A télre való megfelelő felkészítés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a banánnövényt megvédjük a fagykároktól. Fajtájuktól függően különböző védelmet igényelnek a téli időszakban.
A banánnövény gyökerei döntő szerepet játszanak a teleltetésben. Míg a föld feletti részek télen elpusztulnak, a rizóma a föld alatt áttelel, és tavasszal újra kihajt, ha megfelelően védve volt.
Noha egy megfagyott banánnövény először kevés életjelet mutat, gyakran mégis van remény a megmentésére. A titok a gyöktörzs robusztusságában rejlik, amely sokkal magasabb fagyállósággal rendelkezik, mint a föld feletti részek. Amíg a gyökerek épek maradnak, a rizóma tavaszra új hajtásokat hozhat.
Nem minden banánnövényt szabad a télre a kertben hagyni. A trópusokról származó banánfák, amelyeket nyáron az erkélyen, teraszon vagy a szobában tartottunk, szeptembertől mindenképpen visszakerülnek a házba.
Ott világos, de nem túl meleg helyet igényelnek, ahol a páratartalom is elég magas, akár 50 százalékos is lehet, hogy a levelek védve maradjanak a kártevőktől.
Télálló banánfajták
A télálló banánok, mint a japán rostos banán (Musa basjoo) és a dárjeelingi banán (Musa sikkimensis), jobban alkalmazkodnak a hűvösebb éghajlatokhoz. Ezek a fajták jelentős fagytűrő képességgel rendelkeznek; a Musa basjoo például -12 °C-ig ellenáll a fagynak, miközben a levelei már -3 °C-on elpusztulnak.
Nem télálló banánfajták
A nem télálló banánfajták, mint a közönséges banán (Musa paradisiaca) és az abesszin banán (Ensete ventricosum ‘Maurelii’), trópusi és szubtrópusi régiókból származnak, és nem bírják a fagyot. Ezeket a fajtákat fagymentes, világos helyen, például télikertben vagy pincében kell teleltetni, ahol az ideális hőmérséklet körülbelül 15 °C. Fontos, hogy a talaj száraz maradjon, és megfelelő legyen a páratartalom a károsodások elkerülése érdekében.
Teleltetés a szabadban
A télre való felkészülés során a banánt először derékmagasságig vissza kell vágni, hogy csökkentsük a faggyal és betegségekkel szembeni kockázatot.
Helyezzünk egy vízálló lapot vagy műanyag fóliát a növény köré, hogy megvédjük a nedvességtől.
Készítsünk szigetelő takarót a banán köré, amely legalább 50 cm, de legfeljebb 1 méter magas. Használjunk hungarocell vagy falapokat.
A takaró belsejét töltsük meg száraz szalmával vagy lombbal, hogy egy hőszigetelő réteget képezzünk.
Ügyeljünk arra, hogy a szerkezet stabil legyen, és ne jusson be nedvesség. Napsütéses napokon távolítsuk el rövid időre a takarást, hogy szellőzzön a növény és megelőzzük a penészedést. Ezekkel az intézkedésekkel biztosíthatjuk, hogy a télálló banánnövények sikeresen átvészeljék a telet.
Teleltetés cserépben
A nem télálló banánfajták, valamint a fiatal télálló növények esetében a cserépben történő teleltetés javasolt a fagy elleni védelem érdekében. Ehhez válasszunk egy világos, hűvös és fagymentes helyet, ahol a hőmérséklet 5 és 10 °C között van.
Használjunk jó vízáteresztő talajt. Gondoskodjunk megfelelő vízelvezetésről a cserép alján, hogy elkerüld a pangó vizet. Egy réteg agyag granulátum vagy kavics a cserép alján segít ebben.
Gondozás a teleltetés során
A téli hónapokban a banánnövény különleges gondozást igényel. A páratartalom legalább 50% legyen. Ha száraz a levegő, permetezzük rendszeresen a leveleket.
A téli hónapokban ne trágyázzuk a növényt, hogy lassítsuk a növekedését. Mérsékelten öntözzük. A talaj lehet kissé száraz, de soha ne hagyjuk teljesen kiszáradni.
Ha az első tél után a banánnövények újra kihajtanak, tudhatjuk, hogy sikerrel jártunk, és mindent jól csináltunk.