Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hogyan óvhatjuk hatékonyan repcénket a kártevőktől?

Bayer

Az elmúlt években jelentős változások, illetve folyamatok mentek végbe a magyar mezőgazdaságban az éghajlatváltozás, a növényvédőszer-kivonások, és a politikai tényezők tekintetében is.

Megfigyelve az elmúlt éveket, a magyarországi vetésszerkezet átalakuláson megy keresztül. Az ipari növények termőterületei – mint a repce, cukorrépa, szója – az utóbbi pár évben hektikusan alakulnak.

Az őszi káposztarepce területe néhány év leforgása alatt a felére csökkent, melynek egyik fő oka, hogy a technológia alapjait jelentő rovarölőszer-hatóanyagokat kivonták az EU országaiból.

Így alaposan át kell gondolnunk, hogy a meghatározó kártevők ellen mikor, melyik hatóanyagot és hogyan használjuk. 

Mivel védekezhetünk?

Az idei szezonban két felszívódó hatóanyag, az acetamiprid (Roslix) és a flupiradifuron (Sivanto Energy) érhető el a hazai piacon a repce kártevői ellen. Mindkét hatóanyagnak fontos szerepe van a védekezés felépítésében.

A megfelelő hatékonyság eléréséhez tisztában kell lennünk azzal, hogyan működnek ezek a termékek megfelelően. Tudnunk kell, mire kell odafigyelnünk a felhasználásuknál, mivel az egyre csökkenő számú hatóanyag nem megfelelő alkalmazása, illetve túlhasználása hamar rezisztencia kialakulásához vezet.

Felhasználási javaslatok

A kártevők megjelenésén és a védekezés meghatározásán túl, oda kell figyelnünk a tankkeverékünk összeállítására is. Sok múlik ezen!

Anélkül, hogy bármit is a permetezőgépünkbe tennénk, már a permetlé alapját jelentő víz keménységének és pH-szintjének ismerete – vagy nem ismerete – eldöntheti a védekezésünk sikerességét. Alapszabálynak tekinthetjük, hogy a megfelelő pH-szint semleges vagy enyhén savas. A flupiradifuron hatékonyságát negatívan befolyásolhatja az erősen lúgos kémhatás.

A Sivanto Energy esetében nedvesítőszerek alkalmazásával növelni tudjuk a termék hatékonyságát. Amennyiben gombaölő szerekkel együtt juttatjuk ki, fontos figyelembe venni annak formulációját, mivel a különböző formulák esetén nem szükséges külön nedvesítő hozzáadása a tankkeverékünkhöz, például az EC (emulzióképző koncentrátum) formulációjú fungicidek esetében. Az SC (szuszpenzió koncentrátum) fungicidek esetében viszont javasolt adalékanyag hozzáadása a keverékhez.

A lombtrágyák használata is könnyedén tudja negatívan befolyásolni a permetezésünk sikerességét. Számos megfigyelés és kísérlet bizonyítja, hogy bóros lombtrágyák és rovarölő szerek együttes alkalmazása a hatékonyság csökkenéséhez vezet.

Mit érdemes ilyen esetben tenni, hiszen a növény fenológiai fejlettsége, illetve a kártevők elleni védekezés megkívánja a két készítmény együttes használatát?

Ilyen esetekben érdemes kiküszöbölni, hogy a különböző alkotóelemek sok időt töltsenek a permetezőgép tankjában. Azaz a keveréket közvetlenül a permetezés megkezdése előtt állítsuk össze, ezzel elkerülve, hogy a különböző anyagok hosszú ideig rázkódjanak együtt a gépben. 

Tavaszi rovarkártevők a repcében

A kártevők elleni védekezésben fontos tisztában lennünk azok biológiájával, életmódjával. Repce esetében a tavaszi szezon kártevői közül az ormányosbogarak és a repcefénybogár elleni védekezés határozza meg főként a termelés sikerességét.

Ormányosbogarak

Az ormányosbogarak az enyhe teleknek köszönhetően egyre korábban települnek be a táblákba. Az idei évben, a január végi felmelegedés következtében már találkozhatunk a repcetábláinkon a bogarakkal.

A február közepén tapasztalható lehűlés nekünk kedvezett, lassította a rovarokat, de fel kell készülnünk a védekezésre, mert amint emelkedni kezd a hőmérséklet, hamar számíthatunk az ismételt megjelenésükre.

Fontos, hogy még tojásrakás előtt sikerrel járjunk, mert azt követően már nincsen lehetőség a sikeres védekezésre. Az ingadozó hőmérséklet következtében az ormányosok rajzása elhúzódhat, így az is előfordulhat, hogy több kezelésre lesz szükség, és folyamatos megfigyelésre.

Az ellenük való védekezésben kevés hatóanyag van a termelők kezében. Érdemes kombinációkban vagy egymást követően, eltérő hatóanyagú termékekben gondolkodni.

A Bayer portfóliójában jelenleg 3 termék érhető el ormányosbogarak ellen: a Decis Forte, a Roslix és a Sivanto Energy. Mivel ezek a készítmények különböző hatóanyagokat tartalmaznak, számos lehetőség biztosított a védekezéshez.

Bayer növényvédelmi technológia őszi káposztarepce kártevők elleni védelmére a tavaszi időszakban
1. ábra: Bayer növényvédelmi technológia őszi káposztarepce kártevők elleni védelmére a tavaszi időszakban

Repcefénybogár

Az utóbbi évek időjárási anomáliáinak köszönhetően előfordult, hogy a szárormányos elleni kezelés idején repcefénybogarak is jelen voltak az állományokban, melyeknek általában a virágzás előtti jelenléte okoz gondot a területeken. Tojásaikat nem a virágba, hanem a bimbókba rakják, amiből a lárvák 4-9 nap alatt kelnek ki.

Bizonyos években már nagyon korán megjelennek a repcetáblákban. De nemcsak a lárvák táplálkoznak a bimbókon, hanem a kifejlett egyedek is, melyeknek az érési táplálkozásához pollen szükséges.

Amint a bogarak száma meghaladja az 1-2 bogár/növényt, vagy látjuk, hogy párosodnak, akkor nem érdemes sokat várni a védekezéssel!

A virágok kinyílásakor már nem okoznak kárt, mivel az egyedszám jelentősen csökken, és a tojások lerakásánál a bimbót preferálják. A BBCH 55-57-es fenológiai fázis lefedi a repcefénybogár elleni legfontosabb védekezési időpontot.  

Ekkor a fővirágzat zöldbimbós állapotban, ami megfelelő stádium a Sivanto Energy alkalmazására, azaz a két hatóanyag: a flupiradifuron és a deltametrin együttes kijuttatására.

Sikeres és eredményes védekezést kívánunk az idei szezonban!

További információ >> agro.bayer.co.hu

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: ellenőrizzük a vetéseket a pocokfertőzés miatt!

2022. október 18. 12:03

A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.

Milyen repce gyomirtási módot válasszunk?

2019. augusztus 1. 20:53

A preemergensen kijuttatandó REPCE FLEX, a korai posztemergensen, a gyomok kelését követően alkalmazandó SPRINGBOK és a korai posztemergensen felhasználható SYNERO a repce gyomirtására a Kwizda kínálatában.

Állami elismerésre előterjesztett repce fajták

2019. augusztus 1. 19:40

Állami elismerésre előterjesztett repce fajták magtermés eredményeit, beltartalami értékeit és betegségellenállásra vonatkozó tulajdonságait mutatja be a az írás.