Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mezei pocok veszélyezteti az elvetendő repcét és kalászosokat

Agrofórum Online

Az előző héten forró, csapadéktól túlnyomórészt mentes időjárás uralkodott az országban. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok felett tartózkodott, éjszaka pedig nem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá.

Mindez felgyorsította a napraforgó és a kukorica érését, ezért a legforróbb közép-magyarországi és dél-alföldi körzetekben megkezdődött a betakarítás. A még zöldellő kukorica nedvességtartalma 45% alattira csökkent, a növények felsülése folyamatos.

A repcetermesztő gazdaságokban folyik a vetőágy előkészítés, illetve megkezdődött a vetés is. A száraz talajban nehéz az optimális vetőágy biztosítása az aprómag vetéséhez. A beígért csapadék sokat segíthet az egyenletes kelésben. Száraz időben meggyűlik a bajunk a keresztesvirágúak és a földibolhák elleni védekezéssel.

A viaszérésben levő kukoricában folyamatosan csökken az amerikai kukoricabogár imágók egyedsűrűsége és tevékenysége. A tömeges rajzás idején optimális időjárás mellett feltehetően sok áttelelő tojást raktak a nőstények, így jövőre a monokultúrás táblákon erőteljes lárvakártételre kell felkészülni. A talajfertőtlenítés eldöntéséhez szükség lesz a lerakott peték számának alapos ismeretére.

Rajzik még a kukoricamoly is, de a lárvakártétel optimális feltételei inkább csak a nyugati országrészben, és a csemegekukorica táblákban vannak meg. Az országszerte mérsékelt gyapottok bagolylepke csőkárosítás még nem okoz jelentősebb csőfuzáriózis fertőzést, mert a forró napok eddig erőteljesen gátolták a kórokozó fejlődését és a toxintermelést. Mindez megváltozhat eső után, így a fertőzés erősödését érdemes figyelemmel kísérni.

Gyapottok bagolylepke hernyó kukoricán

A napraforgó aratása elkezdődött, a betakarítás előtti deszikkálást táblánként szükséges eldönteni a gyomosodás és a növények érettségi állapota alapján. A jelenlegi állományszemlék alapján növényvédelmi okokból származó terméskiesést csupán a tőfertőző fehérpenészes rothadás és a foltokban jelentkező makrofominás bélsorvadás okoz.

A többi kórokozó főként az alsó leveleken károsított, de mérhető károkat nem idézett elő. Az aratás utáni alapos száraprítás és a szárbontó biológiai készítmények használata nagy mértékben elősegíti a gyors bontódást a talajban.

A mezei pocok fertőzés továbbra is erőteljesen terjed. A kolóniák most még a háborítatlan területekre korlátozódnak elsősorban, de néhány térségben a fertőzés megfigyelhető a napraforgó- és a kukoricatáblák szegélyeiben is. A további fertőzés már a vetendő káposztarepce és az őszi kalászos területeket veszélyezteti, ezért nagyon fontos a pocokfertőzés megállítása.

Mezei pocok
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Megjelentek a burgonyabogarak

2021. május 19. 08:37

Május közepén változékonyan alakult az időjárás. Napsütéses és felhős, csapadékos időszakok váltogatták egymást, ennek következtében szinte minden tájegységben hullott több-kevesebb eső. Mennyiségtől függetlenül mindez kedvezően hatott a növények fejlődésére, de a mintegy 2 hetes lemaradást nem tudták pótolni a növények. A csapadékos napok hatására minden növénykultúrában felerősödött a kórokozók terjedése, a rovarkártevők támadása a repce kivételével eddig elmaradt a várakozásoktól.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.

Közeleg az amerikai kukoricabogár kelésének az időpontja

2020. május 27. 09:39

Az elmúlt héten tovább folytatódott a május végéhez képest kissé hűvösebb, változékony időjárás. Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem esett, maradt az országos aszály, ami látható nyomokat hagy, elsősorban a kalászos gabonákon, de nem kíméli a többi növénykultúrát sem. A szárazság gátolja a betegségek többségének terjedését, néhány rovarkártevő viszont akadály nélkül károsít.

A párás idő növeli a szürkerothadás veszélyét

2021. szeptember 1. 10:25

Augusztus utolsó napjaival együtt megszűntek a nyári szép napok is. Az embert és növényt próbára tevő hőség immár a múlté, átvette a helyét az évszaknak megfelelő időjárás. Több az időjárási front, melyek egyre-másra szállítják a hűvösebb levegőt és a kisebb-nagyobb nedvességtartalmú esőfelhőket. Ebből kapott csapadékot a Kárpát- medence, de a lehullott eső mennyisége a szeszélyes eloszlás miatt csak kevés körzetben oltotta a növények szomját.