Növényvédelem
Fizetett tartalom

Biztosítsuk a kezdetektől a kukorica gyommentes fejlődését!

Bayer Crop Science

Idén 15 éves lett az Adengo. De hiába változott nagyot a világ ezalatt a másfél évtized alatt, a készítmény még mindig megbízhatóan teljesíteni tudja mindenkori feladatát: a gyomok korai kiiktatását.

A kukoricanövény mérete, termésének mennyisége és minősége a rendelkezésre álló víztől, tápanyagtól és fénytől függ, amit a szántóföldön lévő gyomok korlátozhatnak. Ezért már a kezdetektől biztosítani kell a kukorica számára a gyommentes fejlődés lehetőségét.

Néhány napos késlekedéssel a gyomnövények már behozhatatlan előnyre tehetnek szert. Ez jelentősen behatárolhatja a várható termést. Különösen kiélezett a verseny a kukorica 3-8 leveles fejlettségi időszakában.

A termelő a vetőmagba, a talajművelésbe és a műtrágyába befektetett pénzét kockáztatja, ha későbbre halasztja a gyomirtást. A kukorica a fejlődésének korai szakaszában érzékeny a gyomok jelenlétére. Minél korábban irtjuk ki a gyomokat, annál kevesebb negatív hatása lesz a hozamra.

A helyzetet bonyolítja, hogy az ebben a szegmensben használható herbicidek már csak korlátozott számban állnak rendelkezésre.

Adengo a kukorica biztonságáért

Az Adengo gyomirtó szer takarmány- és silókukorica védelmére használható magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények ellen. Rugalmasan felhasználható pre- illetve korai posztemergens alkalmazással, egészen a kukorica 3 leveles állapotáig.  

A készítmény két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagot, izoxaflutolt és tienkarbazon-metilt, valamint széfenert (ciproszulfamid) tartalmaz.

Az izoxaflutol a talaj legfelső rétegében (0-2 cm) marad és a gyomnövényekbe a maghéjon, a gyökereken és a hajtáson keresztül is felszívódik. A talajnedvesség és a lehulló csapadék hatására átalakul egy diketonitril nevű aktív metabolittá, amely mozgékonyságánál fogva a talaj mélyebb rétegeiben is ki tudja fejteni hatását.

A diketonitril blokkolja a plasztokinon bioszintézisében résztvevő merisztéma szövetekben lévő enzimet (gátolja a pigmentképződést). Így a gyomok kifehéredését és pusztulását okozza. 

Az izoxaflutol biztosítja a talaj felső rétegéből kikelő gyomok elleni védelmet. A diketonitril pedig elpusztítja a már kikelt, mélyebbről csírázó gyomokat. Száraz körülmények között az izoxaflutol-diketonitril átalakulás nem megy végbe és az izoxaflutol stabilan és hosszan aktív marad a talaj felső rétegében.

A kijuttatás utáni 2-3 héten belül 15-20 mm csapadék után helyreáll az átalakulás folyamata, ez az a bizonyos „reaktiváló” (megújuló) hatás.

Az izoxaflutolnak köszönhetően az Adengo további csapadékhullámok érkezésekor képes újraaktiválódni és megelőzni az újabb kelési hullámokat.

A tienkarbazon-metil a leveleken és a talajon keresztül is felszívódik, megzavarja a fehérjeszintézis folyamatát és megállítja a sejtosztódást a gyomok merisztémás szöveteiben.

Hatóanyagai révén az Adengo a gyomrezisztencia-kialakulás megelőzésének és a rezisztenciatörésnek alapvető eszköze. HPPD toleráns gyomnövények ellen is hatékony védelmet nyújt.

Széfener technológiájának köszönhetően tökéletesen biztonságos a kukoricára, alacsony dózisával (0,33-0,44 l/ha) és SC formulációjával pedig könnyű kezelhetőséget biztosít.

Magról kelő kétszikű gyomok 2-4 leveles, a magról kelő egyszikűek 1-3 leveles fejlettségükkor a legérzékenyebbek a készítményre. Évelő kétszikű gyomokkal fertőzött területen (pl.: aprószulák, mezei acat), illetve száraz tavaszokon a túlfejlett kétszikű gyomok (pl.: fehérlibatop) ellen az Adengo-t dikamba, illetve 2,4-D hatóanyagú készítmények engedélyezett dózisával javasolt kombinálni.

Az Adengo Plus technológiai csomag egyben tartalmazza az Adengo-t és a dikamba hatóanyagú Delion-t.

Az Adengo hatékony az évelő egyszikű gyomfajok (fenyércirok, tarackbúza) magról kelő egyedei ellen, a rizómás alakokat pedig kifehéríti, növekedésüket gátolja. A készítmény kijuttatása után meg kell várni, amíg a kifehéredett évelő gyomnövények visszazöldülnek és a kukorica 5-7 leveles állapotában Monsoon, vagy Monsoon Active alkalmazása javasolt.

Bayer Crop Science

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét

2020. október 16. 09:20

Ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt változtatnunk/fejlesztenünk kell.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Parlagfű: mikor és hogyan védekezzünk ellene?

2019. május 25. 15:36

Ma már nem kétséges, hogy a parlagfű elleni védekezés csak kaszálással nem oldható meg. Az összeállításban választ találnak arra a kérdésre, hogy miért szaporodott el a parlagfű, továbbá melyek a hatékony védekezés sarokkövei.