Az egyik legismertebb erősen mérgező növény a csattanó maszlag, de ennek ellenére is egyre inkább terjed dísznövényként való alkalmazása. Mindenkit óva intenék ettől, ha kisállat, gyermek van a kertben.
Bár tény, hogy virága és levele is rendkívül mutatós, de az elővigyázatosság sosem baj, sőt! Igen komoly, mérgező hatóanyagokkal rendelkező növényről beszélünk, ami miatt a mérgező listára is felkerült. Nézzük is, mit érdemes tudni róla!
Honnan származik a csattanó maszlag?
A Datura stramonium, avagy csattanó maszlag a burgonyafélék családjába tartozik. Ide tartozik egyébként (ebbe a családba) a burgonya, paprika, paradicsom és a padlizsán is, csak hogy még jobban el tudjuk helyezni rendszertanilag a maszlagot. Közép-amerikai származású gyomnövény egyébként, mely az egész világon, a melegebb vidékeken elterjedt. Főleg a nitrogéndús talajokat kedveli, ezen talajok gyomtársulásának tagja.
A Datura nemzetség egyetlen magyarországi képviselője a csattanó maszlag.
Miről ismerjük fel a csattanó maszlagot?
Az előbb említettem, hogy az utóbbi időkben dísznövényként is elkezdett elterjedni. Ennek oka, hogy egy szép, terebélyes növényről beszélünk valójában, melynek nem mindennapi virága is van ráadásul. Levelei oválisak, fogazottak. Virágai természetes fajként 2-4 cm hosszúak, tölcsér formájúak, fehér színűek és hegyes pártacimpáinak köszönhetően igen dekoratívak.
Toktermése 4 kopáccsal nyílik, felálló és erősen tüskés. Apró, vese alakú magja szinte fekete. A téli időszakot mag formában vészeli át és csak tavasz végén csírázik, amikor az átlaghőmérséklet eléri a 20-30 Celsius fok közötti értéket. Nyár végére, ősz elejére hozza fekete magjait.
Nézzük miért olyan mérgező?
A gyógyászatban régóta használják hatóanyagait, viszont a gyógyászati és a halálos adagú dózis között sokszor alig van különbség, így házi gyógyászatban ne használjuk, saját elgondolás szerint. Mit jelent ez? Egy kisgyermek számára akár 15 szem mag is halálos lehet. Éppen ezért ma már a gyógyászatban is gyérül felhasználása, főleg a köhögés és asztma elleni készítmények alkotóeleme, illetve Parkinson-kór gyógyszerekben lelhető fel a gyógyszerkönyvek szerint.
Régóta ismert hallucinogén, ezért illegálisan még kábítószernek is használják, de ez többnyire nem végződik jól.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben két formája hivatalos:
Csattanó maszlag levél | Stramonii folium |
Sztramónium levélpor, standardizált | Stramonii pulvis normatus |
És természetesen, ha már mérgezőségéről beszélünk, akkor illik megemlíteni a hatóanyagait is. Hatóanyagai a tropán alkaloidok, köztük a hioszciamin és az atropin, továbbá szkopolamin, vitanolidok, hidroxi-kumarinok, flavonoidok.
Az atropin hatóanyagként az Atropa belladonna, vagyis a nadragulya (maszlagos nadragulya) kapcsán is ismerős lehet, mely szintén a mérsékelt égöv legmérgezőbb növényei között foglal helyet. Éppen ezért, mindkét növény a gyomirtási és növényvédelmi protokollokban kiemelt figyelmet érdemel.