Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

Agrofórum Online

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.

A tartós télvégi szárazság miatt az ősszel elvetett kalászos gabonaállományok és az őszi káposztarepce szenved a vízhiánytól. Még a fejlettebb növényállományokban is jelentős a felfagyás, a növények gyökérzete megszakadt, amit csak hengerezéssel lehet a talajba visszanyomni, a gyökerek újraeredéséhez viszont bőséges eső kellene. Az eddig kijuttatott nitrogén fejtrágyák közül eddig csak a folyékony halmazállapotúak tudtak hatni, mert nem volt annyi csapadék, amennyi a szilárd formulációkat bemosná a gyökérzónába. A tápanyag nagyon hiányzik a növényeknek, az, hogy éheznek, már januárban is megfigyelhető volt a sárguló és lilás elszíneződésű leveleken. Az elhúzódó télies időjárás után, amennyiben hirtelen felmelegedés vár a növényekre, nem lesz idő a kellő bokrosodásra, a repcénél pedig az elágazódásra.

Növényvédelmi szempontból most még elsősorban az őszi káposztarepcére kell figyelni, mert a február végi felmelegedésben megjelentek a szárormányosok. A táblaszélekre kihelyezett sárga ragacsos fogólapok és sárgatálak viszonylag nagy egyedszámban fogták a nagy repceormányost és a repce-szárormányost. A jelenlegi fagyos napok miatt most ismét hibernálódtak a kártevők, de a következő felmelegedés újra előcsalogatja azokat. Kollégák megfigyelései szerint aktivizálódtak a repce- és földibolhák is, ami most nem képes még károkat okozni.

Kalászos gabona állományokban most még az aszály a legfontosabb károsító tényező, de az idős leveleken most is jelen vannak a lisztharmatot és levélfoltosságot előidéző kórokozók szaporító képletei, bár nem nagy tömegben. Aktivizálódásukhoz most még a kellő hőmérséklet és a csapadék is hiányzik. A legutolsó melegebb periódusban, napos időben már szórványosan megjelentek a vetésfehérítő bogarak „korán kelő” egyedei is, előbújva az avarból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Veszélyben a repcevetés, kémiai beavatkozás szükséges

2020. szeptember 16. 05:36

Szeptember második hetét a kora őszi nyárias időjárás jellemezte. A térséget nagy ívben elkerülték az időjárási frontok, nappal 27-31 Celsius fok hőmérséklet volt, éjszaka viszont felfrissült a levegő, erős harmatképződéssel. Csapadék sehol sem esett. A napraforgó betakarítása jó ütemben halad, bár még sok az aratásra váró terület. Megkezdődött a korai érésű hibrid kukoricák aratása is. Az őszi káposztarepcét gyakorlatilag elvetették, sőt az augusztus végi vetések már ki is keltek.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.