Házikert
Házikert

A levendulát most kell megmetszeni, azt is eláruljuk, hogyan

A levendulát most kell megmetszeni, azt is eláruljuk, hogyan

Agrofórum Online

A metszés időpontját, ahogy a legtöbb évelő növény, úgy a levendula esetében is érdemes gondosan megválasztani.

Magyarországon egyre több kert dísze a levendula, amely intenzív illatával, igénytelenségével, hosszú virágzásával sokak kedvence. Kedvelik a beporzók, méhek, lepkék is, így az összetettebb flórájú kertre törekvők is előszeretettel ültetik. De nem elég csak elültetni, időnként vissza is kell metszeni.

A levendula ültetése

A levendulának alkalmas területet mediterrán származása alapján nem nehéz megválasztani. A déli fekvést, sok napsütést, a jó vízelvezető képességű, tápanyagban szegényebb, meszes talajt kedveli, ezért ültetéskor kivételesen nincs szüksége pótlólagos tápanyagra. Ha pedig cserépbe tennénk, a virágföldhöz keverjünk homokot, és legyen a cserép alján megfelelően nagy nyílás a vízelvezetéshez, mert a növény a pangó vizet nem bírja.

Kora tavaszi metszés

A tökéletes forma és a gazdag virágzás érdekében a levendulát évente két alkalommal meg kell metszeni Különösen a soron következő, tavaszi metszésre kényes a növény: ha túl korán vágjuk vissza, elfagyhat, de az sem jó, ha már elkezdett erőteljesen hajtani. Az optimális időpont valahol február vége és március közepe között van.

A növény maximum kétharmad része távolítható el, de fontos arra figyelni, hogy az előző évi hajtásokból valamennyit meghagyjunk, ne vágjunk túl mélyen a fás részekbe. Az elhalt, elöregedett ágakat szintén vágjuk le, mert betegségek forrásai lehetnek.

Nyári metszés

A második metszést nyáron végezzük, éppen mielőtt a levendula elvirágozna, ezzel ugyanis másodvirágzásra serkentjük. Ekkor csak a virágos hajtások körülbelül egyharmadát vágjuk le, a friss, zöld leveles részeket és hajtásokat azonban hagyjuk a növényen. Ha a nyári metszés időpontját elmulasztottuk, inkább ne nyúljunk már a növényhez kora tavaszig. Ezzel megvédhetjük a fagy hatásaitól.

Ha levendulát vásárolunk, figyeljünk oda, hogy milyen fajtát választunk. Az „eredeti” levendula, a Levendula angustifolia –15 Celsius-fokig bírja a fagyokat, míg például az angol levendula csak fagypont felett, cserépben teleltethető át.

Szép is, igénytelen is, tehát levendulára fel, aki a fenti tanácsokat betartja, minden évben csodás illatban és virágözönben gyönyörködhet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Így gyökereztessünk gyömbért

2024. május 5. 12:10

A gyömbér gyökereztetésével a saját kertünkben is termeszthetjük ezt az egészséges zöldségfélét.

Hogyan telepítsünk új gyepet?

2024. május 5. 08:10

Az optimális módszer kiválasztása attól függ, milyen területet kell telepíteni, milyen gyorsan kell elkészíteni, és milyen a rendelkezésre álló költségvetés.

Mi okozta apró, narancssárga pontok kialakulását a fa ágain?

2023. január 23. 04:38

Az elmúlt napokban az egyik fán apró, narancssárga pontokkal teli elhalt ágakat találtam. Mi okozta, menthető még a fa, mit tehetek vele? Küldök róla képet is.

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.