A legtöbb díszkert-tulajdonos vágyik rá, hogy a hidegebb hónapokban is legyenek virágzó növényei a kertjében, amelyek vidám színeikkel teszik hangulatosabbá az egyébként csendes, kopár, téli álmot alvó tájat. Télen virágzó növényeket azonban nem könnyű találni, pláne olyan helyekre, ahol gyakoriak a fagyok, de a legtöbb kertészeti áruházban és online kertészetben kapható fekete hunyor (Helleborus niger), az ilyen időszakra is jó választás lehet.
Fontos azonban minél többet megtudnunk a fekete hunyor neveléséről annak érdekében, hogy átlássuk, vajon a mi kertünkbe érdemes-e ilyen virágokat ültetni, vagy inkább más növénnyel jobb próbálkoznunk!
Milyen növény a fekete hunyor (Helleborus niger)?
A fekete hunyor (Helleborus niger) a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozik. Két alfaja létezik: a H. niger niger, valamint H. niger macranthus, melynek virága akár 9 cm átmérőjű is lehetnek. Virágzási ideje alapvetően a helyi éghajlattól függ. Míg a délebbre fekvő területeken, a melegebb éghajlaton, illetve az enyhébb teleken a növény már decemberben, az ünnepi szezon felé közeledve is virágba borulhat (innen ered a karácsonyi rózsa elnevezés), a legtöbb helyen inkább a tél végén vagy nagyon kora tavasszal kezd virágozni.
A karácsonyi rózsa örökzöld növény, amely télen is fényes sötétzöld bőrnemű leveleket hoz. Ahogy melegszik az időjárás, a növény 10-30 cm magas szárain szépséges és igen látványos élénk fehér virágokat bont. A növény minden része – de különösen a gyöktörzs, a tőlevelek és a magvak – mérgező, akárcsak a többi hunyoré.
Fekete hunyor termesztési javaslatok
- A fekete hunyor alapvetően napos, félárnyékos helyre való, kedveli a védett helyeket és a ligetes kerteket.
- A legtöbb termesztő úgy véli, a növény a tápdús, humuszos talajt kedveli, de megél a meszes talajon is. Amennyiben szükséges, a talajt fel kell javítani a növény elültetése előtt, hogy a termesztési körülmények optimálisak legyenek.
- Gondoskodnunk kell arról, hogy az ültetési hely jól vízelvezetésű legyen, továbbá lehetővé kell tennünk a növények közt a megfelelő szellőzést a betegségek elkerülése végett.
- A fekete hunyor gondozása végtelenül egyszerű, hisz valójában mindössze a termésérlelés utáni tisztogatásból áll.
- Ahol növény termesztési körülményei kivételesen nehézkesek és az időjárás is zordabb, mint máshol, ott a fekete hunyor levelei a tél leghidegebb időszakában károsodás jeleit mutathatják. Ilyenkor a sérült leveleket el kell távolítani, hogy helyet csináljunk az újak növekedésnek, amelyek a megfelelő időben elő fognak bukkanni. A levelek károsodását azonban az intenzív napsugárzás is okozhatja.
- Bár többéves korában nyár végén (augusztusban) tőosztással szaporítható, a legtöbb szakértő azt javasolja, hogy hagyjuk inkább a fekete hunyort zavartalanul növekedni. Ha egyszer ugyanis megtelepedett, sok-sok éven át meseszép virágokkal örvendeztet meg minket.
- Kártevői: a levéltetvek, a szürkerothadás és a diplocarponos feketefoltosság.
A cikket fordította: Ordódy Eszter