Sokan vágynak arra, hogy az asztalukra időről-időre friss citrom kerüljön, és a teraszukat, verandájukat citromfa díszítse. Igen ám, de ahhoz, hogy a citromfáját ne csak megvegye, de életben is tudja tartani, nem árt, ha tisztában van vele, melyek a növényt sújtó leggyakoribb problémák, és mit tehet ezek ellen.
A citromfák nem véletlenül tartoznak a legnépszerűbb örökzöld cserjék közé, hiszen cserepes növényként könnyen mozgathatók, teleltethetők, ráadásul mesés látványt nyújtanak a lakást, a terasz vagy a kert bármely pontján.
A citromfákkal kapcsolatban felmerülő leggyakoribb problémák egyike sem igazán súlyos, csak fel kell tudnunk ismerni őket, hogy időben felléphessünk ellenük és megoldjuk mindet. Lássuk, melyek ezek a problémák!
1. Sárguló levelek
Növénybarátként mindannyian tudjuk, hogy a sárguló levelek általában nem sok jót jelentenek. Több oka is lehet annak, hogy ezek miért jelennek meg a citromfán, de a probléma orvoslására többféle megoldás is létezik.
A sárguló levelek leggyakoribb oka a túlöntözés. A citrusfák szeretik, ha alaposan megöntözzük őket és mindig nedves a talajuk, de nem szeretik, ha eláztatják őket és pangó vízben kell állniuk. A megfelelő öntözési ütemterv a következő: egy cserepes fa esetében mindössze heti 1-2 alkalommal van szükség locsolásra. Onnan tudjuk, hogy elegendő vizet adtunk a növénynek, ha a víz az alsó vízelvezető lyukakból kifolyik.
Ne feledje azonban, hogy a kültéri cserepes fáknak nyáron több vízre lehet szükségük – és ez akár mindennapos locsolást jelenthet, ha nagy a meleg. Mindig ellenőrizze a talajt 3-5 centiméterrel a felszín alatt, hogy száraz-e, mielőtt meglocsolná a növényt.
Ezen túlmenően a sárguló levelek azt is jelezhetik, hogy a citromfa nem kap elegendő tápanyagot. A fának szüksége van nitrogénre, foszforra és káliumra, hogy egészséges leveleket, virágokat és gyümölcsöket hozzon. Ezeket a tápanyagokat általában a műtrágyák biztosítják – használatukkor kövesse a csomagoláson található alkalmazási utasításokat. Fontos megjegyezni, hogy a citromfák nagy nitrogénfogyasztók, ezért érdemes magasabb nitrogéntartalmú műtrágyát választani.
2. Lehulló levelek
A lehulló levelek vagy a hervadás a gyökérszinten jelentkező problémákat jelezheti. A gyökérrothadás, a túltrágyázás vagy a rossz öntözés (túl sok vagy túl kevés) megakadályozza, hogy a citromfa a megfelelő tápanyagokat eljuttassa a növény többi részéhez.
Bár a citromfák jelentős nitrogén-fogyasztók, a túltrágyázás mégis bekövetkezhet, ha nem igazítjuk a nitrogén mennyiségét az évszakokhoz. Télen érdemes mérsékelni (vagy megszüntetni) a műtrágya kijuttatását a citromfa esetében is, mivel a műtrágyákban lévő koncentrált sók károsíthatják a gyökereket.
A levelek lehullásának egy másik oka a hirtelen beálló hideg is lehet. A hirtelen lehűlés hatására a levelek megfonnyadnak, lehullanak vagy sárgává válnak. Ügyeljen arra, hogy cserepes fáját fokozatosan szoktassa hozzá a külső hőmérséklethez, ha a nyári szezonra a szabadba költözteti, majd ősszel ismét lassan vigye vissza a házba, ha a lakásban akarja tartani.
Ne feledje, hogy a cserepek nem védik a gyökereket, ezért a cserepes citromfák még érzékenyebbek lehetnek az enyhe fagyokra. Az egész évben bent tartott cserepes citromfák esetében fontolja meg, hogy áthelyezi őket a lakás egy másik területére, ha a hőmérséklet a jelenlegi helyükön éjszaka 18 °C alá süllyed.
3. Kártevők
A jó egészségnek örvendő citromfa a legjobb kártevő-riasztó. A leggyakoribb rovarok, például a levéltetvek, a pókatkák és a pajzstetvek azonban előbb-utóbb otthonra lelhetnek a fán. A citromfa leveleinek felső és alsó részének ellenőrzése segít megállapítani, hogy vannak-e rajta kártevők.
A rovarok eltávolítása elengedhetetlen a citromfa további egészségének megőrzése érdekében. Szappanos vízzel mossa le a leveleket, és távolítsa el a felső talajréteget, ha levéltetveket vagy pajzstetveket észlel.
Más kártevők, például a pókatkák eltávolításához szükség lehet valamilyen rovarölő szerre vagy szerves növényvédő szerre. Ha a kártevők csak néhány levélen jelentek meg, azokat a leveleket vágja le, a többit pedig tisztítsa meg!
4. Korompenész
A korompenész egy fekete porszerű anyag, amely a citrusfélék levelein vagy termésén jelentkezhet. Ez a gomba a kártevők, például levéltetvek, pajzstetvek és liszteskék által hátrahagyott ürülékeken tenyészik. Bár közvetlenül nem káros a növényre, közvetett problémákat okozhat, ha túl sűrűvé válik, és lefogja a napfényt a növény levelei elől.
Az eltávolításához mossa le a leveleket és a terméseket vízzel (rovarölő szappannal), és vágja le a problémás ágakat, hogy a fa jobban tudjon szellőzni.
5. Sárguló levelek zöld erekkel
Ha a sárguló leveleken zöld erezetet lát, a citromfája talajproblémával küzd. Ez a jel arra utal, hogy a talaj nem elég savas. A citromfák a savas környezetet kedvelik, ez esetben a talaj ideális pH-értéke 6,0 és 7,5 között mozog. Vásároljon kifejezetten citromfához ajánlott földkeveréket.
6. Nincsenek gyümölcsök vagy virágok
Ha fiatal növénye van, ne számítson arra, hogy az első néhány évben termést fog hozni. Egyes citrusfák csak minden második évben teremnek. Ki kell azonban zárni minden olyan egyéb tényezőt, amely megakadályozhatja a citromfa növekedését.
A nem megfelelő megvilágítás is gyakori problémát jelenthet. A citromfák szeretik a napos helyeket. A rossz talajviszonyok, a gyenge tápanyagellátás és a helytelen öntözés szintén gátolja a növekedést. A talaj állapotának javításához érdemes magas nitrogéntartalmú műtrágyát használni, különösen a tavaszi és nyári hónapokban.
(Fotó: Anna Armbrust/Pixabay)