Növényvédelmi előrejelzés

Súlyos károkat okoz a meggy monília

Agrofórum Online

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

Az almafajták virágzása befejeződött, a melegebb és párásabb idő hatására az almafalisztharmat elsődleges tünetei az előző héthez viszonyítva tovább erősödtek. Másodlagos levélfertőzés viszont még kevés fajtán jelentkezik, főként a lisztharmatra fogékony típusokon, valamint a nyugati tájegység ültetvényeiben. Ezekben a gyümölcsösökben a gyakoribb és nagyobb mennyiségű csapadék miatt fokozott a varasodás fertőzés veszélye is, de a kórokozó inkubációs ideje még most is 10-15 napra tehető.

A levélpirosító levéltetvek után a hajtásvégeken egyre több a szürke almafa levéltetű telep. A fertőzés jelenleg a hajtások 1-5 %-ra tehető. Megkezdődött a vértetvek lassú ütemű felfelé vándorlása a telelő helyekről. Tovább erősödik az almamoly imágók rajzása, a feromon csapdák napi fogása már helyenként meghaladja a 10-20 darabot, viszont az almalevél aknázómoly rajzás csupán észlelési szintű. Ugyanez vonatkozik a lombosfa fehérmoly repülésére is.

Körte hajtáshervastó darázs

A körtelevél bolhák folyamatos lárvakelése (L2-L3 fejlettségűek) mellett megjelent a körte hajtáshervasztó darazsa is és sok fertőzött hajtásvéggel találkozhatunk. Házikertben a legegyszerűbb védekezési mód a hervadt hajtásvég levágása és megsemmisítése. A károsítás időnként az almán, birsen és naspolyán is előfordul. Az idei tavaszon sok ültetvényben előfordul a körtelevél gubacsatka fertőzés is a fák fiatal levelein, ami az akaricides védekezés elmaradása esetén hajtáscsúcs elszáradást okozhat.

A védekezés kihagyása miatt a meggy monília fertőzés súlyos károkat okoz. Már a fogékony fajtákon nagyon-nagy a kár.

A gyümölcsmolyok közül a korábban említett almamoly mellett még a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly első nemzedékének a rajzása mondható erőteljesebbnek, de a korábbi időszakhoz képest csökkenő tendenciát mutatnak.

A szőlő ültetvényekben a rövid, 10-15 cm-es hajtásokon megjelentek a fürtkezdemények, de az ültetvények fejlettségi állapota dűlőnként változó mértékű. Rajzik a tarka szőlőmoly, de a csapdák fogása csökkenő. Az érzékeny tőkéken kis-közepes nagyságú a szőlő levél-és gubacsatka fertőzés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Megjelentek a virágbimbók a parlagfüvön

2022. június 30. 09:24

A parlagfű fejlődése még az elmúlt hetek szélsőségesen meleg és száraz időjárásának az ellenére is folytatódott.

A mezei pocok egyedsűrűsége gyümölcsösökben is elérheti a kritikus szintet

2019. október 23. 09:35

A mezei pocok egyedsűrűsége néhány térségben nemcsak szántóföldön, hanem gyümölcsösökben is elérte a kritikus szintet, főként, ahol a sorközök füvesítve vannak.

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.

A rovarkártevőktől kell most megvédeni a gyömülcskultúrákat

2020. május 27. 09:45

Az elmúlt hetet ismét a mérsékelten meleg, száraz időjárás jellemezte. Az időnként felbukkanó gomolyfelhőkből helyenként esett ugyan néhány milliméter eső, de a naponta visszatérő szeles idő annál többet elpárologtatott, tehát maradt az egész országra kiterjedő krónikus szárazság. Az aszály nem kedvez a kórokozók terjedésének, a rovarkártevők egy része viszont erőteljesen szaporodik. Az általánosságban mérsékelt termést ezektől kell megvédenünk.