A szeptember első felére kialakult időjárás kedvez a most aktuális mezőgazdasági munkáknak. Azok a gazdálkodók, akik már az előző hónapban elvetették az őszi káposztarepcét, szerencséjük volt, mert a megérkezett csapadék elősegítette a vetések kelését. A többség inkább az esők után, nyirkosabb magágyba vetett, de a keléshez így is van elegendő nedvesség a talajban.
A nyár folyamán kialakult, hihetetlen nagyságú földi- és keresztesvirágú bolha inváziója napjainkra engedett szorításából, így most kisebbnek tűnik a bolhaveszély. Ha ismét szárazabbra fordulna az időjárás, akkor a károsítás veszélye újból megnövekszik. A fiatal növényeket a bolhák mellett már látogatják a gyökérzetet károsító káposztalégy-fajok, illetve a repcedarázs-imágók rajzása is megkezdődött.
Az említett fajok eddig elsősorban az árvakeléseken vészelték át a számukra is kritikus időszakot, de a tarlók csökkenésével a friss vetéseket veszik célba. Ugyanakkor még néhány bagolylepkefaj (gyapottok, gamma, vetési) is rajzik, így a peterakáshoz ideális környezet a kelő repce. A sok potenciális kártevő miatt indokolt a vetések gyakori szemléje, mert ebben a korban még fokozottan érzékenyek a növények bármiféle károsításra.
Az intenzíven zöldellő kalászos gabonatarlókon most gyors szaporodás figyelhető meg a gabona- és más fűféléken szívogató levéltetvek és kabócák körében. Ezek a fajok szinte mindegyike vírusvektor, ezért az őszi kalászos gabonavetések kikelése előtt fontos a vírusvektor kártevők gyérítése. Az utóbbi években elterjedt gyakorlattá vált a korábbi kalászos gabonavetés, így a vírusvektorok betelepülése fokozott veszélyt jelent a növények számára.
Az évelő pillangós területeken és a ruderális helyeken, árokpartokon megkezdődött a mezei pocok kolóniák enyhe szaporodása. Az őszi vetésekbe történő bevándorlás kezdete előtt fontos az említett területek ellenőrzése, a későbbi károk megelőzése érdekében.
A napraforgó betakarítása folyamatosan halad, vele párhuzamosan végzik a szárzúzózást. A nagyon szerény termést az idén csupán az extrém időjárás veszélyeztette, a kórokozók és kártevők nem okoztak említhető nagyságú károkat.
Szintén folyik a kukorica aratása is. Az amerikai kukoricabogár már elvonult a területekről, a kukoricamoly rajzása is megállt, és a gyapottok-bagolylepke sem repül. A hernyók károsítását már inkább a zöldségféléken (zöldbab, paradicsom, paprika) figyelhetjük meg, a kártételük ezeken a növényfajokon jelenleg is igen intenzív.