésben. Egyre gyakrabban találkozni velük a lakóépületek falain, az ajtókon, ablakokon. Tartsuk zárva a nyílászárókat, nehogy bejussanak a lakásba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

2021. szeptember 15. 09:05

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.

Kalászfuzáriózisra kell számítani

2021. május 25. 10:03

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Aktivizálták magukat a poloskák és a meztelen csigák

2021. április 7. 09:38

Március végén az évszaknak megfelelő időjárás köszöntött be országszerte, gyakran 20 Celsius fokot is meghaladó hőmérséklettel. A mandula és a kajszi elvirágzóban van, a fagykárok gyakran 50 % vagy e fölöttiek. Fővirágzásban van az őszibarack, virágzik a szilva és a körte, piros bimbós az alma. A cseresznye és a meggy is néhány napon belül virágozni kezd. A negyedéve tartó szárazság most elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, a kórokozók jelentősebb fellépéséhez több csapadékra lenne szükség.