Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Napraforgó és/vagy a kukorica!?

Ezen sorok írásakor még nem lehet tudni, hogy melyik kultúra foglalja el a képzeletbeli dobogó 2. fokát a vetésterületek nagyságát illetően, de egy nagyon komoly vetésszerkezeti átalakulásnak vagyunk szemtanúi.

Természetesen mindkét kultúra állományban történő kezelésére több termékkel rendelkezünk, több olyan technológiai javaslatunk van, amelyek ezeknek a növényeknek javítják a „közérzetét”, eredményesebbé teszik a termelésüket.

Napraforgó esetében a Yara Hungária Kft. egy nagyon egyértelmű, letisztult technológiai javaslattal teszi ezt. Ennek alapját a növényspecifikus lombtrágyánk, a YaraVita Brassitrel Pro adja, amelyet a napraforgó 8-10 levélpár környékén kell kijuttatni, másképp fogalmazva, „amikor még nem kell a hidas”.

Yara Hungária Kft.

Ilyenkor a 3 l/ha dózissal kiadott magnézium, kalcium, bór, mangán, molibdén egy nagyon széles hatásmechanizmust, valamint az egyes elemek megfelelő mennyiségét is garantálja a termék.

A technológiai javaslat második részét egy későbbi, konkrétan a csillagbimbós állapot környékén kiadott YaraVita Bortrac jelenti, mert ezzel a legérzékenyebb, legtöbb odafigyelést kivánó bór folyamatos és magas szintű ellátását tudjuk garantálni az általunk megfelelőnek tartott 1,5 l/ha mennyiségben.

Abban az esetben, ha valaki csak az önálló bóros kezelésre szorítja a beavatkozást, akkor azt érdemes korábbi fenológiai fázisban elvégezni; ez esetben 2-2,5 l/ha a javaslat.

Kukorica lombtrágyázása is több terméket jelenthet, csak itt mások a javaslatok, mind a termékeket, mind a kijuttatási technológiát illetően. A növényspecifikus beavatkozásra a YaraVita Zeatrel alkalmazható 3-5 l/ha dózisban.

Yara Hungária Kft.

A magas foszfor-, valamint a kálium-, magnézium- és a cinktartalom már az összetételével is mutatja, hogy melyik kultúráról van szó. 6-8 levél környékén ideális a kijuttatás, korábban kevés a felület, később pedig a permetező kérdése a döntő.

Abban az esetben, ha csak a cink kerül a fókuszba, akkor a YaraVita Zintrac a javaslat. Általános esetben 0,5 l/ha, súlyosabb hiány kezelésére maximum 1 l/ha adagban juttassuk ki! Egyre több alkalommal jelentkezik megtermékenyülési probléma, ezért a címerhányás előtt kiadott 1,5-2 l YaraVita Bortrac ezen sokat segíthet.

A Yara Vita lombtrágya család minden tagja rendelkezik tartamhatással, tapadásfokozóval, esőállósággal, kiváló keverhetőséggel (ez utóbbira használja a YaraPlus Tankmix felületet.)

2025-től kezdődően a biostimulátorok piacán is megjelentünk. A YaraAmplix Optivi és Optitrac már kereskedelmi forgalomban van.

Az Optivi elsősorban stresszkezelésre (perzselés, fagy, aszály) ajánlott, az Optitrac pedig inkább a vegetatív, majd a generatív folyamtok támogatásában jeleskedik. A termékek részletes megismerésére javaslom a yara.hu weboldalunkat, vagy a Yara szaktanácsadó csapatának a megkeresését.

A lombtrágyázás mellett mindenképpen meg kell említeni a fejtrágyázás kérdését is, ahol elsősorban a kénes nitrogént javasoljuk a termelőknek. Itt a jól ismert YaraBela Sulfan mellett 2025 második félévétől egy másik termékkel is piacra lépünk; a YaraVera Amidas 40% nitrogén (amelyből 35% karbamid) mellett 14% SO3-t is tartamaz, így az általánosan elfogadott N/S arány nem csorbul (7:1).  

A kultivátorozással kiadott N hatékonysága egyértelmű és elfogadott, a mennyisége a megcélzott terméstől, és a korábban kiadott mennyiségtől függ; átlagosan 50-60 kg/ha hatóanyag.

Bármilyen kérdés (szakmai vagy termék elérhetőség) felmerülése esetén keressék bizalommal a Yara szaktanácsadóit.

Gyuris Kálmán szaktanácsadó

Yara Hungária Kft.

Kiemelt kép: Yara Hungária Kft.

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025. április 30. 15:10

Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.

A nagy BactoFil®-sztori

2025. április 29. 16:10

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

Költséghatékony tápanyag-utánpótlás lombtrágyákkal

2021. december 28. 04:04

A Vulcan Agronál 2019-ig úgy gondolták, hogy folyékony lombtrágyákkal nem foglalkoznak, a rengeteg elvégzett levélanalízis és talajvizsgálat eredménye ugyanakkor azt mutatta, hogy számos tápanyag talajon keresztül történő felvételét nem tudják eléggé segíteni. Ez ösztönözte a szakembereket egy lombtrágya-projekt beindítására, ami mostanra számos, rendkívül sikeres terméket eredményezett.

Miért sárgulnak a csemegeszőlő alsó levelei?

2022. június 20. 04:38

Áprilisban növényi eredetű trágyával (levágott fű, faág nyesedékek, szőlő metszési anyagok) dúsítottam a szőlőm talaját. A növényi hulladék azonban még csak részlegesen bomlott le. Júniusban a szőlő alsó levelein sárgulást, és levélhullást figyeltem meg. A levelek levélnyél nélkül esnek le a tőkéről. Lehet a pentozán hatás következménye ez a jelenség?

Szőlő tápanyagellátás a hatékonyság jegyében

2022. április 20. 14:00

A növények igényének megfelelő okszerű tápanyagutánpótlás szerepe soha nem volt ilyen időszerű, mint napjainkban.