Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

IKR Agrár Kft.

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezések alkalmazása.

A helytelenül megválasztott növényvédelmi technológia következtében a termésveszteség egyes gombabetegségek esetében meghaladhatja a 80%-ot, ezért a fertőzések elkerülése érdekében rendkívül fontos a betegségeket előidéző kórokozók biológiájának és fertőzési folyamatának a monitoringozása és pontos ismerete.

A levélzetet károsító kórokozó gombák két nagy csoportját különíthetjük el: a biotróf kórokozók a lisztharmat- és rozsdabetegség, míg a nekrotróf kórokozók a levélfoltosság típusú tüneteket kialakulásáért a felelősek.

A gabonalisztharmat (Blumeria graminis) a kalászosok általánosan elterjedt és közismert betegsége. A kórokozó ektoparazita, a fertőzött növényi felületen fehér micéliumtömeg, lisztszerű megjelenése jellemző.

A rozsdabetegségek közül legkorábban a sárgarozsda (pelyvarozsda) (Puccinia striiformis) fellépésére lehet számítani, amelynek optimális hőigénye 10-15 °C. A fertőzés következtében kialakuló uredotelepei egymás mellett (gépöltésszerűen) helyezkednek el (1.A kép). A betegség súlyos fertőzés esetén felhúzódik a kalászra és a szemek aszottságát, valamint minőségromlását eredményezi.

A vörösrozsda (levélrozsda) (Puccinia recondita) (1.B kép) és a búza feketerozsda (szárrozsda) (Puccinia graminis f. sp. tritici) fertőzésére a hőmérséklet emelkedésével májusi időszakban (magas páratartalom és 15-26 °C) számíthatunk. A fertőzéseket a déli légáramlatokkal érkező uredospóra tömeg jelentősen elősegíti.

Mindegyik rozsdagombafajra jellemző a nagymértékű biológiai variabilitás, amelynek következménye az új rasszok kialakulása és a rezisztens fajták genetikai védelmének az áttörése.

A sárgarozsda (A) és vörösrozsda (B) erős fertőzése búzalevélen
1. kép: A sárgarozsda (A) és vörösrozsda (B) erős fertőzése búzalevélen

A kalászosok levélfoltosság típusú betegségeit számos kórokozó gomba (esetlegesen vegyes fertőzéssel) idézheti elő. Gyakorlati szempontból ki kell emelnünk a szeptóriás levélfoltosság(Zymoseptoria tritici) (2.A kép) és a pirenofórás levélfoltosságok (Pyrenophora spp.) (2.B kép) jelentőségét.

A szeptóriás levélfoltosság (A) és a fahéjbarna levélfoltosság tünete őszi búzán (B)
2. kép: A szeptóriás levélfoltosság (A) és a fahéjbarna levélfoltosság tünete őszi búzán (B)

A szeptóriás levélfoltosság minden évjáratban a termesztett fajtától függően eltérő fertőzési mértékkel jelenik meg. Abban az esetben, ha a tavaszi időszakban a melegebb hőmérséklet (15-20 °C) nedves és szeles időjárási körülményekkel társul, számítani lehet a szeptóriás levélfoltosság jelentős károsításával. Ilyen körülmények között a gomba fejlődési ciklusa 12-16 nap.

A pirenofórás levélfoltosságokat (Pyrenophora spp.) előidéző kórokozók a kalászos gabona fajától függően eltérő tünettípusokat produkálnak. A betegség kifejezetten veszélyt jelent a sűrű kalászos vetésforgó esetén és a forgatás nélküli művelési területeken.

Az őszi búza növényvédelmi technológiájában kardinális helyet foglal el a Fusarium fajok elleni hatékony beavatkozás. Az őszi búza fuzáriózisa veszélyes, összetett betegség (3. kép), amely a kórokozók sokszínű faji összetételén túl a tüneti differenciáltságban és mikotoxin (trichotechén toxinok) termelésben is megnyilvánul.

A fertőzés fő időszaka a virágzás (csapadékos körülmények között), de a viaszérés kezdetéig meghatározó a búza fogékonysága.

A kalászfuzáriózis tünete őszi búzán
3. kép: A kalászfuzáriózis tünete őszi búzán

A védekezés lehetőségei

A kalászos gabonák betegségeinek visszaszorításában és az ellenük történő sikeres védekezésben az integrált növényvédelem valamennyi elemének betartására szükség van:

1. Agrotechnikai védelem – fontos a monokultúrás gabonatermesztés kerülése és a vetésforgó betartása! Törekedjünk arra, hogy a betakarítást követően a fertőzött növénymaradványokat megfelelően beforgassuk és biztosítsuk ezzel a fertőzött növényi részek tökéletes lebomlását.

2. Genetikai védelem – a nemesítőházak – főként a biotróf kórokozók ellen – kiváló betegség ellenálló fajtákkal rendelkeznek. A gabonatermesztés során ezeket a tulajdonságokat a fajtaválasztásnál figyelembe kell venni.

3. Kémiai védekezés – A fungicides állománykezelés a gombabetegségek elleni védelem meghatározó technológiai eleme. Az optimális kezelési időpont megválasztása, a szisztémikus hatóanyagok váltott alkalmazása (rezisztencia management) meghatározó tényezők az eredményes védekezésben.

4. Biológiai védelem – A biopreparátumok talajkezelésre történő alkalmazása a növényi maradványok lebomlásának elősegítésére.

Dr. Varga Zsolt, Plant-Treat Kft.

Az IKR Agrár Kft ajánlata a kémiai és biológiai védekezésre

A gabonák fungicides védelmében elsőrendű helyet foglalnak el a triazol és a strobilurin származékokat tartalmazó készítmények:

  • Ambrossio 500 SC (500 g/l tebukonazol) – az első megelőző védekezés optimális készítménye. A magas hatóanyagtartalmú kezelést két szárcsomós stádiumban végezzük el 0,5 l/ha-os dózisban. Alkalmazása őszi búzában, őszi és tavaszi árpában a rozsdabetegségek és a pirenofórás levélfoltosság ellen biztosít védelmet.
  • Cello (100 g/l protiokonazol + 250 g/l spiroxamin + 100 g/l tebukonazol) – három eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag minden kalászos gombabetegség ellen eredményesen használható két alkalommal 0,6-1,0 l/ha dózisban.
  • Procer (300 g/l protiokonazol) – kiváló készítmény a levélbetegségek és a kalászfuzáriózis ellen kombinált (Ambrossio 500 SC vagy Orius 20 EW) kijuttatással is!
  • Azbany (250 g/l azoxistrobin) – az Orius 20 EW (200 g/l tebukonazol) készítménnyel 10 ha-os csom agban elérhető, így a kombinációt a kalászosok második kezelésére javasoljuk a zászlóslevél kiterülésekor. A két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag megfelelő védelmet biztosít a levélbetegségek ellen és tovább zölden tartja a lombozatot.
  • Comet (200 g/l piraklostrobin) – az erős strobilurin! Önmagában és kombinációban is kiváló partner a kalászosok levélbetegségei ellen. Kalászos gabonában 2 alkalommal használható a bokrosodástól a virágzás végéig! Juvenilizáló hatását kihasználva jelentősen emelkedik a növények stressztűrő képessége és termésbiztonsága.

A biopreparátumok közül a Hi Spore, mIKRo-Spore, mIKRo-CELL termékeket ajánljuk:

  • Hi Spore – Nagymértékű térfoglaló képességgel rendelkezik, táplálékkonkurensként lép fel a patogén gombák ellen, fokozza a növényi immunitást.
    Az Agro-Ökológiai Programban 1 és 2 pontot ér technológiától függően.
  • mIKRo-SPORE – Kiemelkedően magas hatóanyag-tartalom, alacsony dózis és hektárköltség, kiszorítja a patogén gombákat, növeli a növények ellenállóképességét, megakadályozza a toxinok jelenlétét.
    Az Agro-Ökológiai Programban 1 és 2 pontot ér technológiától függően.
  • mIKRo-CELL – Felgyorsítja a szármaradványok lebontását, ezáltal megakadályozza a Fusarium fennmaradását és szaporodását. Fokozza a humuszképződést. Hosszú eltarthatóság, nincs azonnali bedolgozási kényszer. Környezeti tényezőkkel szembeni nagyfokú ellenállóképességgel rendelkezik. Az Agro-Ökológiai Programban 2 pontot ér.

Képek forrása: IKR Agrár Kft.

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kérem vigyázzanak, az ajtók zárodnak! – Felértékelődő minőség a kukoricatermesztésben

2023. május 26. 13:06

Minden gazdálkodó jól tudja, hogy 2022 nem a kukorica éve volt, a termés mennyisége és minősége is messze elmaradt az elvárttól. A rendkívüli aszály miatt bizonyos régiókban egyáltalán nem volt mit betakarítani, ahol pedig volt termés, ott minőségi problémákkal küzdöttek. Ennek tükrében jogosan merül fel a kérdés: Hogyan alakul a jövő?

Mit mutatnak most a kalászosok?

2022. május 25. 14:19

Nézzük, hogyan alakult a kalászosok fejlődése, mi vezetett a most látható állapotokig.

Mi okozza, amikor a fa egyik oldala kipusztul?

2024. április 16. 15:10

Nem ritka látvány, amikor egy fa egyik fele élettelen, a másik pedig teljes pompájában virágzik. Vajon mi okozza ezt?

Gombafertőzés veszélye a kalászosokban!

2023. március 31. 06:36

Már a tél során aggódva figyelhettük, hogy egyes gombabetegségek az enyhe téli időjárás miatt hogyan maradnak sértetlenek, vagy éppen hogyan jelennek meg egyre újabb és újabb tüneteik a búza és árpaállományokban.