Házikert

Hogyan építsünk rovarhotelt?

Agrofórum Online

Készítsen rovarhotelt, hogy búvóhelyet biztosítson a kertjében és a környéken élő rovaroknak! Egy jól megépített „szálloda” a magányos méhektől a dongókon át a katicabogarakig minden apró rovarnak biztonságos menedéket nyújthat a téli hónapokban.

A legtöbb városban épülő szállodával ellentétben ehhez az épülethez nem kell építési engedély, de nem kell aggódnia a beázó helyiségek, vagy a várható földrengések miatt sem!

Valójában egy rovarhotel elkészítése sokkal egyszerűbb, mint gondolná, ráadásul a gyerekek számára ez felér egy ismeretterjesztő filmmel. Mert hiszi vagy sem, a kicsik imádnak bekukkantani a szállodába, hogy kiderítsék, vajon beköltözött-e már oda valamelyik általuk ismert bogár, és hogy lássák, egyáltalán, kik laknak odabent.

Miből készüljön a rovarhotel?

Gondolkodjon egyszerűen! Szinte minden háztartásban akad egy-egy kósza krumplis rekesz, esetleg egy könnyű falapokból készült mandarinos doboz, amit előbb-utóbb úgyis kidobna. Pénzbe tehát nem kerül, és ha úgy vesszük, ezzel is csökkenti a saját kidobandó szemetét, ami helyett így most mást dobhat a kukájába. Mondhatni, a szemét ily módon kinccsé alakul – legalábbis, ha rovarhotelt készít a hátramaradó alapanyagokból.

Szedjen össze mindent a házból, ami alkalmas lehet arra, hogy beépítse a rovarhotelbe. Ezek lehetnek régi játékdobozok, zöldséges ládák, apró teás dobozok, törött tárolókosarak, régi fiókok, falemezek, pici tárolóedények, gyékény, tégla, cserép, mulcs, nyesedék ágak, törött csempék, bambusz rudak vagy kerti karók és amit még ezen felül talál. Ha nincs elég alapanyaga, bátran kérdezze meg a szomszédokat, van-e olyan hulladékuk, amit esetleg fel tud használni erre a célra.

Ha megvannak az alapanyagok, indulhat az inspiráció-gyűjtés. Érdemes a projektbe bevonni a gyerekeket is, mert nekik rengeteg remek ötletük van, de nyugodtan körülnézhetünk a neten is – a pinteresten minden bizonnyal ezer meg ezer tervet találunk. Mielőtt azonban nekilátnánk az építkezésnek, tisztázzunk valamit: nem arra vállalkoztunk, hogy művészi hotelt építsünk, amit aztán az instán mutogatunk. A cél az, hogy egy praktikus, jól működő, minél több hasznos rovarnak otthont adó hotelt építsünk, amit telis-tele tömhetünk számukra kényelmes természetes anyagokkal, amelyben a zord téli hónapok alatt menedékre lelhetnek.

A rovarhotel építésére alkalmas alapanyagok

  • tégla
  • törött edények
  • törött cserepek
  • kődarabok vagy kavicsok
  • faforgács, fakéreg vagy mulcs
  • bambusz
  • gallyak és botok
  • moha és száraz levelek
  • hullámkarton
  • régi csövek

Ezeket az anyagokat azonban NE használja a rovarhotelben:

  • kezelt fa
  • puha műanyag
  • penészes fa
  • bármi, ami úgy néz ki, mintha vegyi anyagokat szivárogtatna ki

Nem kell feltétlenül lefestenie a rovarhotelt (kívülről), de nagyon szórakoztató munka ez, ha mégis megteszi, ráadásul a plusz réteg miatt az építmény sokkal tartósabb is lesz.

Hogyan vonzzuk a rovarokat a hotelbe?

Mint minden szálloda működtetéséhez, a rovarhotelhez is jó marketingre és flottul működő ügyfélszolgálatra van szükség! Biztosítania kell hát, hogy a szállodájában minden megtalálható legyen, amire a rovaroknak szüksége lehet ahhoz, hogy jól érezzék magukat. És hogy legyen annyi kényelmes hely odabent, ami miatt „a vendégek” ott maradnak és nem akarnak elmenni – amíg jobb idő nem lesz.

Hogyan készítsünk rovarhotelt?

Szükséges alapanyagok:

  • Egy fából készült burgonyás doboz vagy egy ehhez hasonló tárolórekesz
  • Rétegelt lemez, (kezeletlen) fadarabok vagy raklapok
  • Kalapács, szögek és ragasztó
  • Kültéri pác vagy festék
  • Nagy ecsetek
  • Pálcikák és kövek
  • Maradék faforgács vagy mulcs
  • Összetört csempék vagy terrakotta cserépedények
  • Bambusz
  • Fűrész
  • Tégla
  • Gumiszalag

Szükséges lépések:

  • Válassza ki a megfelelő helyszínt. A talajnak vízszintesnek és szilárdnak kell lennie. Attól függően, hogy hol helyezi el a szállodát, különböző lakókra számíthat, mivel egyesek a hűvös, nedves körülményeket kedvelik, mások (például a magányos méhek) pedig a napot. Ha vannak zöldségágyásai, tartsa tőlük távol a hotelt.
  • Alakítsa ki az alapszerkezet. Erős, stabil keretre lesz szüksége, amely nem magasabb egy méternél! A régi fa raklapok tökéletesek egy nagy hotelhez, mivel stabilak és már meglévő résekkel rendelkeznek. Kezdje azzal, hogy stabil sarokként néhány téglát fektet a földre. A téglák között hagyjon némi helyet, hogy a rovarok be tudjanak költözni. A téglák tetejére tegyen három-négy réteg fa raklapot. Ha nagyobb réseket hagy, nagy valószínűséggel vonzani fogja a téli álmot nem vagy csak később alvó sünöket.
  • Töltse ki a hézagokat (vagyis a szobákat). A feladat az, hogy mindenféle különböző zugot, rést, hasadékot, alagutat és hangulatos fekhelyet biztosítson a rovarok számára, így például kiszáradt fát és száraz kérgeket a százlábúak és a pókok számára. A bambuszból, nádból és lyukas fadarabokból készített odúk és járatok remek alvóhelyet nyújtanak a magányos méhek számára. A nagyobb kövek és csempék, amelyek hűvös, nedves körülményeket biztosítanak, a békák és varangyok számára remek hotelszoba lesz, kiváltképp, ha középre helyezzük, így fagymentes helyet biztosítunk nekik a tél eltöltéséhez (Ne feledjük, a békák az év közben segítenek nekünk a csigák elleni harcban, így meg kell becsülni őket). A száraz levelek és gallyak, valamint a szalma a katicabogarak kedvenc búvóhelyei lesznek, akik szintén hasznosak számunkra (mivel a katicák levéltetveket esznek), de ide más bogarak és rovarok is szívesen elbújnak majd. A hullámkarton a recésszárnyú fátyolkák szobájába való (a lárváik szintén levéltetveket esznek), de érdemes ide száraz leveleket is szórni, amelyek a természetes erdő talaját utánozzák. A hotel aljába, ha marad helyünk, egy sün-szobát is elhelyezhetünk, szintén vastagon száraz levelekkel kibélelve.
  • Építsen tetőt. Fedjük be a hotelünket egy tetővel (lehetőleg meredekkel, hogy lecsurogjon róla az eső és hólé). Fontos, hogy rendesen lelógjanak a szélei, hogy a hotel falai és szobái szárazak maradjanak alatta. Ehhez használjon régi tetőcserepeket vagy néhány régi deszkát. A hotelhez akár „zöld” vagy „barna” tetőt is adhat, ha egy kis mohát vagy szemcsés földet tesz a tetejére. Csak a száraz körülményeket kedvelő növények boldogulnak odafent, de néhány vadvirágmagot is kipróbálhatunk, hátha idővel gyökeret eresztenek.
  • Szórjon szét néhány vadvirágmagot a szálloda körül is, hogy táplálékot nyújtson a pillangóknak, méheknek és más beporzó rovaroknak.
  • Ha szeretne, válasszon nevet a szállodádnak, és helyezzen ki egy táblát az épületre. Ne felejtse el megosztani a rovarhotelét a közösségi médiában, hogy másokat is ugyanerre inspiráljon!

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Ismerje meg a hangyák lenyűgöző világát!

2024. augusztus 20. 16:10

A hangyák gyakori rovarok, mégis nagyon keveset tudunk róluk. Bár sokan nem örülnek a jelenlétüknek, fontos részei a biológiai sokféleségnek.

Hogyan történik a gyümölcsfák megporzása?

2022. április 17. 05:37

A megporzás során a virágpor a bibe ragadós felületére tapad, majd a pollen a bibéből vizet és tápanyagot von el. Ezután a pollen néhány órán belül csírázásnak indul, majd pedig a termőn belül tömlőt hajt.

Hivatalosan is regisztrálták Magyarországon az ázsiai lódarazsat

2023. szeptember 1. 06:40

Az ázsiai lódarázs egyik alfaja közel 20 évvel ezelőtt került Franciaországba, idén pedig elérte hazánkat is. Mit kell tudnunk erről a darázsfajról? Melyik fajokkal lehet összetéveszteni?

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A kétszárnyúak

2023. március 29. 05:36

Termesztett növényeink 75%-a rovarbeporzású virágokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a szorgos kerti vendégeink nélkül alig kerülhetne valami az asztalunkra a veteményesből. De kik is valójában a beporzók? Milyen fajok segítenek nekünk a virágok megtermékenyítésében?