Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

Agrofórum Online

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.

Almában az almamoly rajzása befejeződött, már nem repülnek a feromon csapdákba, viszont az utolsó peterakásból származó hernyók még károsítják a termést almában, körtében és dióban egyaránt. Ennek következtében egyre több a lehullott gyümölcs és a gyümölcsmoníliás termés a fákon és a fák alatt. Ha lehetséges, távolítsák el a beteg gyümölcsöt, mert további fertőzést képes okozni más gyümölcsféléken is.

Alaposan lecsökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly repülése is, csupán töredéke a korábban megfigyelthez képest. Az almát, körtét, szilvát folyamatosan szüretelik, így itt már nincs lehetőség kémiai beavatkozásra a kártevők és betegségek ellen, a birs érése viszont még várat magára.

Ennél a gyümölcsnél szükség van a keleti gyümölcsmoly elleni kezelésre a csekély rajzás ellenére. Sokszor a kívülről egészségesnek látszó gyümölcsben több hernyó is károsít, így nem csoda, hogy mielőtt még megérne, a monília megfertőzi a hernyók okozta seben keresztül.

A diófák alatt is gyarapszik a megfeketedett termés, melynek oka elsősorban a nyugati dióburok légy. A kártevő ugyan még rajzik, de csökkenő a tendenciája.

A tartós meleg felgyorsította a szőlő érését, így majd minden fajtát szüretelnek. A tarka szőlőmoly már hetek óta nem rajzik, alacsony a friss lisztharmat és peronoszpóra fertőzés, az is inkább a hónaljhajtásokra korlátozódik. A szürkerothadásnak szintén nem kedvez a jelenlegi időjárás, fertőzött bogyó és fürt alig akad. Annál nagyobb a darazsak és a hangyák okozta kár, ami ellen kétséges hatékonyságú bármi nemű védekezési mód.

Továbbra is a poloskák a legaktívabbak a zöldség- és gyümölcsféléken, nagyon sok a poloska szívásnyom a paprikán, a paradicsomon és az almástermésű gyümölcsökön. Zöldségféléken a sárga folt a jellemző, gyümölcsökön az elhalt folt a termés felületén.

A vége felé közelít a selyemfényű puszpángmoly nyári rajzása, mely június eleje óta tart, emiatt a kerttulajdonosok többszöri védekezésre kényszerültek a hernyók ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meggy és cseresznye: már a jövő évi jó termés is veszélyben – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. július 24. 14:40

A minden haszonnövényre kiterjedő napégés nagy károkat okoz, de a nedvességkedvelő károsítók szaporodását is gátolja.

A kukoricánál termékenyülési problémákat okozhat a légköri aszály – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 23. 16:10

A kukorica fejlődése a tartós kánikulai napok miatt leállt, az alsó levélemeletek felszáradása még a jobb vízellátottságú térségekben is elkezdődött.

Kezdhetjük a védekezést a nyugati dióburok-fúrólégy ellen – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. július 18. 09:40

A dióültetvényekben július közepére látványosan megerősödött a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása.

Rengeteg a mollyal fertőzött kukoricatő – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 17. 13:10

A fertőzött tövek országos szinten helyenként elérik a 20%-os szintet, miközben jelenleg szünetel a kukoricamoly rajzása.

Közeleg az amerikai kukoricabogár kelésének az időpontja

2020. május 27. 09:39

Az elmúlt héten tovább folytatódott a május végéhez képest kissé hűvösebb, változékony időjárás. Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem esett, maradt az országos aszály, ami látható nyomokat hagy, elsősorban a kalászos gabonákon, de nem kíméli a többi növénykultúrát sem. A szárazság gátolja a betegségek többségének terjedését, néhány rovarkártevő viszont akadály nélkül károsít.

Súlyos károkat okoz a meggy monília

2021. május 12. 09:27

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Kalászfuzáriózisra kell számítani

2021. május 25. 10:03

Az elmúlt hét időjárását országszerte a hűvös, változékony időjárás jellemezte. Szinte mindenhol esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként zivatar formájában. Közép Magyarországon és Kelet-Dunántúlon a heti mennyiség elérte a 80 millimétert.