Az ősszel elvetett virágmagok a tavasz ígéretét hordozzák, már a lehangoló téli napokat megelőzően. Szinte fillérekért megvásárolhatók vagy akár ismerőstől beszerezhetők, és a belőlük kikelő növények lényegesen hamarabb virágba borulnak, mint azok, amiket tavasszal szórunk ki.
Az egynyári, télálló növények képesek túlélni a fagyot, így ősszel vagy kora tavasztól kezdve a szabadban is vethetők. Az őszi vetésűeknek szükségük lehet védelemre, ha nagyon hideg a tél (ami mostanában nem jellemző), viszont sokkal korábban kezdenek virágozni, mint a tavasziak.
Az egynyáriak széles választéka áll rendelkezésre, minden elképzelhető színben, minden formában és méretben, az egyszerű nefelejcsektől a legmagasabb napraforgókig.
Hogyan vessük az egynyári télálló virágokat?
Direkt vetés. Ez a módszer közvetlenül a talajba vetést jelent, vagy egyszerűen kiszórva a vetőmagot a talajfelszínre vagy sorokba vetve. Bármelyik módszert is választja, a legjobb eredmény érdekében a következőképpen készítse elő az ágyást:
1. Győződjön meg arról, hogy a terület gyommentes.
2. Ássa fel a talajt egy ásónyom mélységig, gereblyézze át és tömörítse.
3. Tervezze meg, hogy mi és hová kerüljön. Magasság, habitus és virágszín alapján döntse el, hogy melyik növény hol mutatna a legszebben.
4. Fontos, hogy a talaj ne legyen túl gazdag tápanyagokban, mert ez a virágzás rovására elősegítheti a levelek növekedését, ezért kerülje a műtrágyázást.
5. Vagy szórja ki, vagy vesse helyre a magokat az alábbiak szerint:
Szórja szét a vetőmagot egyenletesen, és enyhén fedje be talajjal vagy komposzttal. Törekedjen arra, hogy a magok között körülbelül 0,5 cm távolság legyen. Öntözze meg jól egy kis lyukú rózsával ellátott öntözőkannával.
Helyre vetés: Az ágyás szabálytalan foltokra felosztása, majd a sekély barázdákba történő vetés egyenletesebb növénytávolságot eredményez. A sorok távolsága egymástól 15-45 cm lehet (a növények későbbi méretétől függően). Vessünk a magokat 0,5 cm távolságra egymástól, és gereblyézzük rájuk a földet, hogy befedjük őket. Öntözze meg egy kis lyukú rózsával ellátott öntözőkannával. Elővigyázatosságból az ágyásokat a hidegebb időszakokban agroszövettel lehet letakarni.
Fagymentes helyre vetés
Az egynyári növényeket 18 °C-on is elvethetjük, ha letakarjuk, majd a hőmérséklet csírázás után 15 °C-ra csökkenthető. Ha elég nagyok, hidegházban vagy fűtetlen üvegházban átteleltethetők és a következő tavasszal kiültethetők.
Télálló egynyáriak, amelyek nem igényelnek védelmet
Ezek az egynyáriak viszonylag sokat kibírnak, de ha esetleg kemény fagyokat ígérnek az időjósok, érdemes a biztonság kedvéért letakarni őket. Csak néhány példa.
Ammi majus: Fehér, ernyős virágzatú növény, napos vagy félárnyékos helyre. Akár 100 cm magasra is megnőhet, a sortávolság 30-40 cm.
Briza maxima (rezgőfű): Napos helyre ültessük, virága ideális szárított virágnak. Magassága 60 cm, a sortávolság 30 cm.
Calendula officinalis (körömvirág): Senkinek sem kell bemutatni a körömvirágot, amelynek naracssárga-sárga virágai tavasztól őszig virágoznak. Kiváló gyógynövény is. Magassága 40-60 cm, a sortávolság 30-37 cm.
Centaurea cyanus (búzavirág): A kék búzavirág május–júniusban virágzik. Magassága 30-90cm, a sortávolság 23-45cm.
Consolida (szarkaláb): Rózsaszín, kék vagy fehér, jellegzetes virágformájú növény. Jó tudni, hogy évelő szarkalábak is vannak. Magassága 45-110 cm, a sortávolság 30-45cm.
Linum grandiflorum (piros len): Élénkvörös virágait nyár elejétől őszig folyamatosan hozza. A napos fekvést, laza talajokat kedveli. Magassága 30-45 cm, sortávolsága 10-15 cm.
Hordeum jubatum (rókafarkú árpa): A hosszú, selymesen fürtös virágokat hoz nyár elejétől a nyár közepéig hozza. Általában egynyári, de időnként 2-3 évig is elél. Magassága 60 cm, a sortávolság 30 cm.
Nigella damascena (török katicavirág/borzaskata): Kifejezetten nem szereti az átültetést, úgyhogy a végleges helyére kell vetni. Kékes-fehéres virágú növény, amelyet szárazvirágcsokrokba is szoktak kötni. Magassága 30-45 cm, a sortávolság 15-20 cm.
Lunaria annua (kerti holdviola): Fehér vagy halványlila virágai már áprilisban nyílnak. Szereti a félárnyékot és a meszes talajt. Magassága 90 cm, a sortávolság 20-30 cm.
Papaver somniferum (kerti mák): A kerti mákból nyert mag a tulajdonképpen az, amit a mákos tésztára is rászórunk. Pedig díznövényként iss gyönyörű lehet, mert virágai fehér, vörös, rózsaszín vagy lila árnyaltban pompázhatnak. Magassága 50-120 cm, a sortávolság 25-45 cm.
Papaver rhoeas (mezei pipacs): Skarlátvörös, rózsaszín és fehér árnyalatú virágai vannak, vadon gyomnövénynek számít. Magassága 45-90 cm, a sortávolság 25-45 cm.
Adonis aestivalis (vetési hérics): Május-júliusban virágzik, skarlátvörös virágai vannak. Gyomnövénynek tekintik, de valójában kárt nemigen okoz. Magassága 40 cm, a sortávolság 15-30 cm.
Fotó: Pixabay