Házikert

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

Agrofórum Online

Mióta szaktanácsadóként is dolgozom, rengetegen megfordulnak előttem szobanövényes kérdésekkel is. Főleg ilyenkor, ahogy közeledik a téli időszak és kezdik bevinni a lakásba a nyárra kitett növényeket. Nézzük sorra a leggyakoribb őszi-téli szobanövényápolási hibákat!

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Egy cikk formájában nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

Kinőtte a növény a cserepet, mekkorát vegyek?

Az a szobanövény, ami jól érzi magát, főleg ha nyáron ki tudtuk tenni a kertbe, az várhatóan jócskán nagyobb lesz ősszel, mint tavasszal volt. A cserepet is kinőtte valószínűleg.

Ezt onnan tudjuk, hogy a gyökerek elkezdenek alul kibújni a cserép alján. Ha ez így van, akkor másfélszer nagyobb cserepet válasszunk csak a meglévőnél, mert sokkal nagyobbra viszont nem lesz szüksége, hiszen télen a szobanövények is pihenni térnek. (Ennek okáról már írtam itt az Agrofórum oldalán is, hogy a kevesebb fény az egyik oka.)

Nagyobb cseréphez nagyobb kaspó kell

Nem, ez nem egy szponzorált tartalom, hogy kaspóvásárlásra ösztönözzek bárkit is, bár nálunk is szépek kaphatók, de az a nagy helyzet a kaspóval, hogy akárhány háznál szaktanácsoltam az évek során a szobanövényekkel kapcsolatban (személyesen vagy online), mindenhol kicsi kaspóba voltak téve a növények, és ez okozta a legtöbb problémát.

Szobanövények vidám, színes kaspókban
Szobanövények vidám, színes kaspókban (fotó: Pixabay)

A kaspó és a cserép között ha nem fér be az ujjunk, akkor az a kaspó bizony kicsi. Ha nem tud ott levegőzni a növény, nincs légréteg szabadon, akkor nagyon könnyen berothadnak a gyökerek a cserépen belül. Ennek egyik jele a bűzös talaj, vagy a talajon ugráló tőzeglegyek megjelenése (mert a nedves helyeket szeretik), vagy a penész kialakulása a cserepek tetején. Tegyük megfelelő méretű kaspóba a szobanövényeket és sokkal kevesebb gondunk lesz hosszútávon!

Fázik a növények “talpa”, gyakori ápolási hiba

Nyáron még nem is annyira gondolunk az elhelyezésnél erre, de a téli ablakpárkány többnyire hideg. Nagyon hideg. Mivel a párkány úgy van beépítve, hogy a homlokzatnál ott be tud jönni a hideg, főleg rossz szigetelésnél, így a növények gyakran fáznak télen alulról, vagyis a talpuktól. Ez ellen jó megoldás, ha a téli időszakra gyékényszövetet, terítőt, vékony hungarocellapot, vagy valami plusz meleghatású anyagot teszünk végig a párkányra, és nem lenne baj, ha kicsit az ablakkeretre is felfutna, hiszen a hideg ott is megjelenik. Ha a növénynek fázik a gyökérzónája, akkor hamar sárgulással, lombhullással reagál rá, és a szobanövényeink döntő többsége melegigényes.

Kispóroljuk a tápanyagokat

Ezernyi és egy szuper szobanövénytápot lehet kapni, mindenféle kiszerelésben és összetételben. De sokan elfelejtik használni. A szobanövények viszont a mesterséges környezet miatt nem tudnak esővízzel, mulcsozásból, komposztból plusz tápanyaghoz jutni, nem szállnak rá madarak az ürítéshez és hosszú a lista a kerti tápanyag-utánpótlásból, amit a szobanövények nem élvezhetnek. Ezért nem árt havonta legalább egyszer megtámogatni őket a megfelelő tápanyagokkal.

Nekem egy ideje a nagy kedvencem az algakivonat, mert ez nemcsak ásványi anyagokat tud visszapótolni – főleg az Ecklonia maxima vagy más tengeri ascoalgák kivonata -, hanem a fotoszintézisben is segítik a fényszegény időszakban a növényeinket.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikulásvirág így virágozhat újra minden évben

2024. december 3. 06:40

Mivel rövid nappalos növény, a színes fellevelek kialakulásához speciális fényviszonyokra van szüksége, napi 12-14 órás sötétségre.

Amarillisz vásárlása és gondozása: erre figyeljünk!

2024. december 2. 08:10

Az amarillisz – akárcsak a tulipán vagy nárcisz – geofita, ami azt jelenti, hogy hagymájában tárolja a növekedéshez szükséges tápanyagokat, és csak megfelelő körülmények között kezd el fejlődni.

Miért hullik le a szobai fikusz levele? - Gyakori hibákról fikusztartóknak

2024. december 2. 05:40

A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!

Gyakori mérgező szobanövények, melyeket gyerekszobába véletlenül se tegyünk!

2024. december 1. 05:40

Bár a gyermekek nem butusok, de rettentően kíváncsiak és játékosak, ami miatt fokozottan oda kell figyelni a mérgező szobanövények vásárlására.

Mérgező szobanövények, melyeket ne tegyünk gyerekek közelébe

2022. augusztus 14. 09:39

Diffenbachia talán az egyik legismertebb mérgező szobai növény, szobanövény témában olyan, mint kerti vonalon a tiszafa.

Gyakori kérdések a szobanövény-gondozásról - II. rész

2021. január 31. 15:06

A cikk előző részében választ kaptunk a tőzeglégy elleni védekezés kérdéseie, a kávézacc felhasználhatóságára és az átültetés megfelelő időpontjára is. A mai összefoglalóban az ültetőanyagok sokszínűségéről, a túlöntözőtt növényekről és a növényfürösztésről lesz szó.

Egy igazi retro szobanövény: a pletyka növény

2022. május 4. 06:38

A "régivágású" növények, mint a pletyka is, sokkal ellenállóbbak a lakások klímájával szemben.

Hogyan menthetem meg a sárguló levelű hibiszkuszt?

2023. december 2. 04:37

Szobai hibiszkuszom levelei tömegesen elsárgultak, és azóta lehullottak a csatolt kép szerint. Hogyan menthetem meg, mit tehetek?