Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

Timac Agro

Napjainkban a növénytermesztők számára a környezeti stresszhatásokkal (szárazság, hőstressz, sókoncentráció, víznyomás) szembeni védekezés az egyik legnagyobb kihívás, hiszen ezek a tényezők káros hatással vannak a növények növekedésére és megakadályozzák a genetikai potenciálban, illetve a tápanyag-utánpótlásban rejlő maximális termésmennyiség elérését. Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Az abiotikus stresszhatásokat legegyszerűbben úgy lehet definiálni, hogy minden olyan környezeti hatás, mely megakadályozza a genetikai potenciálban rejlő növekedés és hozam elérését.

Az aszály az egyik leggyakrabban fellépő stressztényező a növénytermesztés során. Negatívan befolyásolja a növények növekedését, a termés mennyiségét és minőségét. Az aszálytűrés egy kulcsfontosságú eleme, hogy a növény gyökérrendszerét növeljük. A fejlettebb gyökérzetnek köszönhetően a növények hatékonyabban veszik fel a vizet és a vízben oldott tápanyagokat, ezáltal nem csak az ellenálló képesség, a vízhiánnyal szembeni nagyobb tolerancia, hanem a termőképesség is javulni fog. Az aszály másodlagos kockázataként szabadgyökök károsíthatják a növényi sejteket, amik ellen hatékony védelmet jelenthet a humin- és fulvosavakban fellelhető antioxidáns komplex. Korai növekedési fázisban sokat tehetünk azért, hogy növényeink jobban vegyék az akadályokat a későbbi kritikus időszakokban. Minél erősebb gyökérzetet indukálunk, annál intenzívebb lesz a hajtásnövekedés, így nagyobb zöldtömeg érhető el, ami szemmel látható eltérést mutathat a biostimulátorral nem kezelt állományhoz képest.

Forrás: TIMAC AGRO referencia
Forrás: TIMAC AGRO referencia

Az intenzív növekedési fázisban kijuttatott aminosav-származékokkal, stresszfehérje-hatóanyagokkal növelhetjük az állományok általános kondícióját és tovább marad meg az aktív, fotoszintetizáló zöld felület a későbbi aszályos periódusban. Sok esetben a terméseredményekben is megnyilvánulhat ez az 1-2 extra hét, amit így nyerhetünk.

Forrás: TIMAC AGRO referencia 2.
Forrás: TIMAC AGRO referencia

A növényeket érő hőstresszt három kategóriába lehet sorolni. Ezek a túl magas hőmérséklet, a hirtelen lehűlés és a fagyás. Hőstressz hatására a növények csírázási sebessége lelassul, a hajtásnövekedés megáll, a fotoszintetikus folyamat zavart szenved, és súlyos esetben a növény elpusztul. A növények saját védelmi rendszerét a fehérjék, antioxidánsok, metabolitok, membrán lipidek és a gyors molekuláris változások jelentik. A biostimuláció támogatja a növény saját védelmi rendszerét a metabolit szintézis fokozása és a gyors molekuláris válasz támogatása révén. A csírázási sebesség, és a hajtásnövekedés stimulálása szintén hozzájárul a hőstressz káros hatásainak csökkentéséhez.

A sóstressz hatására a talajvízben lévő sók gátolhatják a növény fejlődését azáltal, hogy csökkentik a növény vízfelvételének képességét. Ha túl sok só jut a növénybe a tápanyagszállítást, és a párologtatást végző sejtek károsodhatnak, ami szintén csökkenti a növekedési erélyt. A magas sótartalom miatt kialakuló stresszhelyzetek megelőzésére a huminsav tartalmú biostimulátor készítmények alkalmazhatók, amik segítik a vízfelvételt vízszállítást, a membránon keresztül történő vízáramlást a sejtek turgorának fenntartásával.

A mezőgazdasági termesztés során felhasznált biostimulátorok hozzájárulnak a fenntartható és gazdaságos termelési rendszerek kialakításához, fokozzák a növények természetes védekező mechanizmusait, így a kijuttatott műtrágya mennyisége is csökkenthető.

Timac Agro logó

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Eszközök és megoldások a jövedelmező repcetermesztéshez

2025. július 1. 14:10

Innovatív hibridek, precíziós vetőmagvédelem és digitális növényvédelem a sikeres repcetermesztés szolgálatában.

Fémzárolt vetőmag: a sikeres gabonatermesztés kulcsa?

2025. július 1. 11:10

A szakértők szerint fémzárolt vetőmag nélkül nincs kiszámítható termésbiztonság – javítani kell az arányát az őszi búzában is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

RADIKÁLIS növekedés, STARTRA kész állományok! - Őszi kultúrák lombtrágyázása biostimulátorokkal

2024. március 28. 05:40

Az antistressz hatóanyagok ma már biostimulátor-komplexekbe integrálva, a klasszikus lombtrágya hatóanyagokkal kiegészítve pótolhatók, amiben a TIMAC AGRO több, mint 60 éves tapasztalattal rendelkezik.

Gazdálkodjon okosan!

2022. február 23. 10:48

Több hónapja nem lehet másról hallani, mint, hogy milyen mértékben megemelkedtek a műtrágyaárak. Ennek oka elsősorban az alapanyagárak emelkedése, ami tavaly tavasszal a foszfor drágulásával indult. Ezt követte a kálium, majd ősszel berobbanva a nitrogén is. Ekkor még bizakodva figyelték a gazdálkodók az eseményeket, reménykedve az trend enyhülésében, de az nem következett be.

Fejtrágyázásra fel!

2025. február 24. 16:10

Hogy tudjuk, milyen hatóanyagot válasszunk, fontos megismernünk a különböző nitrogén formák hasznosulását és talajra kifejtett hatását.