24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Májusi teendők a szántóföldön

Szerkesztési okok miatt sokkal korábban kell elkészíteni a cikket, mint ahogy az aktuális állapotok ismeretében reagálhatnánk azokra. Ezért egyes javaslatok, gondolatok lehet, hogy nem minden esetben naprakészek, indokoltak. Nézzük, melyek a legfontosabb tápanyag -gazdálkodási lehetőségek ezen időszakban!

Kezdjük a kalászosokkal! Közeledve, vagy már elérve a zászlóslevél kiterülését, haladva a kalászolás felé, egyre inkább szűkülnek azok az eszközök, amelyek a kezünkben vannak. Igazából két lehetőség van előttünk; az egyik egy csökkenetet dózisú fejtrágyázás, amikor átlagosan 100 kg/ha nitrogén- és kéntartalmú termék kijuttatásával elsősorban a minőségi célok elérésére koncentrálunk. A búza esetében elfogadott S/N arány biztosításához a YaraBela Sulfan ideális megoldás, és még a talaj szempontjából is a létező legjobbat választottuk.

Ha a csapadék hiánya vagy kiszámíthatatlansága miatt ennek nincs igazán realitása, akkor a lombon keresztül történő beavatkozás a másik lehetőség. Ilyenkor a YaraVita Thiotrac a legjobb eszköz a kezünkben. Kiemelkedően magas kén- és nitrogéntartalma (1016 g/l) átlagosan 5 l/ha dózisban már lombon keresztül is jelentős mennyiségnek számít. Az őszi káposztarepce estében a YaraVita Thiotrac szintén indokolt és javasolt a virágzást követően, pozitív hatása van mind az olajtartalomra, mind az ezerszemtömegre.

A tavaszi vetésű kultúrák esetében a lombtrágyázásra való felkészülés, kijuttatás az aktuális teendő. A kukoricára javasolt YaraVita Zeatrel 3-5 l/ha mennyiségben alkalmazandó. A magas (455 g/l) foszfortartalma a vegetáció minden időszakában kiemelkedő hatást generál – legfőképpen a hideg, késő tavaszi időszakokban -, nem beszélve a mellette lévő kálium, magnézium és cink hatásásról. Ha az így kiadott 270 g cink (5 l dózisnál) mennyiségénél többet kívánunk kiadni, akkora a YaraVita Zintrac 0,5-1 l/ha adagja a megoldás a benne lévő 709 g/l hatóanyag-tartalommal. A két termék egymással nem keverhető (ritka kivétel).  Keveréssel kapcsolatos információkkal kapcsolatban segítséget nyújt a tankmix.com weboldal.

YaraVita Thiotrac és YaraVita Botrac

Második legnagyobb területen termesztett tavaszi kultúránk esetén a lombtrágyázási javaslatunk a következő: A YaraVita Brassitrel Pro 3 l/ha mennyiségben kerüljön kijuttatásra a napraforgó korai (6-8 leveles) fejlettségénél. A kalcium, magnézium, mangán, molibdén mellett a bór mennyisége is kiemelendő, mert ezzel a mennyiséggel a teljes igény fele biztosítható. Abban az esetben, ha a technológiai, műszaki lehetőségek ezt megengedik, akkor csillagbimbós állapotban 1,5 l/ha YaraVita Bortrac a második kezelés. Kísérleteink alapján ezzel a technológiával lehet a legnagyobb terméstöbbletet, a leghatékonyabb megtérülést elérni. A növényspecifikus lombtrágyák közül a YaraVita Brassitrel a legjobb megtérülésével és legkedvezőbb árával is kiemelkedik.

Minden olyan esetben, amikor a lombtrágyázás célja a növények általános kondicionálása, stresszhelyzetek átvészelése, akkor két termék jöhet szóba a Yara palettájáról. A YaraVita termékcsalád tagjai közül a YaraVita Universal Bio, amely a magas NPK tartalom mellett teljes mikroelemsorral rendelkezik. Javasolt dózisa 3-5 l/ha/alkalom. Abban az esetben, ha hagyományos (kristályos) megoldást keresünk, akkor a Folicare 18-18-18 a javaslatunk. A bőven ezer Ft alatti kilogrammonkénti ár és a Yara minőség megkerülhetetlenné teszi ebben a szegmensben. Itt az ajánlott dózis a max. 1,5% koncentráció.

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz. A magas hatóanyag-tartalom mellett, ami az előzőekben említett számítások alapját képezi, külön ki kell emelni a következőket: növényre szabott összetétel, esőállóság, keverhetőség, hosszú hatástartam, magas minőségű alapanyagok. Ha valaki a nehéz gazdasági körülményekre hivatkozik, de számolás és a részletek figyelembevétele nélkül dönt, akkor valójában a drágább megoldást választja.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.

Nyári szárbontás: hatékony tápanyag-utánpótlás a szántóföldeken

2025. július 24. 16:10

Mikor célszerű nyáron szármaradványok bontását végezni, és mikor nem?

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A talaj káliumtartalma - aszályos évjáratokban megnő a káliumellátottság jelentősége

2022. január 10. 05:36

A megfelelő káliumellátottság javítja a nitrogénreakciót, gazdaságosabb lesz a nitrogén felhasználás. Aszályos évjáratokban pedig különösen megnő a felvehető kálium mennyiségének jelentősége.

Mi a teendő az uborkával palántázás után?

P. Balázs kérdése: Kipalántázás után egy héttel mit ajánlanak kalciumon kívül az uborkának?

Tudatos és környezetkímélő nitrogénmenedzsment biostimulátor hatóanyaggal

2024. február 14. 05:40

A tél derekán járva időjárásunk rapszodikusan váltakozik. Havazást követ enyhe, tavaszias meleg, orkán erejű szél, majd fagyos éjjelek és nappalok. Ezek a szélsőségek nemcsak növényeinket, de a hasznos talajbiom aktivitását is csökkentik.

Tápanyagozási kérdések a nyár eleji veteményben

2021. június 30. 05:32

A növények tápanyagutánpótlása nélkül elég nehéz termelni, ezt azt gondolom sokan tudjuk és el is fogadjuk. Talajaink eléggé ki vannak már zsarolva, sokszor a szakszerűtlen talajműveléssel és a nem megfelelő táplálással is rontunk a helyzeten. A tápanyagok utánpótlása nem egy olyan folyamat, amelyet gondolkodás nélkül lehet végezni, sokösszetevős, sokszor hozzáértést igénylő dolog. De magunk is megtanulhatjuk és most a nyár elején is már alkalmazhatjuk új tudásunkat.