Mediterrán növényként a citrusfélék nagyja nem télálló. Bár van a télálló vadcitrom, melyből manapság előszeretettel sövényt is nevelnek, de a legtöbb esetben a citrusféléket teleltetni kell.
Most érik pontosan…
Az idei évben kicsit el vannak tolódva az érési idők, a virágzási idők és nagyjából minden. Ha az elmúlt évekre gondolok, ilyenkor már bőven szedtük az érett citromot, de olyan év is volt, hogy karácsonykor a teleltetés alatt ért be az ünnepi citromtortához a citrom gyümölcse. Ha az idei évet nézem, akkor nagyjából ugyanerre lehet számítani.
Ez azt is jelenti, hogy a teleltetésnél még nagyobb gondot kell fordítani a dézsás citrusfélékre, mert terméséréskor kell költöztetni, akkor lesz ízletes a gyümölcs, ha megkap minden számára fontos tápanyagot, ráadásul még a fényviszonyok és hőmérsékletek is kielégítőek. A termőben lévő növények költöztetése általában a legnehezebb.
Ideje elkezdeni a teleltetésre felkészíteni
Ha nem termő növényről van szó, akkor vissza kell venni a tápanyagok utánpótlásából, hogy kissé pihenni tudjon menni a növény. Nyilván érésben levőnél ezt nem érdemes, mert az a termés minőségében fog gondot okozni, vagy akár le is dobhatja a felérett gyümölcsöt.
Ha vissza kell metszeni, akkor ez az időszak tökéletes lesz erre a metódusra is. Arra azonban figyeljünk, hogy a nemest véletlen se vágjuk vissza, mert nem lesz a következő években gyümölcsünk. Keressük meg az oltás vagy ha van szemzés helyét (sokszor látni a fásodó részeken is utólag) és csak afölött vágjuk vissza.
Átültessük? Őszintén szólva a szakma megosztó ebben a témában, akárcsak a gyümölcsfák metszését illetően is. A citrusféléket, mivel nekem többnyire érésben szoktak lenni, mikor teleltetőbe kerülnek, így nem szoktam átültetni és tavasszal is csak egy rövid időnk van az átültetésre, amikor kihozzuk és még nem virágzik, mert virágzási időben sem szerencsés átültetni.
Túl nagyra nőtt, de be kell vinni?
Nyáron nagyon nagyot tud fejlődni egy jól táplált citrusféle, így adódhat a kérdés: Mi legyen vele, ha túl nagyra nőtt?
Az egyik opció, ha szelíden visszametsszük, a másik opció, ha kicsit drasztikusabban visszametsszük és a harmadik opció az, hogy ha minden kötél szakad, akkor keressünk neki más teleltetési megoldást. Egyre több kertészet vállal bérteleltetést, hogy a téli holtidőszakra is plusz bevételhez jussanak. Sok esetben akár a nagy növényeket el is tudják szállítani tőlünk, mert meg van hozzá az infrastruktúrájuk. Ilyen esetben bérteleltetési szerződést kötnek, öntözik szükség szerint, növényvédelemről gondoskodnak a bérben tartott növények esetében és tavasszal visszaszállítják a megbízónak. Érdemes ezzel a megoldással is eljátszani gondolatban, mert így mindenki jól jár. Mi sem kerülgetjük a túl nagyra nőtt növényt, nem kell visszametszeni sem drasztikusan, hogy beférjen az eddigi teleltetőhelyére és mégis jó helyre kerül.