Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Májusi teendők a szántóföldön

Szerkesztési okok miatt sokkal korábban kell elkészíteni a cikket, mint ahogy az aktuális állapotok ismeretében reagálhatnánk azokra. Ezért egyes javaslatok, gondolatok lehet, hogy nem minden esetben naprakészek, indokoltak. Nézzük, melyek a legfontosabb tápanyag -gazdálkodási lehetőségek ezen időszakban!

Kezdjük a kalászosokkal! Közeledve, vagy már elérve a zászlóslevél kiterülését, haladva a kalászolás felé, egyre inkább szűkülnek azok az eszközök, amelyek a kezünkben vannak. Igazából két lehetőség van előttünk; az egyik egy csökkenetet dózisú fejtrágyázás, amikor átlagosan 100 kg/ha nitrogén- és kéntartalmú termék kijuttatásával elsősorban a minőségi célok elérésére koncentrálunk. A búza esetében elfogadott S/N arány biztosításához a YaraBela Sulfan ideális megoldás, és még a talaj szempontjából is a létező legjobbat választottuk.

Ha a csapadék hiánya vagy kiszámíthatatlansága miatt ennek nincs igazán realitása, akkor a lombon keresztül történő beavatkozás a másik lehetőség. Ilyenkor a YaraVita Thiotrac a legjobb eszköz a kezünkben. Kiemelkedően magas kén- és nitrogéntartalma (1016 g/l) átlagosan 5 l/ha dózisban már lombon keresztül is jelentős mennyiségnek számít. Az őszi káposztarepce estében a YaraVita Thiotrac szintén indokolt és javasolt a virágzást követően, pozitív hatása van mind az olajtartalomra, mind az ezerszemtömegre.

A tavaszi vetésű kultúrák esetében a lombtrágyázásra való felkészülés, kijuttatás az aktuális teendő. A kukoricára javasolt YaraVita Zeatrel 3-5 l/ha mennyiségben alkalmazandó. A magas (455 g/l) foszfortartalma a vegetáció minden időszakában kiemelkedő hatást generál – legfőképpen a hideg, késő tavaszi időszakokban -, nem beszélve a mellette lévő kálium, magnézium és cink hatásásról. Ha az így kiadott 270 g cink (5 l dózisnál) mennyiségénél többet kívánunk kiadni, akkora a YaraVita Zintrac 0,5-1 l/ha adagja a megoldás a benne lévő 709 g/l hatóanyag-tartalommal. A két termék egymással nem keverhető (ritka kivétel).  Keveréssel kapcsolatos információkkal kapcsolatban segítséget nyújt a tankmix.com weboldal.

YaraVita Thiotrac és YaraVita Botrac

Második legnagyobb területen termesztett tavaszi kultúránk esetén a lombtrágyázási javaslatunk a következő: A YaraVita Brassitrel Pro 3 l/ha mennyiségben kerüljön kijuttatásra a napraforgó korai (6-8 leveles) fejlettségénél. A kalcium, magnézium, mangán, molibdén mellett a bór mennyisége is kiemelendő, mert ezzel a mennyiséggel a teljes igény fele biztosítható. Abban az esetben, ha a technológiai, műszaki lehetőségek ezt megengedik, akkor csillagbimbós állapotban 1,5 l/ha YaraVita Bortrac a második kezelés. Kísérleteink alapján ezzel a technológiával lehet a legnagyobb terméstöbbletet, a leghatékonyabb megtérülést elérni. A növényspecifikus lombtrágyák közül a YaraVita Brassitrel a legjobb megtérülésével és legkedvezőbb árával is kiemelkedik.

Minden olyan esetben, amikor a lombtrágyázás célja a növények általános kondicionálása, stresszhelyzetek átvészelése, akkor két termék jöhet szóba a Yara palettájáról. A YaraVita termékcsalád tagjai közül a YaraVita Universal Bio, amely a magas NPK tartalom mellett teljes mikroelemsorral rendelkezik. Javasolt dózisa 3-5 l/ha/alkalom. Abban az esetben, ha hagyományos (kristályos) megoldást keresünk, akkor a Folicare 18-18-18 a javaslatunk. A bőven ezer Ft alatti kilogrammonkénti ár és a Yara minőség megkerülhetetlenné teszi ebben a szegmensben. Itt az ajánlott dózis a max. 1,5% koncentráció.

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz. A magas hatóanyag-tartalom mellett, ami az előzőekben említett számítások alapját képezi, külön ki kell emelni a következőket: növényre szabott összetétel, esőállóság, keverhetőség, hosszú hatástartam, magas minőségű alapanyagok. Ha valaki a nehéz gazdasági körülményekre hivatkozik, de számolás és a részletek figyelembevétele nélkül dönt, akkor valójában a drágább megoldást választja.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Mogyoróültetvények tápanyagigénye

2025. május 6. 08:10

A hazai mogyoróültetvények fenntarthatóságához tápanyag-utánpótlás, növényvédelem és korszerű talajkezelés szükséges.

Mire van szüksége a gyümölcsfáknak telepítés előtt és után?

2018. július 2. 11:46

G.T. István kérdése: A fiatal gyümölcsfáimnak milyen tápanyagokat kell kijuttatni, és mikor? Ezeknek a tápanyagoknak mik a tulajdonságaik, és hol tudom beszerezni? Csak magán célú, hobbi gyümölcsösöm van, de még laikus vagyok e téren.

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

2022. november 10. 04:38

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?

Stresszoldástól a bioalma tárolásáig

2020. október 13. 14:38

Kávássy László 17 hektáros, jéghálós, jánkmajtisi bioalma ültetvényében tartott szakmai rendezvényt a Seedplus Kft. a nyár folyamán. A nyírségi helyszínválasztás természetesen nem véletlen, hiszen a kertészetben már két éve a Green Has Italia olasz gyártó készítményeire alapozott tápanyag-utánpótlási technológiát alkalmazzák - eredményesen.

Gyümölcs Videó

Környezetgazdagító rezsicsökkentés

2017. május 1. 22:07

Cél a szennyvizek „helyben tartása”, vagyis a szennyvíztisztító-telep közelében – szigorú ellenőrzéssel – kell azokat hasznosítani. A minimálisan szükséges kezelés után a szennyvizek technológiai vízzé válnak, melyek felhasználási területeiről olvashatnak az írásban.