Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.
Az amerikai kukoricabogárral fertőzött táblákon nagy tömegben rajzik a kártevő. A bogarak egyaránt károsítanak a kukorica címerén és a csőkezdeményeken. A viharos időben egyre több gyökérkárosodott növény dől ki és felveszi a jellegzetes „hattyúnyak „formát. Az aszályos idő nem kedvez a gyökérzet regenerálódásának, így ott szenvednek a növények, ahol esett, ott a kukorica pótolja az elveszett gyökereket. A kukoricabogár terjedőben van a közeli szója táblákra is, és irodalmi, valamint gyakorlati tapasztalatok szerint, ott is képes a kártevő a peterakásra. A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke (250 db/hét) együttes fertőzése az ország déli tájegységeiben helyenként eléri a 100 %-os szintet, tehát a védekezés indokolttá válhat.
Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdákat, mert ez még csak az első nemzedék hernyóinak a károsítása. A kukorica alsó levelein a meleg idő tovább erősítette a takácsatka fertőzést, ezért gyakori az alsó levelek sárgulása. Vetőmag előállító és csemegekukorica táblákon indokolt a védekezés.
A napraforgó virágzása elkezdődött. A mezei- és lucerna poloska kártétel a meleg ellenére nem erősödött. Kórokozók közül csupán az alternáriás levél- és szárfertőzöttség jelentkezett, de a károsítás szintje még most is alacsonynak mondható. Mindezek ellenére most időszerű a napraforgó állományok gombaölő szeres kezelése.
A burgonya táblákon a hőség hatására élettani jellegű levélsárgulás és száradás indult meg. A burgonyavész számára kedvezőtlenek a feltételek, helyette az alternáriás megbetegedés jelentkezik, de a fertőzés mértéke alacsony.
A borsó betakarítása utáni első kötelező jellegű feladat a betárolt termény mielőbbi gázosítása a borsózsizsik fertőzés megszüntetése érdekében. A gázosítást csak egészségügyi gázmesterek végezhetik el.