Házikert

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

Agrofórum Online

A darázspók (Argiope bruennichi) különleges, sárga-fekete csíkos megjelenésével könnyen felismerhető lakója lehet a kertjének. Bár első látásra félelmetesnek tűnhet, akár még csíphet is, valójában ez a látványos ragadozó nem jelent veszélyt az emberre.

Sőt, kifejezetten hasznos, hiszen segít kordában tartani a kártevő rovarok számát. Megfigyelése érdekes élményt nyújthat, ám néhány óvintézkedést érdemes betartani, hogy békésen együtt élhessünk ezzel a természet csodájával.

Azért választja a kertünket lakhelyéül, mert ideális életfeltételeket talál: bőséges táplálékforrást és megfelelő környezetet a hálója építéséhez. A kertek gyakran vonzzák a különféle rovarokat, például legyeket, lepkéket és más kisebb kártevőket, amelyeket örömmel ejt zsákmányul. A növények között pedig megfelelő helyet talál a nagyméretű pókhálók felfüggesztésére, amelyekkel hatékonyan vadászik rájuk.

Szerencsére elmondható, hogy legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben, mivel egyfajta természetes riasztóként szolgálhat egyes rovarok és bogarak ellen.

Ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabban  tudja csökkenteni a kártevők számát, ha felfedeztük őt a kertben, fontos, hogy megóvjuk, és lehetőséget biztosítsunk neki, hogy természetes módon járuljon hozzá a kert ökológiai egyensúlyához.

Hagyjuk meg a természetes élőhelyét

A darázspókok szeretik a magasabb növények, fűcsomók és bokrok közé, a talajhoz közel építeni a hálóikat. Ha van egy kevésbé gondozott része a kertnek, ahol magasabbra nőhet a fű vagy virágzó növények találhatók, ott nagyobb eséllyel talál otthonra. Az ilyen területeken ne vágjuk le túl gyakran a növényzetet.

Óvatosan végezzük a kertgondozást

Ha tudjuk, hol található a darázspók hálója, kerüljük a közvetlen érintkezést. Ha nyírjuk a füvet vagy metszünk, figyeljünk, hogy ne zavarjuk meg a pókot. Sőt, érdemes a háló környékét érintetlenül hagyni, hogy biztosítsuk a pók számára a stabil vadászterületet. Ha megzavarják, védekezésképpen haraphat, de nem kell félni, a csípése nem súlyos.

Kerüljük a kémiai rovarirtók használatát

A darázspók legfőbb előnye, hogy természetes módon vadássza le a rovarokat, így a vegyszerek használata felesleges lehet, sőt, árthat is neki. A kémiai rovarirtók csökkenthetik a zsákmányállatok számát, és közvetlenül is veszélyeztethetik a pók életét. Amennyiben viszont a természetes kertfenntartás mellett döntenénk, a darázspók megfelelő választás rovarirtónak.

Kedvenc táplálékai

Ahhoz, hogy megfelelően mérlegelni tudjon, „alkalmazná-e” őt mint természetes rovarirtót, járjuk körbe, mi is szerepel az étlapján.

A levélbolhák gyakran károsítják a növények leveleit, szerencsére a darázspók kifejezetten szereti őket. A zöld levélbogarak gyakran táplálkoznak a növények leveleivel és virágaival, jelentős károkat okozva, valamint a molyok és lepkék lárvái szintén szeretnek ezeken a területeken táplálkozni.

A különböző mikroszkopikus rovarok, bár aprók, súlyosan károsíthatják a növényeket, különösen a levelek felszínén végzett szívogatás révén, azonban szerencsére a darázspók örömmel kapja el őket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

Szódabikarbónával a károsítók ellen

2024. július 7. 08:10

A szódabikarbóna szinte minden háztartásban ott lapul a szekrényben. Próbálta már növényvédő szerként használni?

Felbukkant az ázsiai lódarázs a szomszédunkban, izgalmas hajsza indult utánuk

2024. október 19. 16:10

Egy drón 360 fokos szkenneléssel azonosította a fészket a 2,5 °C-os hőmérséklet-különbség alapján. A fészek a lomb takarása miatt csak mintegy 5 fokos szögben volt látható.

BASF Digital Farming és Pessl együttműködés: a cél a gyümölcs- és zöldségtermesztés fellendítése

2021. május 28. 06:37

Az együttműködés keretén belüli első projekt egy átfogó kártevőfigyelő és -modellező rendszer kifejlesztésére összpontosít szőlőfajták és almatermésű növények számára