Állattenyésztés
Fizetett tartalom

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

Nébih

Hetedik éve van jelen az afrikai sertéspestis (ASP) vírusa a hazai vaddisznóállományban. Ilyen elhúzódó küzdelemben óhatatlanul lankad a figyelem, lazul a fegyelem és hajlamosak vagyunk elhinni, hogy már nincs veszély.

Pedig az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében. Mik is azok az események, amikor különösen legyünk résen?

VADÁSZAT

Az őszi-téli időszak hagyományosan a vaddisznó vadászatának, a társas vadászatoknak az időszaka. Bár előírás az állomány egész évben tartó gyérítése, a legtöbb vaddisznó mégis ebben az időszakban kerül terítékre. A fokozott vadászati tevékenység pedig kiemelten magas járványügyi kockázattal jár.

Fertőzött terület erdeiben járni csak a helyi hivatásos vadászoknak, kísérőknek szabad
Fertőzött terület erdeiben járni csak a helyi hivatásos vadászoknak, kísérőknek szabad

Mielőtt helyi vagy vendégvadászként elfogadunk egy meghívást, mindenképpen tájékozódjunk a vadászterület kockázati besorolásáról. Fertőzött terület erdeiben, az aszfaltozott útról gépjárművel letérni csak a helyi hivatásos vadászoknak, kísérőknek szabad, mindenki másnak a területen kívül kell hagynia a gépjárművét.

Dr. Nemes Imre, a Nébih elnöke a következőre hívja fel a figyelmet:

„A vadászat, az ahhoz kapcsolódó zsigerelés, a kötelező mintavételek elvégzése főleg esős, sáros időben a gépkocsik, eszközök, ruházat nagyfokú szennyeződésével jár. Legjobb, ha a ruházatot még a terület elhagyása előtt ott helyben kimosatjuk, tisztíttatjuk. Ugyanígy a csizmákat, a fegyvereket is meg kell tisztítani a szennyeződéstől.  Ami nagyon fontos: vadászaton részt vett ember – akár vadász, akár hajtó – 72 óráig semmilyen körülmények között ne menjen házisertést tartó udvarba, tenyészetbe!”

Dr. Nemes Imre, a Nébih elnöke

A ruházat tisztítása az erdőt járó minden embertől elvárás, így a kirándulóktól, túrázóktól és a gombaszedőktől is!

KUKORICAARATÁS

Az ősz másik fontos feladata a mezőgazdaságban a kukorica aratása. A kukorica a vaddisznók egyik kedvenc csemegéje, a nagyra növő növény pedig biztonságos takarást, búvóhelyet is jelent számukra, ezért az aratás végéig nagy számban tartózkodnak a kukoricatáblákban.

A fertőzött területen a vírussal találkozó egyedek így nagy számban hullhatnak el a mezőgazdasági területen. Ezzel nagyon magas vírusterhelést okozva a területnek, szennyezve a növényt, az érett kukoricát, a talajt. Tehát a learatott termék fertőzött lehet az ASP vírusával.

A kukoricatáblákon könnyen elbújnak a vaddisznók

Éppen ezért kötelező háztáji állományaink védelmében a kukorica vagy bármilyen más, sertések takarmányozására szánt gabona minimum 30 napos pihentetése az aratás után, még akkor is, ha szárításon, hőkezelésen esett át. Ugyanilyen fontos, hogy a földeken munkát végző erőgépeket ne tároljuk a sertéstelepen vagy annak közelében.

A munka végeztével minden esetben takarítsuk le a sártól és szennyeződésektől, valamint vírusölő fertőtlenítőszerrel, például háti motoros permetezővel is alaposan fertőtlenítsük le azokat. A munkaruhánkat minden esetben cseréljük le, tisztítsuk és fertőtlenítsük!

HÁZI DISZNÓVÁGÁS

Az őszi-téli időszak nagy hagyományokkal rendelkező eseménye a házi disznóvágás, amely nagyon erős közösségépítő szerepet tölt be a vidéki életben. Őrizzük a hagyományt, de legyünk tisztában azzal, hogy az ASP terjedésében ez is nagy kockázatokat rejthet.

A feldolgozás során keletkező hulladékot biztonságos módon ártalmatlanítsuk
A feldolgozás során keletkező hulladékot biztonságos módon ártalmatlanítsuk

A Nébih elnöke, Dr. Nemes Imre a következő iránymutatásokat adja:

„Nagyon fontos, hogy a fertőzött területen tervezett házi sertésvágást előzetesen be kell jelentenünk a járási hivatalhoz. Ezt követően hívjuk fel a résztvevők figyelmét arra, hogy az esemény előtti napokban semmi esetre se vegyenek részt vadászatokon, hajtásokon. Ha disznóvágáskor kiegészítésként húst, májat, vért vagy egyéb sertésterméket is vásárolunk, azt csak hivatalos, ellenőrzött helyről tegyük! A feldolgozás során keletkező hulladékok, a húslé és a mosóvíz nem kerülhetnek a sertések takarmányába vagy a tartási helyük közelébe, azokat biztos módon ártalmatlanítani szükséges. Ha mi megyünk vendégségbe, lehetőleg csak hőkezelt kóstolót fogadjunk el vagy hazaérkezés után haladéktalanul süssük-főzzük meg a nyers termékeket.”

ÉLŐSERTÉS-SZÁLLÍTÁS

Az ASP-vel kapcsolatban meg kell említeni az élő sertésszállítást is. Nem lehet elég sokszor elmondani, hogy sertéseket csak legális, regisztrált helyről szabad vásárolni, és állatorvosi igazolás birtokában lehet mozgatni, elhozni.

Kérjük, hogy minden vásárlás előtt kérjék ki állatorvosuk tanácsát, és tartsák be az előírásokat! Ez biztosítja továbbra is a házisertés állományok ASP mentességét, valamint a sertéságazat rentábilitását és szabad uniós kereskedelmét.

Ne felejtsük: aki a saját állományát védi, az egész hazai sertéságazatot védi!

Tudjon meg többet!

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

Végre jó hír: idén kedvezőbb takarmányárakkal kalkulálhatnak az állattartók

2024. május 23. 08:40

A takarmánygyártás alapanyagaként használt takarmánykukorica átlagos ára bő 50 százalékkal, a takarmánybúzáé 40 százalékkal esett vissza.

A víz jelentősége a szarvasmarhaistállóban

2024. március 11. 08:10

A víz létfontosságú a szarvasmarhák számára, így az azzal való spórolás hamar negatív hatással lehet az állatok teljesítményére és egészségére.

20 deka birkahúst fogyasztunk fejenként évente, de a húsvét fontos időszak a juhágazat számára

2024. március 10. 14:10

Kedvező kilátásokkal indul az idei húsvéti szezon a hazai juhtenyésztők számára. Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim Ramadán ünnep is tovább növel.

Hazánkban nem érintett a házisertés-állomány az afrikai sertéspestissel

2019. augusztus 5. 13:03

A betegség ellen csak megelőzéssel lehet védekezni, ezért fontos az alapvető állategészségügyi szabályok betartása, például a megfelelő takarítás, fertőtlenítés és eszközök használata.

Új intézkedések léptek életbe az afrikai sertéspestis hatékonyabb kezelése érdekében

2018. június 15. 11:50

Az új rendelkezés az ASP járványügyi felmérő (surveillance) program részeként, az ország egész területén végrehajtandó intézkedéseket nevesíti és szabályozza.

Változtattak az afrikai sertéspestis miatt a kockázati besoroláson

2019. december 26. 15:02

A Szakértői Csoport javaslata alapján az országos főállatorvos hazánk minden, alacsony kockázatúnak minősített vadgazdálkodási egységénél közepes szintűre emelte a kockázati besorolást.

Elérhető hazánk új afrikai sertéspestis mentesítési terve

2020. március 9. 13:06

Fontos változás, hogy a jövőben, ha egy társaság nem teljesíti a diagnosztikai tervszámot, akkor az állategészségügyi hatóság külső segítséget is igénybe vehet a gyérítés fokozása érdekében.