Házikert

Fehéredik a szobanövény földje? – Íme a megoldás!

Agrofórum Online

A túlöntözés hatására és az alacsony szobahőmérséklet miatt elkezd télen penészesedni a szobanövények talaja. Hogyan oldjuk meg a problémát? Íme pár tipp!

A téli időszak egyik gyakori problémája, amikor a szobanövények cserepében a talaj elkezd fehéredni, penészes lesz. Ennek több oka is van, így ennek jártunk utána kertész szemmel.

Túl sok öntözés

Ahogy a palántanevelési időszakban is felüti fejét a túlöntözésnél a palántadőlés, úgy a sok öntözés és a folyamatosan nedves talaj a penészesedéshez fog vezetni.

Főleg a téli időszakban, figyeljünk oda a szobanövények öntözésére, hogy lehetőség szerint ne vigyük túlzásba!

Ennek egyik oka az, hogy számukra is megváltoznak a körülmények, és bár szobanövényként azt gondolnánk, hogy állandó a környezetük: tévedünk. A napsütéses órák száma, a levegő páratartalma a fűtött lakásban és a leggyakoribb probléma, a talphideg is más ápolási feladatokat von maga után.

A talphideg miatt tehetünk a padlón vagy ablakpárkányon nevelt növény cserepe alá hungarocellt vagy falapot. A kőhöz képest még egy falap is jóval melegebb talphőt fog adni, mint a hidegburkolat.

A rossz talaj is gond lehet: nehezen szárad ki, nehezen lélegzik. A gyökereknek sem tesz az jót, ha a talaj befülled.

Télen a növényeink számára is megváltoznak a körülmények a lakásban (fotó: Pixabay)

Penész, sókiválás vagy mészkiválás?

A penészesedés nem keverendő össze a sókiválással és a mészkiválással. Ha túl tömény tápanyagkeveréket használunk, akkor sókiválás tapasztalható a cserépben, de ugyanígy a nagyon klóros, kemény csapvíz is okozhatja.

A növényeket érdemes lágy vízzel öntözni egyébként is, hosszútávon sokkal jobb lesz számukra.

Ugyanígy, ha morzsálódik a fehér “bevonat” a talajon, akkor az nem penész, hanem mészkiválás, ami szintén az öntözővíz miatt van.

Hogyan oldjuk meg a problémát?

Egyrészt a problémát úgy tudjuk megoldani, hogy a téli időszakban csak akkor öntözünk, ha szükséges, és nem állandóan, mert a talaj is nehezebben szárad át.

Másrészt megfelelően alkalmazzuk a tápanyagok pótlását, kerüljük a nagyon tömény tápoldatokat, mert azok sókiválást tudnak eredményezni.

Ha megjelenik a penészedés, akkor nézzük meg a talphideget és szükség szerint tegyünk a növény cserepe alá hungarocellt, hogy talpmeleg legyen.

Továbbá ecetes vízzel lepermetezhetjük a talajt, de a növényt ne érje a lé, mert az károsíthatja a szöveteit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Milyen igényei vannak a magnóliának?

2023. április 16. 10:36

Hova ültethetem a kertbe a magnóliát? Milyen igényei vannak?

Fontos a megfelelő talajvédelmi szakértő kiválasztása

2019. május 7. 13:33

A talajvédelmi szakértői tevékenység folytatásának részletes feltételeiről szóló rendelet értelmében a talajvédelmi szakértőnek legalább 3 évente elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtó szakmai továbbképzésen kell részt vennie.

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?