Gyomirtás
Fizetett tartalom

Mestermunka a kukoricában

KITE Zrt.

A kukorica termésmennyiségét, jövedelmezőségét nagyban meghatározza a gyomirtás hatékonysága. A kukorica gyomelnyomó képessége csak 6-8 leveles fejlettségi állapotában, a sorok záródását követően alakul ki, addig a gyomnövényekkel szembeni kompetíciós előnyt biztosítani kell számára.

Az elmúlt évtized egyre szélsőségesebb csapadékviszonyai, illetve az egyre gyakoribb aszály a posztemergens gyomirtási technológia elterjedését eredményezte. A posztemergens gyomirtás előnyei között kell megemlíteni, hogy kevésbé függ a talajmunka minőségétől, és a hatásához nincs szüksége a bemosócsapadékra.

A 2018-2019 évben végezett Hatodik Országos Szántóföldi Gyomfelvételezés eredményei a
XXXII. Keszthelyi Növényvédelmi Fórumon kerültek ismertetésre, mely szerint a kukorica
tíz legfontosabb nyárutói gyomnövénye között szerepel a fenyércirok (Sorghum halepense), a fakó muhar (Setaria pumila), a fehér libatop (Chenopoidum album), a parlagfű (Ambrosia elatior) és a csattanó maszlag (Datura stramonium). Az évelő gyomnövények, illetve számos mélyről csírázó gyomfaj ellen posztemergensen tudunk csak hatékonyan védekezni.

A KITE kukoricagyomirtási technológiája posztemergens kezelésre (kukorica 3-5 leveles fenológia állapotában) a foramszulfuron + izoxadifen-etil + jodoszulfuron-metil-Na hatóanyagkombinációt tartalmazó MESTER®-t javasolja MERO® felszívódást elősegítő segédanyaggal együtt kijuttatva. A KITE kínálatában elérhető Mester Pack csomag 700 g Mester®-t és 10 l Mero®-t tartalmaz, mely 5 hektár kukorica gyomirtására elengedő.  

A foramszulfuron és a jodoszulfuron-metil-nátrium hatóanyagkombináció kiváló hatékonyságot biztosít a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli), a fakómuhar (Setaria pumila), termesztett köles (Panicum miliaceum) ellen azok 1-3 leveles állapotában, illetve a fenyércirok (Sorghum halepense) magról kelő és évelő alakja ellen. A magról kelő kétszikű gyomnövények közül a csattanó maszlag (Datura stramonium), a fekete csucsor (Solanum nigrum), a selyemmályva (Abutilon theophrasti) a fehér libatop (Chenopodium album) és a parlagfű (Ambrosia elatior) ellen kiváló hatékonyságot biztosít a gyomnövények 2-4 leveles állapotában, de meg kell említeni a mezei acat (Cirsium arvense) elleni hatékonyságát is. A készítmény a kukorica 3-5 leveles fenológiai állapotában juttatható ki, mely során a MERO® használata elengedhetetlen, ugyanis jelentősen javítja a hatóanyag felszívódását, ezért a kezelést követően 2 óra múlva „esőálló”.

A Mester Pack hatékonysága mezei acat ellen

A Mester Pack felhasználható a forgatás nélküli talajművelést előtérbe helyező Agro-ökológiai Program-ban (AÖP), illetve terbutilazinmentes technológiában.

A kukorica növényvédelmével kapcsolatos további információkkal kapcsolatban keresse agronómiai-üzletkötő szaktanácsadóinkat!

Versenyelőny a kukoricának – A preposzt technológia szerepe a gyomirtásban

2025. április 10. 16:10

Minél előbb kiiktatjuk a gyomokat, a kukorica versenytársait, annál jobb eséllyel indul kukoricánk a terméspotenciálja kiaknázásában.

Hogyan terjednek a herbicid-rezisztens gyomok? 

2024. október 15. 16:10

A herbicid-rezisztens gyommagok szántóföldről szántóföldre és államhatárokon át történő elterjedésének egyik fő módja a szántóföldi munkagépekkel történő terjesztés.

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag!

2024. szeptember 6. 05:40

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet.

Az aszat visszaszorítása

2024. július 15. 13:10

Bár megjelenése fenyegető, és néha rendkívül invazívvá válhat, nem olyan nehéz visszaszorítani, mint sok más fajtát.

A homogén növényállomány fenntartása a feladat – Tavaszi növényápolás precízen

2021. március 30. 10:43

Komplex videósorozatunk harmadik részében azt derítjük ki, hogy hogyan végezzük el a növényápolási feladatokat ahhoz, hogy a kialakult homogén növényállományunk fenn is maradjon. A cél, hogy a növény igényeit az adottságainkhoz mérten lehető legjobban kiszolgáljuk, és így a megcélzott terméshozamot érhessük el.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy a KITE Zrt. mikrobiológiai kísérletei

2023. április 6. 06:34

Ahogy azt már a korábbi cikkeinkben is megírtuk, a növényi szimbionta mikroorganizmusok rendkívül fontosak és hasznosak az egyes haszonnövények egészséges fejlődése szempontjából. Ezen mikroorganizmusok szántóföldi felhasználásával az új környezetvédelmi irányelveknek és elvárásoknak megfelelően növelhetjük a terméshozamot, vagy védhetjük meg haszonnövényeinket a környezeti stressz okozta terméscsökkenéstől.

Új magágykészítők készletről, azonnal!

2022. január 26. 13:25

A már két éve húzódó járványhelyzet egyik következményeként egyre többször hallhatunk gyártói ellátási láncok akadozásáról, szállítási problémákról, csúszásokról több iparágban is. Nos, szerencsére nem ez a helyzet a KITE Zrt.-nél, ahol készletről vásárolhatja meg új Kongskilde magágykészítőjét!