Házikert

Ehető virágok: ezeket ültetjük a konyhakertbe

Agrofórum Online

A konyhakertet feldobhatjuk ehető virágokkal is, melyek ráadásul sok esetben a biokert alapnövényei is. Így két legyet ütünk egy csapásra, jelzőnövényünk is lesz az egymást segítő növények rendszeréhez, és a salátánkra is tehetjük őket!

Bársonyvirág, alias büdöske

A bársonyvirágot sokan büdöskeként ismerik, mert jellegzetesen erős illatú dísznövény. A biokertben akkor vesszük hasznát, ha a konyhakerti növényünkről a csigákat át akarjuk csábítani máshova, például a büdöskére.

Az ehető virágok között a kesernyés virágok közé tartozik, így csak módjával használjuk a tányéron, nehogy más salátafélékkel vagy zöldekkel együtt már ehetetlen legyen a végeredmény. Szintén a kesernyések közé tartozik a rukkola és a sóska, spenót is, de még a kelkáposzta is.

Pitypangvirág, a sárga méhcsalogató

A pitypang százszám virágzik a természetesebb gyepekben. Akár a levelét, akár a virágát szedjük meg, számos felhasználási módja van. Levelét és virágát salátákba teszik, de sárga virágaiból pitypangszörpöt, szirupot is főzhetünk.

Valójában a pitypangnak nagyon sokféle felhasználási módja van. Néhol sörnek főzik le, van, aki főzelékként kedveli, de készülhet belőle kávé, szappan, de még lekvár is.

Gyógyászati értéke sem elhanyagolható: szívelégtelenséget gyógyítottak vele népgyógyászati leírások szerint, mentsruációs panaszokat enyhíthet, magas vérnyomás kezeléskor is használták. Sajnos ma már ezek a tudások kikopnak a köztudatból és csak gyomnövény mivoltát ismerik a legtöbben.

A keserű ízét a tejnedvében található hatóanyagok adják egyébként.

FONTOS! A pitypangra sokan allergiások, így először allergiatesztet érdemes végezni, mielőtt a tányérunkban landol, vagy más felhasználásra kerülne a kezünkbe.

Sarkantyúka, bodzavirág, sásliliom

Nagy kedvenceim közé tartozik az ehető virágok világában a sásliliom, mert akár még palacsintabundába is beforgathatók! Ha a sásliliom receptekre rákeresünk, akkor még rizzsel töltött verziót is találunk az interneten. Nagy ehető virágos szakemberként, Halmos Mónika receptjei azok, melyek nemcsak bombabiztosak, de még ízletesek is.

Amúgy a biokertben a sarkantyúka jó jelzőnövénye a földibolhának és a poloskának is, így nemcsak finom lesz, de hasznos is. Szerencsére ez az előző két növényről nem mondható el, viszont a bodza esetében a sok fekete levéltetűvel számolni kell, így érdemes a bodzatövek köré a természetes piretroidtartalmú rebarbarát ültetni, ha növénytársításban gondolkodunk.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

Az üldözött aranyvesszőfű, ami gyógynövény is lehetne

2023. április 30. 08:37

Egyszerű gyom vagy gyógynövény is lehetne? Nézzük, hogy mit érdemes tudni a Solidago-fajokról?

Fodormenta: a gyógynövény, amelynek illatát csukott szemmel is felismerjük

2022. április 17. 14:00

Vajon miért érdemes cserépbe ültetni a fodormentát, ha a kertben is lenne helye?

Mit kell tudni a palástfűről?

2022. november 9. 05:37

Jótékony hatásairól ódákat zengenek a gyógynövényeket ismerők és használók. Nézzük sorra, mit érdemes tudni a palástfűről!

Fehér árvacsalán: egy hasznos gyomunk

2023. május 30. 05:36

Most egy másik megvilágításban szeretnék szólni a fehér árvacsalánról, mint hasznos gyógynövényről és hasznos gyomról!