Növényvédelmi előrejelzés

Terjedőben a kukoricabogár, a borsózsizsik miatt gázosítani kell

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.

Az amerikai kukoricabogárral fertőzött táblákon nagy tömegben rajzik a kártevő. A bogarak egyaránt károsítanak a kukorica címerén és a csőkezdeményeken. A viharos időben egyre több gyökérkárosodott növény dől ki és felveszi a jellegzetes „hattyúnyak „formát. Az aszályos idő nem kedvez a gyökérzet regenerálódásának, így ott szenvednek a növények, ahol esett, ott a kukorica pótolja az elveszett gyökereket. A kukoricabogár terjedőben van a közeli szója táblákra is, és irodalmi, valamint gyakorlati tapasztalatok szerint, ott is képes a kártevő a peterakásra. A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke (250 db/hét) együttes fertőzése az ország déli tájegységeiben helyenként eléri a 100 %-os szintet, tehát a védekezés indokolttá válhat.

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdákat, mert ez még csak az első nemzedék hernyóinak a károsítása. A kukorica alsó levelein a meleg idő tovább erősítette a takácsatka fertőzést, ezért gyakori az alsó levelek sárgulása. Vetőmag előállító és csemegekukorica táblákon indokolt a védekezés.

A napraforgó virágzása elkezdődött. A mezei- és lucerna poloska kártétel a meleg ellenére nem erősödött. Kórokozók közül csupán az alternáriás levél- és szárfertőzöttség jelentkezett, de a károsítás szintje még most is alacsonynak mondható. Mindezek ellenére most időszerű a napraforgó állományok gombaölő szeres kezelése.

A burgonya táblákon a hőség hatására élettani jellegű levélsárgulás és száradás indult meg. A burgonyavész számára kedvezőtlenek a feltételek, helyette az alternáriás megbetegedés jelentkezik, de a fertőzés mértéke alacsony.

A borsó betakarítása utáni első kötelező jellegű feladat a betárolt termény mielőbbi gázosítása a borsózsizsik fertőzés megszüntetése érdekében. A gázosítást csak egészségügyi gázmesterek végezhetik el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 19. 06:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.