A túlöntözés hatására és az alacsony szobahőmérséklet miatt elkezd télen penészesedni a szobanövények talaja. Hogyan oldjuk meg a problémát? Íme pár tipp!
A téli időszak egyik gyakori problémája, amikor a szobanövények cserepében a talaj elkezd fehéredni, penészes lesz. Ennek több oka is van, így ennek jártunk utána kertész szemmel.
Túl sok öntözés
Ahogy a palántanevelési időszakban is felüti fejét a túlöntözésnél a palántadőlés, úgy a sok öntözés és a folyamatosan nedves talaj a penészesedéshez fog vezetni.
Főleg a téli időszakban, figyeljünk oda a szobanövények öntözésére, hogy lehetőség szerint ne vigyük túlzásba!
Ennek egyik oka az, hogy számukra is megváltoznak a körülmények, és bár szobanövényként azt gondolnánk, hogy állandó a környezetük: tévedünk. A napsütéses órák száma, a levegő páratartalma a fűtött lakásban és a leggyakoribb probléma, a talphideg is más ápolási feladatokat von maga után.
A talphideg miatt tehetünk a padlón vagy ablakpárkányon nevelt növény cserepe alá hungarocellt vagy falapot. A kőhöz képest még egy falap is jóval melegebb talphőt fog adni, mint a hidegburkolat.
A rossz talaj is gond lehet: nehezen szárad ki, nehezen lélegzik. A gyökereknek sem tesz az jót, ha a talaj befülled.
Penész, sókiválás vagy mészkiválás?
A penészesedés nem keverendő össze a sókiválással és a mészkiválással. Ha túl tömény tápanyagkeveréket használunk, akkor sókiválás tapasztalható a cserépben, de ugyanígy a nagyon klóros, kemény csapvíz is okozhatja.
A növényeket érdemes lágy vízzel öntözni egyébként is, hosszútávon sokkal jobb lesz számukra.
Ugyanígy, ha morzsálódik a fehér “bevonat” a talajon, akkor az nem penész, hanem mészkiválás, ami szintén az öntözővíz miatt van.
Hogyan oldjuk meg a problémát?
Egyrészt a problémát úgy tudjuk megoldani, hogy a téli időszakban csak akkor öntözünk, ha szükséges, és nem állandóan, mert a talaj is nehezebben szárad át.
Másrészt megfelelően alkalmazzuk a tápanyagok pótlását, kerüljük a nagyon tömény tápoldatokat, mert azok sókiválást tudnak eredményezni.
Ha megjelenik a penészedés, akkor nézzük meg a talphideget és szükség szerint tegyünk a növény cserepe alá hungarocellt, hogy talpmeleg legyen.
Továbbá ecetes vízzel lepermetezhetjük a talajt, de a növényt ne érje a lé, mert az károsíthatja a szöveteit.