Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Májusi teendők a szántóföldön

Szerkesztési okok miatt sokkal korábban kell elkészíteni a cikket, mint ahogy az aktuális állapotok ismeretében reagálhatnánk azokra. Ezért egyes javaslatok, gondolatok lehet, hogy nem minden esetben naprakészek, indokoltak. Nézzük, melyek a legfontosabb tápanyag -gazdálkodási lehetőségek ezen időszakban!

Kezdjük a kalászosokkal! Közeledve, vagy már elérve a zászlóslevél kiterülését, haladva a kalászolás felé, egyre inkább szűkülnek azok az eszközök, amelyek a kezünkben vannak. Igazából két lehetőség van előttünk; az egyik egy csökkenetet dózisú fejtrágyázás, amikor átlagosan 100 kg/ha nitrogén- és kéntartalmú termék kijuttatásával elsősorban a minőségi célok elérésére koncentrálunk. A búza esetében elfogadott S/N arány biztosításához a YaraBela Sulfan ideális megoldás, és még a talaj szempontjából is a létező legjobbat választottuk.

Ha a csapadék hiánya vagy kiszámíthatatlansága miatt ennek nincs igazán realitása, akkor a lombon keresztül történő beavatkozás a másik lehetőség. Ilyenkor a YaraVita Thiotrac a legjobb eszköz a kezünkben. Kiemelkedően magas kén- és nitrogéntartalma (1016 g/l) átlagosan 5 l/ha dózisban már lombon keresztül is jelentős mennyiségnek számít. Az őszi káposztarepce estében a YaraVita Thiotrac szintén indokolt és javasolt a virágzást követően, pozitív hatása van mind az olajtartalomra, mind az ezerszemtömegre.

A tavaszi vetésű kultúrák esetében a lombtrágyázásra való felkészülés, kijuttatás az aktuális teendő. A kukoricára javasolt YaraVita Zeatrel 3-5 l/ha mennyiségben alkalmazandó. A magas (455 g/l) foszfortartalma a vegetáció minden időszakában kiemelkedő hatást generál – legfőképpen a hideg, késő tavaszi időszakokban -, nem beszélve a mellette lévő kálium, magnézium és cink hatásásról. Ha az így kiadott 270 g cink (5 l dózisnál) mennyiségénél többet kívánunk kiadni, akkora a YaraVita Zintrac 0,5-1 l/ha adagja a megoldás a benne lévő 709 g/l hatóanyag-tartalommal. A két termék egymással nem keverhető (ritka kivétel).  Keveréssel kapcsolatos információkkal kapcsolatban segítséget nyújt a tankmix.com weboldal.

YaraVita Thiotrac és YaraVita Botrac

Második legnagyobb területen termesztett tavaszi kultúránk esetén a lombtrágyázási javaslatunk a következő: A YaraVita Brassitrel Pro 3 l/ha mennyiségben kerüljön kijuttatásra a napraforgó korai (6-8 leveles) fejlettségénél. A kalcium, magnézium, mangán, molibdén mellett a bór mennyisége is kiemelendő, mert ezzel a mennyiséggel a teljes igény fele biztosítható. Abban az esetben, ha a technológiai, műszaki lehetőségek ezt megengedik, akkor csillagbimbós állapotban 1,5 l/ha YaraVita Bortrac a második kezelés. Kísérleteink alapján ezzel a technológiával lehet a legnagyobb terméstöbbletet, a leghatékonyabb megtérülést elérni. A növényspecifikus lombtrágyák közül a YaraVita Brassitrel a legjobb megtérülésével és legkedvezőbb árával is kiemelkedik.

Minden olyan esetben, amikor a lombtrágyázás célja a növények általános kondicionálása, stresszhelyzetek átvészelése, akkor két termék jöhet szóba a Yara palettájáról. A YaraVita termékcsalád tagjai közül a YaraVita Universal Bio, amely a magas NPK tartalom mellett teljes mikroelemsorral rendelkezik. Javasolt dózisa 3-5 l/ha/alkalom. Abban az esetben, ha hagyományos (kristályos) megoldást keresünk, akkor a Folicare 18-18-18 a javaslatunk. A bőven ezer Ft alatti kilogrammonkénti ár és a Yara minőség megkerülhetetlenné teszi ebben a szegmensben. Itt az ajánlott dózis a max. 1,5% koncentráció.

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz. A magas hatóanyag-tartalom mellett, ami az előzőekben említett számítások alapját képezi, külön ki kell emelni a következőket: növényre szabott összetétel, esőállóság, keverhetőség, hosszú hatástartam, magas minőségű alapanyagok. Ha valaki a nehéz gazdasági körülményekre hivatkozik, de számolás és a részletek figyelembevétele nélkül dönt, akkor valójában a drágább megoldást választja.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Lumino Pro + NUTRICHARGE®

2021. február 23. 06:45

Biológiailag lebomló polimerrel bevont, tartós hatású tápanyagutánpótlás.

Tápanyagozási kérdések a nyár eleji veteményben

2021. június 30. 05:32

A növények tápanyagutánpótlása nélkül elég nehéz termelni, ezt azt gondolom sokan tudjuk és el is fogadjuk. Talajaink eléggé ki vannak már zsarolva, sokszor a szakszerűtlen talajműveléssel és a nem megfelelő táplálással is rontunk a helyzeten. A tápanyagok utánpótlása nem egy olyan folyamat, amelyet gondolkodás nélkül lehet végezni, sokösszetevős, sokszor hozzáértést igénylő dolog. De magunk is megtanulhatjuk és most a nyár elején is már alkalmazhatjuk új tudásunkat.

Kerti feladatlista őszre a STIHL szakértőitől

2020. szeptember 30. 04:36

A STIHL szakértői összegyűjtötték azt a hét kerti feladatot, amit mindenképpen el kell végeznünk még a fagyok beköszönte előtt.

Tápanyag-utánpótlás: mit érdemes és mit nem szabad?

2024. február 2. 06:40

A 2024 tavaszi felkészülés jegyében továbbra is az árlisták böngészése, valamint az alap matematikai műveletek uralják a „szakmai” gondolkodást. Mielőtt a végső döntést meghozzuk a tápanyag-utánpótlással kapcsolatban, azért egy-két dolgot érdemes figyelembe venni.